Na detox je vhodný každý deň
Detox je pre telo prirodzený a potrebuje ho. O detoxe a životospráve trošku inak sme sa rozprávali s Dušanom Plichtom.
Inšpirátor v oblasti životosprávy a stravovania, Dušan Plichta, vysvetľuje, že detox pre neho v pravom slova zmysle neznamená očistu. „V skutočnosti by sme si mali uvedomiť, že detoxikujeme každý deň. Naše telo je samo nastavené tak, aby sa zbavovalo toxínov. My mu v tom len nesmieme brániť a zbytočne ho nezaťažovať ďalšími dávkami toxínov, ktoré sú všade naokolo – v strave, v prostredí, vo vzduchu a podobe. Našou úlohou je vyhýbať sa týmto toxínom čo najviac a prirodzenou cestou podporovať telo v jeho detoxe,“ upresňuje Dušan Plichta.
Ako funguje naše telo počas detoxu?
Dušan ďalej vysvetľuje, že naše telo exogénne prijíma antioxidanty. Nie je ani tak dôležité, koľko antioxidantov prijme, ako to, koľko ich naše telo dokáže vyrobiť vnútorne. Telo detoxikuje v troch fázach. Prvá fáza začína vtedy, keď antioxidanty začnú viazať škodliviny. Druhá fáza je najdôležitejšia. Začína sa vtedy, keď všetko prichádza do pečene, ktorá škodliviny začne spracovávať. Tu potrebuje telo aminokyseliny, vitamíny a minerály, ktoré mu môžeme dodať my, napríklad pomocou stravy. V tretej fáze nastupuje lymfatický systém, pomocou ktorého sa škodliviny dostávajú von z tela cez moč, dýchanie alebo potenie.
Neskĺznite do vyčerpávajúcej hladovky
Ľudia zvyčajne pristupujú k detoxu po zime, keď sa cítia preťažení. Najčastejšiu chybu robia v tom, že si zvolia extrémny detox, ktorý spôsobí hladovku. „S príchodom jari sa aj organizmus preklápa do iného režimu. Treba využiť, že nám začína pomaly rásť zelenina či bylinky. Ak nemáme záhradu, na trhoch alebo v obchodoch už môžete nájsť v tomto období široký výber potravín. Pri detoxe je dôležitý prirodzený prechod k strave, ktorá je kombináciou zeleniny a zdravých tukov. Môžeme tak maximalizovať obnovu pečene,“ vysvetľuje Dušan.
Dušan upozorňuje, že detox vo forme hladovky, počas ktorej sa maximálne pijú ovocné a zeleninové šťavy, je veľkou fámou. „Takéto šťavy určite telu dodajú potrebné vitamíny a minerály, ale okrem nich je dôležité prijímať aj kvalitné aminokyseliny. Paradoxne, optimálny detox funguje v kombinácii zeleniny s ľahko stráviteľným, dobrým tukom, ako olivový olej, kokosový olej či špecialita v podobe oleja z pestreca mariánskeho. V rámci kvalitného proteínu nás zaujíma hlavne divina, ryby či mladé mäso zvierat, pasených na tráve. Aby pečeň správne fungovala a mohla zabezpečovať druhú detoxikačnú fázu, potrebuje kvalitné esenciálne aminokyseliny,“ upozorňuje Dušan. Ďalej dodáva, že ak sa cítime naozaj zle, nie je na škodu znížiť na nejaké 2 až 3 dni príjem kalórií. Vždy však treba dbať na to, aby sme neprekročili najnižšiu hranicu denného príjmu kalórií. V takomto obmedzení stravy potrebujeme často doplniť aj energiu. Vtedy je vhodné siahnuť po kvalitnej káve, zelenom čaji alebo aj sladidlách, ale v zdravšej forme. Vhodný je napríklad brezový cukor.
Stavte na bylinky, koreniny, či kávu
Pri detoxe sú výbornými pomocníkmi aj bylinky v akejkoľvek forme – sušené, čerstvé, macerované v oleji. Najmä oregano, tymian, bazalka, ale aj koreniny ako kurkuma či čili sú výbornou voľbou. Stačí ich pridávať do jedla. Tiež je podľa Dušana skvelým doplnkom pri detoxe aj chlorella, zelený jačmeň, listová zelenina, zelený čaj, ale aj káva. Všetky tieto potraviny dodávajú telu potrebné látky, ktoré spúšťajú v tele detoxikačné procesy a sú ľahko dostupné.
Káva takisto spúšťa prirodzené „samodetoxikačné“ cesty v organizme, a ak je kvalitná, je jedným z najlepších antioxidantov. Prepražená káva, naopak, môže pôsobiť toxicky, ale keď pijeme správne praženú a dobre spracovanú kávu, môžeme nášmu telu len pomôcť.
Vyhýbajte sa tým najväčším toxínom
Efektívne dokážeme nášmu telu pomôcť aj tak, že sa budeme vedome vyhýbať toxickým potravinám a surovinám. „Toxíny sú najviac skryté práve v spracovaných potravinách a najväčšími toxínmi sú práve biely cukor, rôzne konzervanty a antinutrienty (antiživiny), ktoré sú pre každého trochu iné. Najznámejším antinutrientom je práve lepok. Keď je lepok ešte v kombinácii s ostatnými škodlivinami, tak nám to v žalúdku môže vytvoriť riadnu záťaž. Vtedy nastáva problém a cítime sa zle – je nám ťažko,“ vysvetľuje Dušan, okrem iného tvorca konceptu Powerlogy.
Ako sa detoxikuje Dušan Plichta? Inšpirujte sa
„Keď mi je ťažko a cítim, že potrebujem odľahčiť, na raňajky vypijem iba šálku kvalitnej čiernej kávy, pijem veľa vody a trošku pohladujem. Ak vstanem ráno hladný, ale aj tak chcem odľahčiť, tak si robím kávu s kvalitným maslom a MCT olejom. Takto prijmem na raňajky potrebnú energiu, a i keď to je len 400 kalórií, tak vďaka špeciálnej funkcii MCT tukov dodám bunkám priamu energiu," prezrádza.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia
Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné.
Čo keď ste zhrešili pri stravovaní?
Chcete schudnúť, zdravo sa stravujete, cvičíte, už týždeň ste sa na čokoládu ani nepozreli a fastfoody obchádzate veľkým oblúkom.
Chlorofyl je kľúčový pre krvotvorbu. Doprajte ho telu aj v jeseni
Ovplyvňuje tvorbu krvi, je prevenciou anémie, pôsobí ako antioxidant, urýchľuje hojenie rán a detoxikuje.
Diskusia k článku - Na detox je vhodný každý deň
Nový príspevok
Môj detoxikačný plán pozostáva z aromatickýh korenín a pikantných polievok a pitia najmä zeleného a žltého čaja a k tomu si dávam detoxikačné zábaly body wraps a detox je účinný a nenásilný ;)
na detox je vhodna tree3chlorella a tak tri mesiace aspon :)