Prečo dať prednosť hnedej ryži pred bielou?

Adela Jasenovcová

Väčšina spotrebiteľov si v obchode vyberie radšej  bielu než hnedú ryžu z dôvodu rozdielneho vzhľadu. 

Prečo dať prednosť hnedej ryži pred bielou?
7. MAR 2017

Je síce pravda, že biela ryža vyzerá chutnejšie než hnedá, no neznamená to, že je aj zdravšou alternatívou. Podľa štúdie, ktorú realizoval magazín klinickej výživy, American Journal of Clinical Nutrition, hnedá ryža je lepšia voľba z hľadiska výživy, aj z ďalších pochopiteľných dôvodov.

Porovnanie hnedej a bielej verzie

Prečo hnedá ryža? Predtým, než prešla biela ryža procesom rafinácie, vyzerala presne ako hnedá ryža. Hnedá ryža, na rozdiel od bielej, má ešte aj otruby. Bočné šupky a otruby poskytujú prirodzenú celistvosť zrna a sú bohaté na bielkoviny, vápnik, horčík, vlákninu, draslík. Pre tých, ktorí sa snažia schudnúť alebo trpia cukrovkou, má hnedá ryža priaznivé hodnoty vďaka nízkemu glykemickému indexu. Ten pomáha znižovať hladinu inzulínu v krvi.

Pozor na etikety

Niektoré druhy bielej ryže majú na obale nálepku „obohatené". Napríklad o vlákninu, vitamíny alebo minerály. Vzhľadom na to, že biela ryža bola zbavená železa, vitamínov, zinku, horčíka a ďalších živín v priebehu rafinácie, musia výrobcovia pridávať neprirodzené látky vo forme syntetických vitamínov a železa. Tak môže byť na trh uvedený kvázi zdravý výrobok. Aj keď je biela ryža umelo obohatená, stále nedosahuje minimálne požiadavky na výživu pre jednu porciu jedla, ako uvádza FDA, Americký Úrad pre potraviny a liečivá.

Odporúčame: dmBio celozrnná Basmati ryža, 500 g. V jazyku hindí znamená slovo basmati „vôňa". Prineste si okúzľujúcu chuť aj do vašej kuchyne. Ryža má svoju typickú orechovú chuť a nie je lúpaná. Vďaka tomu obsahuje látky okrajových vrstiev zrna. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm basmati

9 dôvodov, prečo je hnedá zdravšia ako biela

1. Bohatá na selén

Hnedá ryža je bohatá na selén, ktorý znižuje riziko vzniku ochorení, ako je rakovina, choroby srdca a artritída.

2. Vysoký obsah mangánu

Jedna šálka hnedej ryže (približne 250 ml) obsahuje 80 % odporúčaného denného príjmu mangánu. Mangán pomáha telu syntetizovať tuky. Taktiež napomáha nervovému a reprodukčnému systému.

3. Bohatá na zdraviu prospešné prirodzené oleje

Tieto oleje sú pre telo vhodné, pretože zdravé tuky pomáhajú normalizovať hladiny cholesterolu v krvi.

4. Podporuje redukciu telesnej hmotnosti

Vďaka obsahu vlákniny udržuje hnedá ryža funkciu čriev, čím je trávenie jednoduchšie. Hnedá ryža je perfektným doplnkom každodennej stravy najmä pre tých, ktorí majú problém s vyprázdňovaním. Okrem toho, hnedá ryža tiež navodzuje pocit sýtosti, čo zabezpečí menšie porcie jedla.

Odporúčame: dmBio dlhozrnná ryža natural, 1000 g. Vďaka cenným zložkám celého zrna zostáva pri zahryznutí naturálna ryža pevnejšia a má typickú výraznú chuť. Je ideálna ako príloha k zelenine, mäsu, morským plodom, vynikajúco chutí aj v polievkach. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

dm ryža dlhozrnná

5. Celozrnnosť

Celozrnná hnedá ryža je považovaná za celozrnný produkt, pretože nestratila svoju „celistvosť” kvôli procesu rafinácie. Je dokázané, že celozrnné potraviny znižujú riziko srdcových ochorení a vysokej hladiny cholesterolu.

6. Bohatá na antioxidanty

Tento benefit málokto pripisuje práve ryži. Zvyčajne sa antioxidačné potraviny spájajú s čučoriedkami, jahodami a iným ovocím a zeleninou. Antioxidačné vlastnosti však nájdete ja tam, kde by ste ich možno nečakali.

7. Vysoký obsah vlákniny

Hnedá ryža kraľuje na vrchole zoznamu tých potravín, ktoré pomáhajú predchádzať rakovine hrubého čreva. Vláknina na seba viaže látky, ktoré spôsobujú rakovinu, rovnako ako toxíny v tele, a tak  sa nemôžu udržať na stene hrubého čreva.

8. Bojovník proti diabetu

Hnedá ryža pomáha stabilizovať hladinu cukru v krvi. Preto je vynikajúcou voľbou pre tých, ktorí trpia cukrovkou. Štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí konzumujú jeden a pol šálky hnedej ryže denne, znižujú riziko vzniku cukrovky o 60 %.

9. Vhodná pre deti

Hnedá ryža je obilnina mimoriadne vhodná aj na prípravu prvých jedál pre dieťa kvôli svojej prirodzenej štruktúre a vláknine. 

Zdroj foto: pixabay.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo dať prednosť hnedej ryži pred bielou?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.