Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Prečo je kváskový chlieb zdravší? Prezradí Lenka Mančíková

Nikola Danišová

Vždy ste chceli upiecť kváskový chlebík, no chýba vám odhodlanie? S radami od profesionálky to zvládnete!

Prečo je kváskový chlieb zdravší? Prezradí Lenka Mančíková
26. APR 2016

Aké boli tvoje začiatky s pečením?

Už si ani nepamätám, odkedy pečiem – určite je to už viac ako 4 roky. Začiatky boli všelijaké, ale neboli až také zlé, pretože chlebík som nikdy nevyhodila. Informácie som čerpala hlavne z internetu, no dosť sa rôznia, takže je to naozaj náročné na čas, aj pochopenie, pretože každý dáva iné množstvo kvásku a vody, má iný spôsob prekladania, takisto rôzne múky si vyžadujú iný prístup. 

V čom je kvások zdravý?

Kvások je zdravý v tom, že tam nie je pridané nič, čo by bolo umelé. Je to len voda a múka. Pri tomto kvasení vzniká iný druh kvasenia ako pri droždí, ide o tzv. mliečne kvasenie. Tieto kvasinky pomôžu rozložiť v múke lepok a iné ťažko rozložiteľné zložky obilia. A to je prospešné pre naše trávenie aj imunitu. Nakoľko je to však časovo náročnejšie a prácnejšie, vymyslelo sa droždie. Kedysi, keď neexistovalo droždie, tak sa pieklo tradične pomocou kvásku. Takéto pečivo napríklad neplesnie. 

kvások
kvások

V čom je to s kváskom náročnejšie?

Mňa kvások neskutočne fascinuje, pretože je to živá vec. Pomaly nikdy nevieš, či ti to dnes s ním vyjde a či chlieb nebude napríklad kyslý. Kdesi som čítala, že kvások bol aj súčasťou vena, čo sa mi veľmi páči a to aj občas spomínam na mojich kurzoch.

Ako sa starať o kvások?

Je to jednoduché. Stačí naň nezabudnúť a mať doma potrebnú múku. Ja odporúčam celozrnnú ražnú múku. Zvyknem hovoriť, že aspoň raz za týždeň ho treba „prikŕmiť”, ak by sme nepiekli. To znamená, že do kvásku, ktorý sme niekde získali, napríklad u mňa na kurze alebo na kváskovej mape, treba pridať lyžičku múky, lyžičku vody, dobre zamiešať a opäť odložiť do chladničky. Ak pečieme, z tohto kvásku si treba najprv spraviť tzv. rozkvas – kvások prikŕmime tak, že mu pridáme väčšie množstvo ražnej celozrnnej múky a vody.

kvások
kvások

Na čo potrebujem myslieť, keď si chcem začať piecť chlieb doma?

Keď si chceš začať piecť chlieb doma, stačí mať kvások, múku, soľ, rascu, vodu. To sú základné suroviny. Aj na kurzoch hovorím, že netreba mať nijaké špeciálne náradie či prístroje, aby sme piekli doma. Stačí miska, lyžica, pracovná doska a niečo, kde vám chlieb vykysne, napr. cedidlo alebo nejakú nádobu (alebo ošatku, resp. košík, ktorý posunul aj moje pečenie kedysi o stupeň vyššie). Pamätám si, ako som sa veľmi tešila a pozerala do rúry, že budem mať chlieb, ktorý bol tvarom nádherný a pripomínal ten z obchodu – ale vnútro bolo domáce, bez pridaných látok a neskutočne chutné.

Je pečenie takéhoto chlebíka časovo náročné?

Väčšina ľudí si myslí, že pečenie s kváskom je časovo náročné, ale opak je pravdou. Pečenie takéhoto chleba nie je tak časovo náročné, ako skôr náročné na „načasovanie”. Treba dopredu plánovať, kedy chceme mať chlieb hotový. To nie je ako s droždím, že si zmyslíme a do hodiny máme chlieb vykysnutý. Tieto rýchle kvasné procesy nie sú zdraviu prospešné. Kváskové pečenie má viac fáz. Na kurzoch dávam aj tipy, ako to načasovať, aby zvládla piecť aj mamina detí či žena pracujúca na plný úväzok.

1.fáza: rozkvasenie kvásku trvá viac hodín, pokojne aj celú noc.

2. fáza: zamiesenie je len pár minút.

3.fáza: kysnutie trvá viac hodín a samotné pečenie približne 35 až 40 minút. 

kvások

Akú múku používať na kváskový chlieb?

Ja zvyknem používať múku ražnú celozrnnú, ražnú chlebovú, špaldovú celozrnnú, pohánkovú. Pri bezlepkových chleboch rada experimentujem. Používam najmä teffovú  múku, tapiokovú múku, cirok či pohánku.

Zvládne takýto chlieb upiecť každý?

Po kurzoch mi chodia často maily s pozitívnou spätnou väzbou. Väčšinou mi účastníci kurzov ďakujú, že som im ušetrila dlhý čas pokusov a omylov. Kurz je určite dobrý, no nie pre každého. Sme rôzni a niekto potrebuje vidieť, inému stačí počuť, niekto si len prečíta a skúša. Často mi prídu na kurz aj tí, ktorí už doma pečú, len sa im zdá, že to nie je ono. Pritom ja som nadšenec, ktorý miluje prácu s kysnutým chlebovým cestom a hlavne, milujem chuť domáceho chleba. A kurz je taký „babinec“. Zvykne tam byť super atmosféra. Škoda, že ten čas tak rýchlo ubehne a v zápale práce nemám čas účastníkov lepšie spoznať.  

zdravedesiate

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Rozhovor so slovenskou atlétkou katkou bérešovouRozhovor so slovenskou atlétkou Katkou Bérešovou

V súčasnosti sa venuje predovšetkým dlhším tratiam – polmaratónu a  maratónu, vďaka ktorým sa nominovala na olympijské hry už po druhýkrát. 

 

Nekvasený ražný chlieb od pani jarkyNekvasený ražný chlieb od pani Jarky

Tento recept na chutný chlebík nám poslala naša čitateľka, pani Jarka. 

 

 

Nedeľný špaldový chlebíkŠpaldový chlebík

Vyskúšajte ďalší vynikajúci recept na domáci chlieb. 

 


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Prečo je kváskový chlieb zdravší? Prezradí Lenka Mančíková

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.