Sladký a zdravý život so stéviou

Mirka

Ak sa ju rozhodnete využívať v čerstvej podobe, môžete z nej čerpať viacero benefitov. V podobe sladidla je vhodná pre diabetikov a tých, ktorí chudnú.

Sladký a zdravý život so stéviou
23. FEB 2015

Za nadváhu a obezitu je vo veľkej miere zodpovedná vysoká spotreba rafinovaného cukru. Preto sú čoraz populárnejšie zdravšie alternatívy bieleho cukru, ktoré majú nižší glykemický index. Mnohé z nich obsahujú aj výživné látky, ktoré podporujú celkové zdravie organizmu. Do tejto kategórie patria napríklad javorový sirup či kokosový cukor. Aktuálne je veľmi populárna i stévia sladká a sladidlá, ktoré sa z nej vyrábajú.

Stévia sladká ako bylinka

V oblastiach Paraguaja a Brazílie sa stévia využíva nielen ako sladidlo, ale aj liečivá rastlinka. Obsahuje viacero prospešných vitamínov, minerálov a ďalších látok. Aj vedecké štúdie potvrdili, že sladké lístky stévie obsahujú fytochemikálie, ktoré majú pozitívny vplyv na kontrolu hladiny cukru v krvi, ale aj cholesterolu a krvného tlaku. Stévia sa v tradičnej medicíne využíva pri hojení rán, zápalových ochoreniach i pri opuchoch nôh. Nespôsobuje vznik zubného kazu, je bojovníčkou proti únave i depresívnym stavom.

Ako pestovať stéviu? Ak nemáte možnosť pestovať stéviu v záhrade, tak si kúpte rastlinku v kvetináči. Ak jej vytvoríte vhodné podmienky, bude sa jej dariť. Myslite hlavne na to, že obľubuje vlhkú pôdu a slnečné lúče.

  • Čerstvé (nakrájané) alebo sušené lístky možno použiť priamo na sladenie nápojov. Na osladenie šálky čaju vám postačia 1-2 lístky stévie. Lístky stévie sa dajú použiť napríklad aj v ovocných šalátoch.

Odporúčame: Das gesunde Plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu a erythritolu, 150 g. Dobre sa hodí k horúcim nápojom a ovociu a môžete ho využiť aj pri varení a pečení. Zakúpite v sieti dm drogerie markt

stévia

Sladidlá zo stévie

Z lístkov sa tiež získavajú extrakty, ktoré disponujú až 300-krát väčšou sladivosťou ako biely cukor. Tieto extrakty neobsahujú žiadne kalórie a nespôsobujú výkyvy krvného cukru, preto sú vhodné pre diabetikov i ľudí, ktorí majú problém s hmotnosťou. Treba si však vyberať kvalitné sladidlá. Kvalita závisí hlavne od použitých extrakčných metód, pretože aj chuť sladidiel zo stévie, či už tekutých alebo práškových, ovplyvňuje čistota steviol glykozidov.

V akých podobách sa môžete so stéviou stretnúť na slovenskom trhu? K dispozícii sú napríklad sušené lístky, z ktorých možno vytvoriť výluh a použiť ho podľa uváženia. Ďalej sú to tekuté sladidlá, ktorú sú vhodné na pečenie, varenie i sladenie nápojov. 2-3 kvapky tekutého sladidla sa rovnajú približne 1 kocke cukru. Na trhu sú aj praktické tabletky, ktoré sa hodia najmä na sladenie kávy a čaju, pretože jedna tabletka zodpovedá približnej jednej čajovej lyžičke cukru. Sypké sladidlá na báze glykozidov steviolu sú praktické pri pečení a varení, pretože majú jednoduché dávkovanie (lyžica prášku rovná sa lyžici cukru).

Odporúčame: Das gesunde plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu, 100 ks. Rastlina stévie pochádza pôvodom z Južnej Ameriky, kde sa tradične používa na sladenie nápojov a potravy. Má príjemne sladkú chuť, neobsahuje žiadne kalórie a výborne sa hodí k teplým nápojom ako čaj a káva. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

stévia 1

Odporúčame prečítať: Sladiť a nepribrať? Žiadny problém!


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Sladký a zdravý život so stéviou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

legellym@gmail.com
legellym
 25.3.2015 10:15

super vec, ja pouzivam toto sladidlo: infinityobchod.sk/nahradne-sladidlo-es-sweet a som maximalne spokojny..

 

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1631
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.