Keď už človek nie je ani krásny, ani zdravý. STOP anorexii!

Tinka

Baby neblnite! Ideál krásy nespočíva vo vychudnutom tele na kosť. Majte sa radi také aké ste, a keď sa rozhodnete niečo vylepšiť, tak rozumne a zdravo! Dajte si pozor, aby sa krása nestala pre vás príliš nebezpečnou...

anorexia
28. MAR 2011

Články v časopisoch, reportáže v televízii, názory módnych návrhárov ale aj značná časť verejnej mienky nám dennodenne dávajú do pozornosti „ideál“ ženskej krásy.

Ten je väčšinou až na pár malých rozdielov vždy rovnaký. Vysoký ale hlavne štíhly. Štíhlosť, ktorá predstavuje možnosť zrátať rebrá aj v textile odetom tele. Telo, ktorého kroky určujú dve tenké palice zvané nohy. Takýto pohľad na ideál krásy je k dispozícií všade a pre každého. Dostáva sa teda aj do povedomia mladým ľuďom, ktorí sú v období dospievania v neustálom sledovaní módnych trendov, ktoré píšu prísny diktát o kráse, s ktorou prichádza uznanie a obdiv. Nezostáva však len v povedomí. Mnoho krát sa dostáva aj do podvedomia, ktoré stráži túto ideu ako oko v hlave. Pozor! Táto idea je spúšťačom lavíny zvanej anorexia.

Anorexia alebo mentálna anorexia je duševná choroba spočívajúca v odmietaní potravy a skreslenej predstave o svojom tele. Spolu s bulímiou sa radí medzi tzv. poruchy príjmu potravy. Začína sa objavovať okrem spomínaného tlaku spoločnosti aj ako reakcia na ťažké, nové životné situácie (napr. rozvod, úmrtie blízkej osoby) a to zväčša okolo 14-18 roku života. Charakteristickým znakom tejto duševnej poruchy je úmyselné znižovanie hmotnosti zvyšovaním extremného energetického výdaja cvičením ako aj užívanie anorektik a diuretik.

Mentálna anorexia nie je iba chorobou dnešnej doby, poznali ju už v 13. storočí. Na anorexiu ochorela napríklad rakúska cisárovná Sissi, svätá Katarína či len pred niekoľkými rokmi švédska korunná princezná Victoria. Žiaľ 30. decembra 2010 podľahla tejto chorobe aj najznámejšia na kosť vychudnutá, iba 28 ročná francúzska modelka Isabelle Caro.

Túžba po štíhlosti so sebou nesie celú radu vážnych následkov, z ktorých najväčšou hrozbou je smrť. To poukazuje na fakt, že anorexia nie je banálny problém, ktorý nepotrebuje odbornú pomoc.

Anorexia ako duševná choroba a jej dôsledky:

 • vypadávanie vlasov
 • ľahko vznikajúce modriny
 • zvýšená kazivosť zubov
 • zápcha, kŕče
 • chudokrvnosť
 • nízky krvný tlak
 • omdlievanie a poruchy vedomia
 • únava a svalová slabosť
 • nespavosť
 • srdcové ťažkosti
 • precitlivenosť na svetlo a zvuky
 • nepravidelná menštruácia
 • spomalenie rastu
 • časté močenie
 • pocity nevoľnosti
 • oslabenie imunity organizmu
 • 18-násobné nebezpečenstvo úmrtia
 • 200-násobné riziko samovraždy

 

Nie zbytočne sa vraví, že prevencia je vždy lepšia ako liečba.

Ako teda predchádzať tejto chorobe?

Ohrozenou skupinou sú najmä adolescenti. Preto je vzájomná dôvera medzi rodičom a dieťaťom základným predpokladom úspechu. Ak prejavujeme lásku druhým, tým im dokazujeme, že nie sme obmedzení na vonkajší vzhľad ale na osobnosť.

Je nesmierne dôležité poukázať na skutočnosť, že k dopracovaniu sa k spokojnosti svojho zovňajška sa dá bez drastických diét a ničenia vlastného zdravia. Každý extrém je škodlivý a preto je najlepšie zvoliť si zlatú strednú cestu za zdravým a krásnym telom. A ta spočíva vo vyváženej strave, v pohybe a v psychickej pohode. Preto vám na našej stránke ponúkame rady a informácie, ako udržať svoje telo krásne a zdravé. V duchu myšlienky: „V zdravom tele zdravý duch“.

Nech sa páči, vstúpte s nami do sveta zdravých myšlienok a návodov ako byť fit!


DISKUSIA K ČLÁNKU (7)

Diskusia k článku - Keď už človek nie je ani krásny, ani zdravý. STOP anorexii!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Ela
Ela
 11.4.2011 10:59

Wrrrrr, toto je fakt hruza. Nezelam nikomu! Vazme si sami seba take ake sme !!!!!!!

 
tinka8
tinka8
 5.4.2011 11:27

Urcite je potrebna odborna pomoc, pocula som, ze v Pezinku su vyborni odbornici :) drzim prsty!

 
Zdravicko
Zdravicko
 31.3.2011 8:26

Rada by som vedela ako takym ludom pomoct...Ako ich povzbudit a ukazat cestu z toho pekla von?

 
Vierocka
Vierocka
 30.3.2011 18:53

A najhoršie je, že si ten "chorý" myslí, že mu závidíte, že on konečne schudol, dokázal vydržať nejesť a vy mu pri tom chcete pomôcť sa vyliečiť... :(

 
Katie de Chimp
Katie de Chimp
 29.3.2011 9:52

Presne tak, je to strašné...moja kamarátka tým trpela, takže veľmi dobre viem, aký to má priebeh a hlavne je dôležité, aby mali blízky ľudia otvorené oči a čo najskôr sa snažili pomôcť, pretože sám sa z toho človek nedostane.

 
Janka3
Janka3
 28.3.2011 21:46

Mne je vzdy smutno, ked pocujem o takychto pripadoch, lebo mi to pride nezmyselne.

 
tinka8
tinka8
 28.3.2011 21:30

Pri pocuti slova anorexia a bulimia mi vzdy prejde mraz po chrbte..brrr..nebezpecna priepast z ktorej sa nemusi dostat clovek von :(

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1902
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.