Sacharidy sú minulosť. Lepším zdrojom energie sú tuky!
Ak budete v jedálničku sacharidy dlhodobo držať na minime, prídu neodolateľné chute na sladké a únava. Alebo je to úplne naopak? Spýtali sme sa dvoch odborníkov na výživu.
Aktuálne je veľmi populárne vylúčiť z jedálnička sacharidy a naučiť telo používať ako hlavný zdroj energie tuky. Zástancovia tohto princípu stravovania tvrdia, že schudnete rýchlejšie, budete sa cítiť vitálnejšie a budete zdravší. Potom je tu skupina odborníkov na výživu, ktorá zastáva názor, že náš jedálniček by mali byť pestrý a vyvážený, čo znamená, že by v ňom mali byť v optimálnom pomere zastúpené bielkoviny, tuky i cukry. Kde je pravda?
Sacharidy ako hlavný zdroj energie
Júlia Rašlová je skúsenou odborníčkou na výživu, ktorá si navyše sama prešla procesom zmeny vlastného tela. Je toho názoru, že sacharidy nie je vhodné vylúčiť z jedálnička. Odôvodňuje to tým, že pokiaľ ich človek konzumuje v rozumnej miere spolu s ostatnými makroživinami, strava je pestrá a vyvážená. „Vylúčenie sacharidov z jedálneho lístka je dnes veľmi trendové. Robia to však väčšinou ľudia, ktorí riešia svoju váhu. Pri vynechaní sacharidov tak telo rýchlejšie schudne. Bohužiaľ, po ich opätovnom zaradení do stravy nastáva jojo efekt. Ďalšou vecou, hlavne zo zdravotného hľadiska, je, že naše telo sacharidy, hlavne tie komplexné, potrebuje na fungovanie organizmu, či už správnu činnosť mozgu alebo nervov. Pri dlhodobom vylúčení sacharidov zo stravy vzniká hlavne u žien neodolateľná chuť na sladké, poprípade prichádza únava alebo strata energie,“ hovorí zo skúseností výživová poradkyňa.
Koľko sacharidov by sme mali jesť? Vo všeobecnosti sa odporúča, aby zdravý človek s normálnou hmotnosťou skonzumoval denne 60 – 70 % sacharidov, 10 – 20 % tukov a 20 – 25 % bielkovín z celkového energetického príjmu. Vtedy môžeme povedať, že sa jedná o stravovanie s vyváženým pomerom makroživín. Podľa Julky Rašlovej sa však potreba makroživín odvíja od denného energetického príjmu človeka, ktorý závisí od váhy, veku, výšky a životného štýlu. „Podľa konzervatívneho vzorca WHO by sacharidy mali tvoriť 60 % denného príjmu u zdravých ľudí bez nadváhy. Pri chudnutí sa tento pomer znižuje. Je možné znížiť ho na 1,5 – 2 g sacharidov na kg telesnej hmotnosti. Nikdy by sa však príjem sacharidov nemal znížiť pod 150 g na deň,“ upozorňuje odborníčka.
Prečo naučiť využívať svoje telo ako hlavný zdroj energie tuky?
Podľa trénera, odborníka na výživu a zástancu „tukového“ štýlu stravovania, Radoslava Cabúka, je pre naše telo výhodné využívať ako hlavný zdroj energie tuky, a to zo zdravotných, estetických a aj praktických dôvodov. Rado hovorí, že pre ľudí je na tomto spôsobe stravovania najatraktívnejšie to, že ak telo prejde na „tukový“ metabolizmus, bude tuk spaľovať aj vtedy, keď nebudete cvičiť, hoci on sám pravidelné cvičenie veľmi odporúča. „Výsledkom je, že schudnete primárne z vašich tukových zásob, budete krásne štíhli s minimom tuku a to, ak sa do toho dostanete, prakticky s minimom úsilia oproti klasickému cvičeniu a diétam,“ hovorí tréner a dodáva, že „tukový“ metabolizmus je pomalší, čiže vám postačí jesť 2 – 3 razy denne bez akýchkoľvek pocitov hladu a únavy. „Zároveň budete mať viac energie, váš hormonálny systém bude pracovať oveľa lepšie. Zlepší sa vám hladina cholesterolu, upraví sa krvný cukor, takže sa nemusíte báť cukrovky. Váš mozog i svaly budú pracovať lepšie, zlepšíte si obranyschopnosť, znížite riziko rakoviny atď.,“ dodáva.
Ako má vyzerať zastúpenie makroživín pri tomto štýle stravovania? „Základný pomer živín je, samozrejme, v prospech tukov. 70 – 75 % tvoria tuky, 15 % bielkoviny a 10 – 15 % sacharidy. Tento pomer však neberte ako dogmu, ktorá sa nemôže meniť. Všetko závisí od toho, koľko máte percent tuku, koľko športujete, aký týždeň máte za sebou, prípadne či ste, alebo nie ste športovec,“ vysvetľuje Radoslav Cabúk.
Kde je teda pravda?
Na túto otázku si musíte odpovedať sami. Len od vás závisí, ktorý spôsob stravovania si zvolíte. Možno najlepšou alternatívou je otestovať pod vedením skúseného odborníka obe metódy a vybrať si tú, ktorá je pre vás najlepšia. Nie je vylúčené ani to, že zistíte, že vám vyhovuje úplne niečo iné ako spomínané štýly stravovania. Je to však o tom, vyskúšať a prísť na to, čo na vás funguje.
Ak vás táto téma zaujala a chceli by ste o nej vedieť viac, dávame vám do pozornosti knihu Zdravé rýchlovky, ktorej spoluautormi sú aj Júlia Rašlová a Radoslav Cabúk. Okrem toho v nej nájdete množstvo ďalších tém a hlavne pestrú škálu zdravých a veľmi chutných receptov, ktoré sú hotové do 30 minút.
Zdroj foto: goodfon.su
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
Ako si zostaviť zdravý jedálniček
To, čo dávame nášmu telu sa ukáže nielen na našej postave, ale aj na našej nálade, schopnosti koncentrovať sa a na mnohých ďalších veciach.
Tuk na bruchu nepredstavuje iba estetický problém. Veľmi veľa podkožného tuku na bruchu sa spája so zvýšeným rizikom rôznych typov rakoviny.
Čo jesť večer po cvičení a nepribrať?
Športujete trikrát týždenne v snahe schudnúť a žiť zdravo? Potom si určite kladiete otázku, ako by mala vyzerať zdravá večera, z ktorej sa nepriberá a má pozitívny účinok na zdravie.