Na čo si dať pozor pri kúpe ovocných a zeleninových štiav?

Siahnuť po šťavách z bežného pultu či z chladiaceho boxu? Ako je to s pridanou vodou či aditívami v ovocných a zeleninových šťavách? 

Na čo si dať pozor  pri kúpe ovocných a zeleninových štiav?
3. AUG 2015

Kvalitné ovocné a zeleninové šťavy sú príjemným a osviežujúcim spestrením pitného režimu. Pomáhajú pokryť odporúčanú dennú dávku ovocia a zeleniny (denne by sme mali zjesť 5-6 porcií ovocných a zeleninových plodov).

Najlepšie je, keď si čerstvé šťavy pripravíme doma z ovocia a zeleniny a zriedime ich vodou, pretože ovocie je pomerne bohaté na prírodný cukor. Ovocné šťavy zo sladkého ovocia je lepšie piť iba dopoludnia. Kyslejšie si môžeme dopriať i popoludní.

Nie vždy však máme možnosť pripraviť si šťavy sami, a preto siahneme po tých kupovaných.

Je rozhodujúca etiketa ovocnej a zeleninovej šťavy?

Stále je veľa tých, ktorí odmietajú čítať etikety produktov a rozhodujú sa podľa lákavého obalu či nápisov. Potom kupujú výrobky, ktoré nemusia byť kvalitné. Podľa čoho sa riadiť pri výbere ovocných a zeleninových štiav? Potrebné je sledovať podiel zastúpenej ovocnej a zeleninovej zložky. Ideál je, samozrejme, 100 percent. Tiež treba z etikety vyčítať, či šťava obsahuje prídavné látky, ako konzervanty, umelé sladidlá, pridaný cukor alebo arómy.

Oplatí sa sledovať aj spôsob, akým boli ovocie či zelenina spracované. Využíva sa napríklad lisovanie za studena alebo šťavy môžu byť získané z koncentrátu. Ak je produkt pripravený z koncentrátu, prešiel náročnejším procesom spracovania (najprv sa z ovocnej šťavy voda odstráni, potom sa do nej zasa pridáva, džús sa pasterizuje a často aj umelo doplní o živiny). Oveľa lepšie je teda zvoliť prvú možnosť, teda čistú ovocnú šťavu. „Kvalitná ovocná šťava má mať nízku dobu spotreby, mala by byť umiestnená v chladiacom boxe. Krajina pôvodu alebo spracovania má byť Slovensko alebo pochádzať zo štátov, ktoré sú blízke alebo zvučné kvalitou. Ovocná šťava má byť stopercentná, vyrobená z ovocia bez pridania akýchkoľvek aditív, vody či iných prísad,“ upozorňuje výživový poradca Libor Javro.

Odporúčame: dm Bio 100 % hroznová šťava, 1 l. Prirodzene zakalená, ovocne osviežujúca, vytlačená z hrozna dozretého na slnku. Vychutnajte si túto šťavu čistú alebo ako strík či nealkoholický nápoj k mäsovým alebo stredomorským jedlám. Čisto ovocná šťava bez pridania cukru. Podiel ovocnej zložky 100 %. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm hroznová šťava

Šťavy, džúsy, nektáre a ovocné nápoje

Okrem čerstvých štiav (často označených ako fresh) sa môžete na trhu stretnúť aj so 100-percentnými džúsmi, ktoré sú vyrobené buď lisovaním, alebo pripravené z koncentrátu. Preto treba čítať etikety.

Okrem štiav a džúsov nájdete v obchodoch aj nektáre, ktoré neobsahujú viac ako 50 percent ovocnej či zeleninovej zložky. Ešte menej (pod 25 %) ovocia a zeleniny je v ovocných nápojoch. Väčšinou sú obohatené o cukor, arómy, aditíva, vodu a ďalšie látky, ktoré nie sú pre zdravie vhodné. 

Odporúčame: dm Bio 100 % jablková šťava, 1 l. Prirodzene zakalená, vytlačená z jabĺk pozbieraných prevažne z roztrúsených ovocných sadov. Ovocie je šetrne spracovávané, čím sa zachovávajú všetky jeho hodnotné zložky. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm jablková šťava

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk
Zdroj foto: flickr.com, Rob Bertholf

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

6 letných smoothies, ktoré osviežia a dodajú energiu6 letných smoothies, ktoré osviežia a dodajú energiu

Leto je v plnom prúde a všade je ovocia i zeleniny nadostač. Čo tak si pripraviť chutné a zdravé smoothies? 

 

Pravidlá pôstu pre začiatočníkovPravidlá pôstu pre začiatočníkov

Úprava zažívania. Očista organizmu. Svieža pleť. Ľahká myseľ. 

 

 

Zdravie ukryté v ovocných a zeleninových šťaváchZdravie ukryté v ovocných a zeleninových šťavách

Odborníci neustále zdôrazňujú, že ovocie a zelenina sú v našom stravovaní stále nedostatočne zastúpené.


Anketa

Čo najradšej čítate na našom portáli?

Články o cvičení a rozličných typoch tréningov.
Informácie o stravovaní a zdravom chudnutí.
Motivačné tipy, príbehy ľudí a fitnes trénerov.
Pozvánky na športové akcie a podujatia.

Celkom hlasovalo: 271

Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Na čo si dať pozor pri kúpe ovocných a zeleninových štiav?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.