Pozor na nezmyselné diéty!

Anetta

Slovo diéta pozná každý z nás, a určite sú medzi nami aj tí, ktorí sa kvôli rôznym diétam trápia každý deň. A pritom viete, že mnoho nezmyselných diét vedie len k hladovaniu, nervozite a nakoniec k sklamaniu z neúspechu.

http://www.sxc.hu/photo/1262463
1. JAN 2011

Väčšina diét Vás dovedie k tzv. jojo efektu, čo znamená, že po ukončení diéty priberiete, niekedy aj viac než ste „s pomocou“ diéty schudli.

Škála diét je naozaj rôznorodá, my sme však našli také, pri ktorých sa rozum mierne pozastavuje. Majú mnoho vedľajších škodlivých účinkov a určite vám ich žiaden odborník na zdravé stravovanie neodporuči. Veď posúďte sami.

Atkinsova diéta

Podľa Atkinsovej diéty by ste mali jesť, mäso, mäso, minimum zeleniny a ovocia a zase len mäso. Čiže neobmedzené množstvo bielkovín, čo vám však prinesie veľké množstvo tukov. Diéta skoro úplne eliminuje cukry a okrem zdravej zeleniny obmedzuje aj zemiaky, chlieb, ryžu a ovocie.

Príde vám to ako racionálna výživa, ktorá by vám mala pomôcť? Výsledkom tejto diéty je, že budete trpieť nedostatkom vitamínov, cítiť sa unavene a navyše vaše telo bude strácať vodu, tak vzácnu pre váš organizmus.

Bodová diéta

Tak táto diéta je založená na akomsi princípe, ktorý hovorí, že každá potravina má svoje body a denne môžete zjesť maximálne 40 bodov. Na tom by ešte nebolo nič čudné, zaujímavé však je ako sú body jednotlivým potravinám pridelené. Najmenej bodov majú potraviny, ktoré obsahujú veľa tuku (diéta podporuje jedenie značného množstva mäsa a obmedzuje sacharidy). Takže logicky si z nich môžete dať, a to poriadne porcie.

Napr. kilo pečenej kačky a k tomu 2 dl vína máte za jeden bod. Áno, čítate správne, aj alkohol je tu povolený, v podstate každý. Naopak, za také chutné jabĺčko máte desať bodov. Niečo schudnúť sa vám určite podarí, riskujete však, že vám zničí žlčník, pečeň, poriadne vás ochudobní o vitamín C. Navyše diéta podporuje sklon k alkoholizmu.

Nulová diéta

Ďalší typ diéty, ktorému by ste sa mali určite vyhnúť, nie je tak ani diétou ako hladovkou. Takže budete hladovať, čo znamená žiadne jedlo, prijímať môžete iba vodu. Ak to vydržíte, tak dokážete zhodiť pár kíl, ale to nie sú len odstránené tuky, strácate aj svalovú hmotu, čo je bohatý zdroj energie. Ak by vás predsa len napadlo dať sa na túto diétu, držte ju najviac 2 – 3 dni a určite počas hladovky necvičte! Je to životu nebezpečné. Navyše, hladovka ohrozuje negatívne našu psychiku, zapríčiňuje depresiu, agresiu, závraty a omdlievanie. Veru, žiadne príjemné vyhliadky.

Mliečna diéta

Tak a kto sa dá na túto diétu, ten si zaslúži riadny „obdiv“. Táto diéta je veľmi jednoduchá, lebo spočíva v tom, že  celý deň pijete iba nízkotučné mlieko v šiestich dávkach. Okrem toho nejete už nič iné! Čo k tomu dodať, snáď len to, že sa vám nedostane žiadnych vitamínov a minerálov. A vyvoláva zápchu, čo je nie je veľmi príjemné.


Vajcová diéta

Máte radi vajíčka? Aj tak, že ste ochotní jesť ich každý deň? Pri vajcovej diéte máte zjesť nie jedno, ale naraz 6 vajec denne, s tým, že si k nim môžete dopriať trochu paradajok, syr a grapefruit. Že sa ňou schudnúť dá, to určite. Že vraj za 10 dní schudnete 4 kilá. Otázka je či to postúpiť za tú cenu, že vám hrozia žalúdočné problémy a poruchy trávenia. A pozor, šesť vajec denne môže spôsobiť žlčovú koliku.

Možno ste padli za obeť týmto diétam, a možno ste sa s podobnými zmyselno – nezmyselnými diétami stretli. Zaujímalo by ma, aké sú vaše skúsenosti s diétami.

Držíte diéty alebo ste skôr za vyrovnaný život s kombináciou zdravej stravy a cvičenia?


DISKUSIA K ČLÁNKU (4)

Diskusia k článku - Pozor na nezmyselné diéty!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

Katie de Chimp
Katie de Chimp
 7.2.2011 0:54

Ach JAJ, DIÉTA!!!
v podstate CELÉ ZLE, všetko okolo toho!!!smajlik - 19
treba sa stravovať normálne, chutne, pestro a popri tom športovať a človek potom bude spokojný sám so sebou!!!

Podľa mňa sú diety STRAŠNÉ....ako osobne som ešte žiadnu nedržala...ale viem, o čom sú....kamošky si nimi prešli....a je strašné, ke´d má niekto fungovať CELÝ DEŇ NA 1 JABLKU ! ! !

smajlik - 6 Strašné....STOP DIETAM ! ! !smajlik - 6

 
Liška Eliška
Liška Eliška
 20.1.2011 11:19

Ach jaj, ja som si dietami presla, no skoro vsetkymi. A neodporucala by som ani jednu. Z vlastnej skusenosti hovorim, ze kazde drzanie diety je najma psychicka zataz a preto to clovek vacsinou nevydrzi. A to sklamanie nas potom utvrdzuje v tom, ze ved co, uz nam nic nepomoze a tak clovek zacne jest znovu jak blazon, krizom krazom az kym sa znovu nerozhodne pre dlasiu dietu. a tak to ide dokolecka dokola...kaslite na diety !

 
Lakotka
Lakotka
 17.1.2011 14:25

Ahojte.S dietami nie som kamaratka :). Som vegetarianka a zatial mi ziadna dieta "nesadla". Jedina, ktoru som dokazala drzat bez problemov bola oddelena strava, aj ked to je skor zivotny styl ako dieta. Ale vtedy som sa citila ovela lahsie a lepsie. Som zastancom teorie jest len vtedy, ked som hladna a najest sa do polosyta. Aj ked sama s tym mam niekedy problem, snazim sa. Skor ako s dietou mam vsak problem dodrziavat pitny rezim. Denne vypijem velmi malo tekutin a tak sa postupne ucim pit vela vody.

 
Lakotka
Lakotka
 17.1.2011 14:25

Ahojte.S dietami nie som kamaratka :). Som vegetarianka a zatial mi ziadna dieta "nesadla". Jedina, ktoru som dokazala drzat bez problemov bola oddelena strava, aj ked to je skor zivotny styl ako dieta. Ale vtedy som sa citila ovela lahsie a lepsie. Som zastancom teorie jest len vtedy, ked som hladna a najest sa do polosyta. Aj ked sama s tym mam niekedy problem, snazim sa. Skor ako s dietou mam vsak problem dodrziavat pitny rezim. Denne vypijem velmi malo tekutin a tak sa postupne ucim pit vela vody.

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.