Keď sa bolesť duše odzrkadľuje na tele

Častou príčinou ochorení je ubolená duša a za neúspešným chudnutím je negatívne vnútorné nastavenie. 

Keď sa bolesť duše odzrkadľuje na tele
21. MÁJ 2015

Modernej medicíne sa často vyčíta, že nerieši skutočné príčiny vzniku ochorení. Teda sa zameriava iba na odstránenie následkov. Pritom neraz je kľúčom k odstráneniu fyzickej bolesti alebo chorôb práve psychika. „Psychika je základom zdravia a aj ochorení. Ak dlhodobo neriešime svoje vnútro, začne nám dávať signály vo forme ochorení jednotlivých orgánov. A keď nepočúvame ani to, tak príde choroba. Začneme užívať lieky a riešiť dôsledky a nie príčinu ochorenia. Je to neustály kolobeh,“ vysvetľuje majiteľka firmy Human Inside, Erika Matwij. Jednoducho zabúdame na to, že fyzická a psychická úroveň človeka sú na seba naviazané, teda sa vzájomne ovplyvňujú. Veď neraz sa stretávame s tým, že konkrétne ochorenia vznikajú v dôsledku negatívnych emócií. Ak máme v sebe zakorenený hnev, trpí chrbtica. V prípade, že nevieme niekomu odpustiť, odnesú si to črevá. Pretrvávajúci smútok môže prerásť do ťažkostí s pľúcami.

Základom je vnútorná pohoda

Neraz sa nám dostane do uší informácia o vážnej chorobe človeka, ktorého poznáme. Pýtame sa samých seba, ako je to možné, veď bol ukážkovým príkladom vyznávača zdravého životného štýlu. Stravoval sa zdravo a pravidelne. Šport bol jeho vášňou. Podstata nám však uniká. Najdôležitejšie je byť v pohode psychicky, teda riešiť problémy, ktoré nás ťažia a spôsobujú bezsenné noci alebo vnútornú nepohodu. „Pohybom a stravovaním môžeme do istej miery ovplyvniť zníženie stresu a nepohody. Napríklad pri športe sa uvoľňujú endorfíny, po ktorých naša psychika túži a potrebuje ich. Nie je to však návod na získanie dobrého psychického zdravia. O to by sme sa mali starať v prvom rade a riešiť veci, ktoré je potrebné riešiť,“ radí Erika Matwij z Human Inside. Psychické rozpoloženie má teda zásadný vplyv na fyzické zdravie, ale napríklad aj na športový výkon alebo proces chudnutia.

So stresom sa chudne ťažko

Aj talentovanému športovcovi, ktorý poctivo trénuje, sa môže stať, že na súťaži jednoducho zlyhá. Zradí ho psychika, ktorá je pre dobrý výkon nevyhnutnosťou. Preto sa v rámci tréningov venujú športovci nielen fyzickej, ale aj psychickej príprave.

Podobne je to aj pri chudnutí. Ak je človek v strese, chudnutie je náročné, ba až nemožné. „Už na samotný fakt, že sme v strese, telo reaguje tak, ako vie. Ukladá si energiu do zásoby, pretože nevie, kedy stres prejde a ono musí fungovať a slúžiť. Ako nám môže padnúť na úžitok zdravá strava, keď ju v strese zhltneme, neprežujeme a nevychutnáme si ju? V tom prípade je úplne jedno, či zjeme zdravý zeleninový šalát alebo kus klobásy,“ vysvetľuje Erika Matwij. Okrem stresu má na proces chudnutia zásadný vplyv motivácia.

Motivácia je dôležitá

Niekoho pri chudnutí „vyhecuje“ myšlienka na seba samého v plavkách pri mori či na kúpalisku. Táto predstava mu pomôže i v slabých chvíľkach, keď má chuť so všetkým „seknúť“. Negatívne zmýšľajúci človek sa vzdá pri prvej prekážke. Neverí sám sebe. Pravdou však je, že mnohé závisí od vnútornej sily človeka a túto silu má v sebe každý, len ju musí objaviť a hlavne využívať.

Ako v sebe nájsť dostatok motivácie? Nie nadarmo sa hovorí, že všetko je o prístupe človeka k životu. Neexistuje iba biela a čierna. Život možno prežiť tak, že budeme sedieť so založenými rukami, sťažovať sa na nepriazeň osudu a utápať sa v ľútosti. Alebo si povieme, že chceme žiť naplno, nevzdáme sa a budeme bojovať. Je jedno, či pôjde o diétu, chudnutie alebo ktorúkoľvek inú oblasť života. Všetko je možné, ak človek verí, ide si za svojimi snami a neodradia ho polená, ktoré mu hádžu pod nohy.

Nemeňte sa kvôli niekomu

Najčastejšou chybou je, keď sa človek rozhodne zmeniť kvôli niekomu. Takáto motivácia zvyčajne dlho nevydrží. „Nemôžete motivovať iného človeka, každý sa musí motivovať sám. V čom vie druhý pomôcť, je, že mu ponúkne možnosti a prostriedky, ako svoju motiváciu uchopiť a čo s ňou robiť,“ hovorí zo skúseností Erika Matwij. S motiváciou je pevne spojená pevná vôľa a správne vytýčený cieľ. Jedno bez druhého funguje len veľmi ťažko a určite nie trvalo. 

Odporúčame prečítať: Ste v strese? Naučte sa zvládať ho a využiť vo svoj prospech


Autor článku

human

Human Inside

Sme spoločnosť zameraná na zlepšovanie výkonnosti firiem cez správne riadenie ich ľudských zdrojov (HR). Predstavte si externé HR oddelenie, kde sedia skúsení odborníci na danú oblasť, na ktorých presmerujete svoje starosti s jednotlivými oblasťami ľudských zdrojov, pričom im platíte len za odvedenú prácu. Naše služby poskytujeme v 6 jazykoch, od roku 2006.

http://www.humaninside.sk

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Keď sa bolesť duše odzrkadľuje na tele

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.