Plný výkon doma i v práci zabezpečí len správne stravovanie

Mirka

Denne musíme zvládať kvantum povinností a to nielen doma, ale aj v práci. Snažíme sa, aby všetko fungovalo tak, ako má. Často však zabúdame na seba. Neuvedomujeme si, že mozog udrží v dobrej forme jedine zdravá a pravidelná strava. Ak to tak nie je, prichádza únava, napätie, nervozita a podráždenosť.

Plný výkon doma i v práci zabezpečí len správne stravovanie
23. JUN 2014

Raňajky sú základ

Zásadnou chybou je vynechať raňajky. Ak to robíte pravidelne, nečudujte sa tomu, že sa musíte dennodenne pasovať s nedostatkom energie, so zníženou koncentráciou a náladou na bode mrazu. Zároveň sa tým vystavujete vyššiemu riziku vzniku nadváhy, obezity, kardiovaskulárnych ochorení, cukrovky a ďalších. Čo s tým? Zastavte to! Zdravé a výdatné raňajky vám pomôžu naštartovať metabolizmus, dodajú energiu, nakopnú funkcie mozgu a ochránia vás pred chorobami. Vhodným raňajším menu je napríklad tvarohová nátierka s cesnakom a ľanovými semiačkami spolu s celozrnným pečivom. Ak dávate prednosť sladšej alternatíve, výbornou voľbou sú ovsené vločky spolu s orechmi a ovocím.

Pitný režim je alfou i omegou

Koncentráciu i hladinu energie môže počas dňa ľahko narušiť aj nedostatočný pitný režim. Nedá sa jednoznačne povedať, aké množstvo tekutín by sme mali vypiť. Je to individuálne a záleží to od mnohých faktorov. Vo všeobecnosti sú to 2-3 litre tekutín denne. Neviete, či pijete dostatočne? Skontrolujte to podľa farby moču. Ak je svetložltá, značí dostatočnú hydratáciu. Ak je tmavšia a moč zapácha, mali by ste piť oveľa viac. Zabudnite však na sladké limonády a doprajte si radšej obyčajnú vodu, bylinkové čaje či riedené ovocné a zeleninové šťavy.

Ako si nájsť čas na zdravé jedlo

Buďme k sebe úprimní. Prečo väčšina z nás neraňajkuje a dokonca ani poriadne neobeduje? Jednoducho preto, lebo nemáme čas! To je hlavný dôvod, prečo sa vzdávame nielen raňajok, ale aj desiaty, obeda a olovrantu. Ráno si radšej dlhšie pospíme a v práci sme natoľko zavalení povinnosťami, že si na kvalitné jedlo ani len nedovolíme pomyslieť. Radšej siahneme po niečom rýchlom a, bohužiaľ, nezdravom. Potom po príchode domov prichádza vlčí hlad a nekonečné rabovanie chladničky. Našťastie, aj tento problém sa dá rýchlo a jednoducho vyriešiť. Stačí si vybrať niektorý z programov krabičkovej diéty z www.pohodlna-dieta.sk

Na akom princípe krabičková diéta funguje? Päťkrát denne vám do práce, alebo domov zadarmo dovezú čerstvo pripravené jedlo, ktoré maximálne spĺňa predpoklady zdravej a vyváženej stravy. Ponúkané programy je, samozrejme, možné upraviť podľa individuálnych požiadaviek, pretože aktuálne mnoho ľudí trpí napríklad potravinovými alergiami či cukrovkou. Pohodlná diéta tiež ponúka programy špeciálne určené pre ľudí, ktorí pravidelne športujú. Všetky jedlá zaradené do krabičkovej diéty sú zložené zo správneho pomeru ovocia, zeleniny, strukovín, mäsa, mliečnych výrobkov, celých zŕn, čiže v podstate nejde o diétu, ale zdravé stravovanie. To znamená, že ponúkané programy nespôsobujú jojo efekt ako nezmyselné diéty v pravom zmysle slova.    

pohodlna- dieta.sk

losos

Myslite aj na desiatu a olovrant

Desiata či olovrant sú tak isto dôležité ako ktorékoľvek iné jedlo počas dňa. Udržujú vás vo forme a vyhnete sa tak kolísaniu cukru v krvi. Doprajte si medzi jedlami mix bielkovín, sacharidov a tukov, čím si zaručíte plynulý prísun energie. Je pre vás desiata a olovrant iba zbožným želaním? Odborníci z www.pohodlna-dieta.sk sa o vás postarajú. Vďaka ich ponuke si môžete chýbajúcu energiu  doplniť zdravou desiatou, ktorá pozostáva hlavne z ovocných jedál. Čo poviete napríklad na pomarančovú penu z ricotty s ovocím na desiatu a cícerový šalát so zeleninou na olovrant? Aj vám tečú slinky?

Na čo rozhodne nezabúdajte

Bielkoviny

Jete každý deň na obed prevažne sacharidy? Vymeňte ich radšej za jedlá s vysokým obsahom bielkovín. Podporujú duševnú bdelosť, ktorá je v práci v druhej polovici dňa potrebná. Skombinujte napríklad diétne kuracie mäso so zeleninovým šalátom.

Dôležitý horčíka

Nezabúdajte na horčík! Pomáha telu vyrovnať sa s každodennými nárokmi, ktoré sú prirodzene spojené so stresom. Kašlite na tabletky! Sú aj lepšie spôsoby, ako ho zahrnúť do svojho jedálnička. Sezamové semienka alebo mandle vám zaručia optimálny prísun tohto dôležitého minerálu. Ak na ne nemáte chuť, aj špenát vám v tomto smere preukáže dobrú službu.

Zelenina a ovocie nadovšetko

Zaistite telu dostatočný prísun dôležitých vitamínov, minerálov a antioxidantov! Snažte sa jesť niekoľko porcií ovocia a zeleniny denne. Ideálne by jedna porcia mala mať 80 gramov, pričom by v jedálničku mala byť viac zastúpená zelenina ako ovocie.

a zelenina

Zdravým tukom vstup povolený

Zdravé tuky udržujú stabilnú hladinu energie a sú potrebné aj preto, lebo vytvárajú hormóny, ktoré nám pomáhajú vyrovnať sa so stresom. Až sa nabudúce vyberiete do obchodu, siahnite po olivách, avokáde, vajciach alebo semenách chia. Sú bohaté na dôležité omega nenasýtené mastné kyseliny, ktoré navyše prospievajú aj kardiovaskulárnemu aparátu. 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Plný výkon doma i v práci zabezpečí len správne stravovanie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.