Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Keto diéta: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť

redakcia

O keto diéte ste už zrejme počuli. Viete ale, ako v skutočnosti funguje, pre koho je určená a pre koho naopak nie?

Keto_Dieta_Ovocie_Maso_Zelenina
Zdroj: Stock.Adobe.com
3. MAR 2021

Keto alebo aj ketogénna diéta nabrala v posledných rokoch na popularite. Je to spôsob stravovania, pri ktorom sa konzumuje len veľmi nízky počet sacharidov. Energia sa získava najmä z tukov a v o niečo menšom množstve z bielkovín.

Rapídne zníženie príjmu sacharidov a ich nahradenie tukmi spôsobí, že telo sa dostane do metabolického stavu nazývaného ketóza. Je to stav, kedy telo využíva ako palivo tuky a nie sacharidy.

Aké jedlá môžem a aké nie?

Hlavnú zložku keto jedálnička tvoria jedlá bohaté na tuky a bielkoviny. Prevažne ide o živočíšne zdroje, ako sú rôzne druhy rýb, syrov, mäsa, mliečnych výrobkov a vajíčka. Z rastlinných zdrojov sú vhodné potraviny ako avokádo, orechy, semienka a rastlinné oleje – všetky obsahujú veľa tukov a len minimum sacharidov.

Keďže denný príjem sacharidov by mal byť pod 50 gramov, sacharidy človek prijíma najmä zo zeleniny, prípadne bobuľového ovocia. Tie poskytujú telu potrebné vitamíny a minerály. Vzdať sa ale musíte potravín s vysokým obsahom sacharidov ako ryža, zemiaky, cestoviny či pečivo. Nevhodné je aj ovocie s vyšším obsahom cukrov – banány, ovocné džúsy, sladkosti a tiež alkohol.

Keto_Dieta_Pyramida

Zdravotné benefity keto diéty

Vedecké výskumy ukázali, že keto diéta môže mať pre telo niekoľko zdravotných benefitov. Aj preto sa využíva na podporu liečby pri niektorých neurologických ochoreniach. Znižuje tiež hladiny „zlého“ LDL cholesterolu a naopak zvyšuje „dobrý“ HDL cholesterol.

A čo chudnutie?

Myslíte si, že vysoký príjem tukov a chudnutie nejde dokopy? Nie je to pravda. Výskumy ukazujú, že keto diéta je rovnako efektívna pri strate hmotnosti, ako diéta s nízkym obsahom tukov. Niektoré dokonca naznačujú, že pri krátkodobom chudnutí môže byť účinnejšia. Veľkou výhodou je, že vďaka vysokému obsahu tukov vás keto diéta dokáže lepšie zasýtiť. Môžete tak prijať menej kalórií a stále sa cítiť sýto.

Je keto zázračná diéta pre zdravie?

Nižšia hladina cukru, nižší krvný tlak, zvyšovanie dobrého cholesterolu a dokonca aj ľahšie chudnutie. Keto sa javí byť ako ideálna, zázračná diéta pre zdravie. Je to tak naozaj? Nuž, áno aj nie. Všetko záleží na jednotlivcovi a na tom, čo mu vyhovuje. Niektorí ľudia sa na ketogénnej diéte cítili unavení, hladnejší alebo mali problémy so spánkom. Deje sa to najmä v prvých týždňoch, keď si telo na ketózu ešte len zvyká.

Úplné vzdanie sa sacharidov a nahradenie ich tukmi však môže byť problematické z hľadiska udržateľnosti - pre bežného človeka ketogénna diéta nemá význam. Je náročná na dodržiavanie a u niektorých ľudí môže spôsobovať aj zdravotné komplikácie.

Najlepšia "diéta" je taká, pri ktorej ste schopní dlhodobo prosperovať, a ktorú viete dlhodobo dodržiavať. Pre väčšinu ľudí je vzdanie sa všetkých sacharidových potravín príliš drastické a viac im bude vyhovovať cesta vyváženej zdravej stravy. Aj tá ponúka množstvo zdravotných benefitov a áno... aj pri nej môžete schudnúť.

Prečítajte si aj:
Stravovanie podľa krvnej skupiny: Zázračná diéta alebo výmysel?

Ak chcete upraviť svoju stravu a celkovo životný štýl, zapojte sa do našej NOVOROČNEJ DETOX VÝZVY. Okrem cvičení na doma, ktoré vás budú baviť, získate aj DETOX JEDÁLNIČKY od výživovej špecialistky na celých 21 dní. Čakajú vás tak 3 týždne pozitívnych zmien, v ktorých budete chudnúť krok za krokom pod vedením odborníkov.

Banner_detox_vyzva_800x312

Zdroje použitých informácií:

https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto
https://www.dietdoctor.com/low-carb/keto/foods/update2
https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-101#weight-loss
https://www.healthline.com/nutrition/ketogenic-diet-foods
https://www.healthline.com/nutrition/10-benefits-of-low-carb-ketogenic-diets#TOC_TITLE_HDR_7


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Keto diéta: Všetko, čo o nej potrebujete vedieť

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2041
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.