Detoxikujte, ale bezpečne! Čo to znamená?

redakcia

Ak chcete na jar naštartovať svoje telo detoxom, máte na výber z viacerých možností. Zaleží na vašich cieľoch, chuti, preferenciách a tiež pevnej vôli, ktorú si vyberiete. 

Detoxikujte, ale bezpečne! Čo to znamená?
11. APR 2017

Samozrejme existujú aj extrémne formy, ako je úplné hladovanie, ktoré však určite neodporúčame. K menej extrémnym a bezpečnejším formám detoxu patrí napríklad detox na báze tekutej stravy, detox ovocím a zeleninou, džúsový detox, či vylúčenie rafinovaných a spracovaných potravín z jedálnička.

Detox na báze tekutej stravy 

Predstavuje vynikajúci spôsob, ako očistiť telo a zároveň si zachovať dostatok energie. Zahŕňa konzumáciu čerstvých ovocných a zeleninových štiav, smoothies, polievok a samozrejme pitie dostatočného množstva čistej vody. Polievky by mali byť čisto zeleninové bez mlieka, mliečnych výrobkov, či iných zdrojov bielkovín a väčšieho množstva soli, či zahusťovania. Smoothies by tiež nemali obsahovať mlieko ani jogurt. Dovolené je ovocie, zelenina, kokosová voda, ľanový, sezamový alebo tekvicový olej. Ak je to na vás priveľa, zvoľte čiastočný detox, pri ktorom si môžete dopriať jedno “normálne“ jedlo denne a po zvyšok dňa konzumujete už iba tekutú stravu. Dôležité samozrejme je, aby to jedno jedlo, ktoré je súčasťou očisty, bolo ľahké a zdravé. Môže to byť napríklad zeleninový šalát, dusená zelenina alebo mäso, či mäsový vývar. 

Detox ovocím a zeleninou

Možno ho označiť aj ako raw detox, keďže počas neho konzumujete iba surové ovocie a zeleninu.  Žiadne iné potraviny nie sú dovolené. Piť môžete vodu, bylinné čaje, čerstvé ovocné a zeleninové šťavy. Takúto očistu môžete “držať“ vo forme niekoľkodňovej očisty, alebo si ju naordinovať pravidelne na jeden deň v týždni.

Džúsový detox

Patrí medzi náročnejšie detoxy. Môžete piť iba stopercentné, čerstvé ovocné alebo zeleninové šťavy, ktoré neobsahujú žiadne pridané látky. Prvé 2-3 dni budete pravdepodobne pociťovať väčší hlad, no ak to zvládnete, začnete sa cítiť skvele a neskutočne ľahko. Najvhodnejšie ovocie
a zelenina na prípravu štiav sú jablká, mrkva, repa, koreň zázvoru, špenát, hrušky, zeler, kel, kapusta, ananás, brusnice. 

Ak sú všetky uvedené očisty pre vás príliš náročné, no aj tak by ste chceli urobiť niečo pre svoje zdravie, skúste aspoň očistiť svoj jedálniček o všetky (alebo aspoň väčšinu) rafinovaných a spracovaných potravín. Znamená to vylúčenie sladkostí, cukroviniek, polotovarov a ďalších potravín, ktoré boli chemicky upravené alebo spracované. Nahraďte ich jednozložkovými, prírodnými, nespracovanými potravinami ako je zelenina, ovocie, orechy, semená, strukoviny, mäso, vajíčka a ryby. 

Jednou z foriem prečistenia je aj protikandidová diéta. Kandida je kvasinka, prítomná v každom ľudskom tele. Ak žijeme zdravo - nekonzumujeme priemyselne spracované potraviny, cukor, alkohol, nie sme pod stresom, pravidelne sa hýbeme atď., črevné baktérie sú schopné ju kontrolovať. Avšak väčšine z nás sa nedarí žiť stále úplne zdravo a tak je nadmerne rozmnožená kandida jedna z najčastejších dôsledkov moderného života. Kandida spôsobuje najviac kvasinkových ochorení. Riešiť to môžeme úpravou stravy  ako sme spomínali vyššie, ale tiež nám môžu byť nápomocné prírodné prudukty ako 30 DAYS Candida Solution

detox

Ak vás detox téma zaujíma komplexnejšie prečítajte si témy Prečo detoxikovať telo práve na jarČo znamená detox pre telo.

Zdroj: PR

Foto: Pixmac


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Detoxikujte, ale bezpečne! Čo to znamená?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1886
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.