Je čas na hrdinské skutky - darujte krv, zachránite život

redakcia

Chcete aj vy (nielen) v čase pandémie urobiť dobrý skutok? Darujte krv, ktorá má cenu zlata. Nikdy pritom neviete, kedy ju budete potrebovať aj vy.

Jana Simkovic_Krv_Darovanie_VsZP
Zdroj: Jana Šimkovičová
25. MÁJ 2020

Možno ste na sociálnych sieťach zaregistrovali fotky zdravotníkov zo slovenských nemocníc s prosbou o darovanie krvi, ktorej je aktuálne veľký nedostatok.

Pozornosť medicínskych odborníkov a aj médií sa sústredila hlavne na boj s koronavírusom a „bežné“ zdravotné problémy sa dostali do úzadia. Avšak život v našej krajine sa nezastavil – ľudia stále trpia zdravotnými ťažkosťami, na dennodennom poriadku sú dopravné nehody či úrazy, pacientov treba operovať a potrebujú tú najcennejšiu tekutinu, ktorá sa nedá ničím nahradiť – vašu krv!

Podľa informácií Národnej transfúznej služby Slovenskej republiky sa každoročne spotrebuje iba na Slovensku 180 000 transfúznych jednotiek červených krviniek.

V dôsledku prísnych opatrení a možno aj zo strachu z potenciálnej nákazy novým vírusom rapídne klesol i počet darcov krvi. Ak ste sa niekedy zamýšľali nad tým, že darovať krv je hrdinstvo, ale nenašli ste na to odvahu, teraz je ten najsprávnejší čas. Najlepším spôsobom, ako prekonať strach, je urobiť to, čoho sa bojíte. Potrebujeme hrdinov! Darujte svoju krv, zachránite životy. Verte nám, pocit, ktorý budete mať po darovaní krvi, je jedinečný.

Na poplach s nedostatkom krvi bijú nemocnice a do iniciatívy podporiť darcovstvo krvi na Slovensku sa zapojili aj mnohé významné inštitúcie. Jednou z nich je aj Všeobecná zdravotná poisťovňa s kampaňou Potrebujeme hrdinov. V rámci nej si môžete urobiť online test, či spĺňate základné kritéria pre darovanie krvi. Medzi ne patrí, napríklad vek od 18 – 65 rokov, váha nad 50 kg a podobne.

Medzi opakovaných darcov krvi patrí aj zakladateľka portálu CVIČTE.SK, Janka Šimkovičová, ktorá hovorí o tom, prečo sa oplatí darovať krv:

Ako darovať krv?

Na základe výsledku testu v rámci kampane Potrebujeme hrdinov budete usmernení, čo robiť ďalej. Ak ste vhodným kandidátom, teda „Hrdinom na objednávku“, tak dostanete k dispozícii telefónne kontakty na odberové miesta Národnej transfúznej služby SR v mestách po celej krajine, na základe ktorých sa môžete objednať na darovanie krvi v konkrétny deň a čas.

Aj vďaka objednaniu na presný termín je darovanie krvi ešte bezpečnejšie ako kedykoľvek predtým. Nenechajte sa prehovárať a poďte do toho s nami! Slovensko potrebuje hrdinov, ktorí sa neboja darovať krv, a tak zachraňovať životy!

Banner_VsZP_Darovanie krvy_Hrdinske skutky


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Je čas na hrdinské skutky - darujte krv, zachránite život

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1902
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.