Ovsené vločky môžete jesť denne. Vieme, prečo!

Po ich skonzumovaní sa budete cítiť dlhšie plní a nebudete mať nutkanie prejedať sa. 

Ovsené vločky môžete jesť denne. Vieme, prečo!
6. OKT 2015

Výhod spojených s chudnutím či udržaním si krásnej postavy je však oveľa viac. Za pocit sýtosti zodpovedá zastúpená vláknina, ktorá navyše celkovo prospieva tráviacemu traktu. Pravidelnou konzumáciou ovsených vločiek sa teda môžete vyhnúť aj nepríjemnej zápche a pocitu nafúknutého brucha. „Ovsené vločky jednoznačne odporúčam konzumovať. Sú jednou z mála potravín, ktoré majú charakter zloženého sacharidu, ktorý by mal tvoriť podstatnú zložku prijímanej energie za deň. Množstvo je, samozrejme, úplne individuálne, teda závislé od pohlavia, váhy, veku a najmä fyzickej aktivity,“ upozorňuje výživový poradca Ing. Libor Javro.

Pozrite sa spoločne s nami aspoň na niektoré hlavné výhody plynúce z pravidelnej konzumácie ovsených vločiek. Čo sa teda stane, keď si ovsené vločky doprajete denne?

Budete mať dostatok energie

Ovsené vločky patria medzi komplexné sacharidy, ktoré energiu uvoľňujú postupne. Ich konzumáciou predídete únave, nedostatku energie a hladu. Vďaka tomu sa vám budú bežné povinnosti počas dňa plniť lepšie, ľahšie a rýchlejšie. Zaujímavú štúdiu v tomto smere vykonali austrálski vedci zo Sydney. Účastníkom štúdie dávali konzumovať 38 rozličných potravín vrátane ovsených vločiek. Tí im mali vždy po 15-tich minútach hlásiť mieru sýtosti. Na základe tejto štúdie boli ovsené vločky označené ako top potravina na raňajky.

Zabránite prejedaniu a vyhnete sa zápche

Ovsené vločky sú bohatým zdrojom vlákniny, ktorá má výbornú schopnosť zasýtiť. Nespôsobujú výkyvy krvného cukru, ktoré sú spojené s prejedaním a konzumáciou nezdravých jedál. Tak si môžete bez problémov udržať štíhlu líniu. Obsiahnutá vláknina zároveň pozitívne vplýva na činnosť tráviaceho traktu, to znamená, že so zápchou sa môžete rozlúčiť. Pravidelné vyprázdňovanie je tiež prevenciou rakoviny hrubého čreva.

Odporúčame: Alnatura vločky 5-druhov obilnín BIO, 500 g: Alnatura Vám garantuje potraviny z ekologického poľnohospodárstva podľa EG-Eko-nariadenia, ktoré sú pravidelne testované nezávislými znalcami. Zrná obilnín najprv prechádzajú parou a potom sa lisujú do tvaru vločiek. Ako celozrnný produkt obsahujú vločky hodnotné zložky celých zŕn a sú zmysluplným základom plnohodnotnej výživy. Sú ideálne do müsli,  polievok, do palaciniek alebo pečiva. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm ovsené vločky

Podporíte imunitu a znížite cholesterol

Pri vláknine ešte chvíľu zostaneme. Ovsené vločky obsahujú betaglukán. Tento typ rozpustnej vlákniny znižuje hladinu cholesterolu v krvi a tiež podporuje činnosť imunitného systému. Potvrdila to štúdia talianskych vedcov, podľa ktorých betaglukán bojuje proti vírusom, baktériám i parazitom. V sto gramoch ovsených vločiek sa nachádza asi 5 g betaglukánu.

Vyhnete sa cukrovke

Betaglukán tiež riadi hladinu krvného cukru, čiže ovsené vločky môžu pomôcť aj diabetikom lepšie kontrolovať glykémiu a zabrániť inzulínovej rezistencii.

Podporíte tvorbu a regeneráciu svalovej hmoty

Ovsené vločky sú výborným zdrojom bielkovín. Tie sú nevyhnutné pre tvorbu a obnovu svalovej hmoty. V sto gramoch ovsa sa nachádza až 17 gramov bielkovín. Zastúpené sú aj dôležité aminokyseliny, ako napríklad tryptofán, izoleucín, leucín, lyzín, metionín, tyrozín, valín, arginín, histidín a ďalšie.

Doplníte do tela vitamíny a minerály

V sto gramoch ovsa sa nachádza 54 mg vápnika, 177 mg horčíka, 523 mg fosforu, 429 mg draslíka, ďalej železo, zinok, meď i mangán. Všetky tieto minerály a stopové prvky sú nevyhnutné pre správne fungovanie ľudského organizmu. Z vitamínov sú zastúpené tie zo skupiny B, vrátane kyseliny listovej.

Spracované v spolupráci s výživovým poradcom Ing. Liborom Javrom z www.vyzivovestudio.sk

Z ovsených vločiek je možné pripraviť množstvo chutných jedál vrátane desiaty. Zaujímavé tipy nájdete aj v elektronickej kuchárke Zdravé desiate nielen pre deti

zdravedesiate

Referencie:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/749810
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19571787
http://www.eatmoreoats.com/health.html
Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Ovsené vločky sú zdravé. pozor, ako si ich pripravujeteOvsené vločky sú zdravé. Jedzte ich pravidelne

Asi každý z nás pozná a niekedy aj ochutnal ovsené vločky. 

 

Potraviny, ktoré nedajú únave šancuPotraviny, ktoré nedajú únave šancu

Nechce sa vám ráno vstávať? Pociťujete v práci nedostatok energie? 

 

Sacharidy v strave bežca sú dôležitéSacharidy v strave bežca sú dôležité

Ak chcete dosiahnuť svoj cieľ, ktorým môže byť strata hmotnosti či účasť na bežeckej súťaži, je nevyhnutné tomu prispôsobiť aj denný príjem a zloženie sacharidov.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ovsené vločky môžete jesť denne. Vieme, prečo!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.