Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Poznáte „5S“ pre silnú imunitu? Viac prezradí uznávaná imunologička

redakcia

Zdravý imunitný systém nám pomáha bojovať s vírusmi a baktériami. Viete ale, čo máte robiť, aby bol dostatočne silný a ochránil vás pred chorobami?

Poznáte „5S“ pre silnú imunitu? Viac prezradí uznávaná imunologička
Zdroj: Mike Von / Unsplash
25. NOV 2020

Popri pandémii COVID-19 tu od októbra máme aj chrípkovú sezónu a naše telo je denne vystavené množstvu vírusov a baktérií. Je preto dôležité budovať silný a zdravý imunitný systém, ktorý nás pred chorobami dokáže ochrániť a má vplyv aj na priebeh choroby. Čo by sme však mali robiť pre to, aby bol náš imunitný systém naozaj silný a vyhli sme sa chorobám?

„Na zdravú imunitu, ktorá zvyšuje odolnosť proti vírusovým aj bakteriálnym ochoreniam, ale aj proti stresu, je známych 5S,“ hovorí uznávaná imunologička, MUDr. Katarína Bergendiová, PhD. „Dobrý spánok, dobrá strava, dostatok športu na čerstvom vzduchu, smiech a studená voda. Ak chceme chrániť naše deti, seba a svoje rodiny, je dobré to dodržiavať.“

Dobrý spánok

Aby naše telo dokázalo úspešne bojovať s chorobami, potrebuje dostatok oddychu a regenerácie, ktorú mu doprajeme prostredníctvom spánku. Počas spánku sa napríklad vytvárajú dôležité molekuly, ktoré slúžia na boj s infekciou.

Nedostatočný alebo nekvalitný spánok je priamo spojený s vyššou náchylnosťou na vznik choroby po vystavení vírusom. Ak chcete posilniť imunitný systém, mali by ste spať každú noc aspoň 7 hodín, tínedžerom sa odporúča 8-10 hodín spánku.

Dobrá strava

Asi nikoho neprekvapí fakt, že na imunitný systém má významný vplyv aj zdravá strava. Naše telo potrebuje dostatok antioxidantov, vitamínov, minerálov, bielkovín, zdravých tukov aj vlákniny, aby dokázalo efektívne bojovať s chorobami.

Mali by ste sa preto zamerať na jedenie celistvých potravín ako zelenina, ovocie, celozrnné výrobky, orechy a strukoviny.

Počas zimy máme k dispozícii menej čerstvého ovocia a zeleniny, z ktorých naše telo čerpá vitamíny. Navyše sme vystavení menšiemu slnečnému žiareniu a naše telo si nevytvára dostatočne vitamínu D. Preto je vhodné v tomto období dopĺňať vitamíny a minerály z výživových doplnkov, ktoré pomôžu imunitnému systému. Medzi najdôležitejšie vitamíny z pohľadu imunity patrí:

Vitamín D

Vitamín C

Vitamín B12

Zinok

Magnézium

Vitamíny B

Odporúčame: Tablety Magnesium + Calcium + D3, 45 ks. Výživový doplnok s horčíkom, vápnikom a vitamínom D3. Horčík, vápnik a vitamín D3 sú cenné živiny dôležité pre prirodzený telesný výkon.

dm_Mivolis_Magnesium_Calcium_D3

Odporúčame: Kapsuly zinok + vitamín C Depot, 60 ks. Vďaka postupnému uvoľňovaniu 300 mg vitamínu C kapsuly zásobujú organizmus po dobu 8 až 10 hodín. Doplnenie výživy vitamínom C a zinkom je vhodné najmä v chladnom období, pri zvýšenej telesnej a duševnej záťaži a pri jednotvárnom stravovaní.

dm_Mivolis_Zinok_C

Odporúčame: Kúra s vitamínom B12, 100 ml. Kúra sa podáva pri stavoch únavy, je vo vysokej, 50 µg dennej dávke. Vitamín B12 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k zníženiu vyčerpania. Je vhodná pre športovcov a seniorov.

dm_Mivolis_B12

Odporúčame: Tablety Imunita & Energia Duo Efekt, 30 ks. Výživový doplnok s vitamínmi, zinkom a kofeínom. Vitamín C, D3 a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu normálneho imunitného systému. Vitamín B12 prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie a k zníženiu únavy a vyčerpanosti.

dm_Mivolis_Imunita_Energia

Dostatok športu

Mnoho ľudí vníma šport ako spôsob na zlepšenie výzoru tela. Pravidelný šport na čerstvom vzduchu je ale dôležitý aj z pohľadu zdravia a podpory imunitného systému.

Pri cvičení dochádza k zvýšeniu cirkulácie krvi, čo prispieva k lepšiemu prenosu imunitných buniek v tele. Odborníci radia cvičiť aspoň 30 minút denne – nemusí ísť o náročný šport, pokojne stačí aj mierne až stredne intenzívne cvičenie, ktoré pomôže stimulovať imunitný systém.

Smiech

Na imunitný systém vplýva aj naša psychická pohoda. Ľudia, ktorí sú pod stresom, sú náchylnejší na choroby a zhoršuje sa im imunitný systém. Ten je kvôli vyplavovaniu stresových hormónov oslabený a náchylnejší na infekcie.

Je preto dôležité udržiavať si dobrú náladu, veľa sa smiať a ak sa dá, vyhýbať sa stresovým situáciám. Proti stresu pomáha fyzická aktivita, dostatok spánku, hlboké dýchanie či meditácia.

Studená voda

Voda je čarovný nástroj, ktorý vám pomôže zlepšiť imunitný systém vo viacerých smeroch. V prvom rade je dôležitá hydratácia – teda piť dostatočné množstvo vody. Dehydratácia spôsobuje zhoršenú náladu, bolesť hlavy aj horšiu prácu orgánov, čo sa priamo podpisuje na imunitnom systéme.

K zlepšeniu imunitného systému zároveň pomáha aj studená sprcha. Telo sa vďaka zime dokáže lepšie „obrniť“ a bojovať s chorobami. Na začiatok stačí 30 sekúnd pod studenou vodou, neskôr môžete tento čas predĺžiť na 2-3 minúty denne.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Poznáte „5S“ pre silnú imunitu? Viac prezradí uznávaná imunologička

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2047
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.