Sladký a zdravý život so stéviou
Ak sa ju rozhodnete využívať v čerstvej podobe, môžete z nej čerpať viacero benefitov. V podobe sladidla je vhodná pre diabetikov a tých, ktorí chudnú.
Za nadváhu a obezitu je vo veľkej miere zodpovedná vysoká spotreba rafinovaného cukru. Preto sú čoraz populárnejšie zdravšie alternatívy bieleho cukru, ktoré majú nižší glykemický index. Mnohé z nich obsahujú aj výživné látky, ktoré podporujú celkové zdravie organizmu. Do tejto kategórie patria napríklad javorový sirup či kokosový cukor. Aktuálne je veľmi populárna i stévia sladká a sladidlá, ktoré sa z nej vyrábajú.
Stévia sladká ako bylinka
V oblastiach Paraguaja a Brazílie sa stévia využíva nielen ako sladidlo, ale aj liečivá rastlinka. Obsahuje viacero prospešných vitamínov, minerálov a ďalších látok. Aj vedecké štúdie potvrdili, že sladké lístky stévie obsahujú fytochemikálie, ktoré majú pozitívny vplyv na kontrolu hladiny cukru v krvi, ale aj cholesterolu a krvného tlaku. Stévia sa v tradičnej medicíne využíva pri hojení rán, zápalových ochoreniach i pri opuchoch nôh. Nespôsobuje vznik zubného kazu, je bojovníčkou proti únave i depresívnym stavom.
Ako pestovať stéviu? Ak nemáte možnosť pestovať stéviu v záhrade, tak si kúpte rastlinku v kvetináči. Ak jej vytvoríte vhodné podmienky, bude sa jej dariť. Myslite hlavne na to, že obľubuje vlhkú pôdu a slnečné lúče.
- Čerstvé (nakrájané) alebo sušené lístky možno použiť priamo na sladenie nápojov. Na osladenie šálky čaju vám postačia 1-2 lístky stévie. Lístky stévie sa dajú použiť napríklad aj v ovocných šalátoch.
Odporúčame: Das gesunde Plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu a erythritolu, 150 g. Dobre sa hodí k horúcim nápojom a ovociu a môžete ho využiť aj pri varení a pečení. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Sladidlá zo stévie
Z lístkov sa tiež získavajú extrakty, ktoré disponujú až 300-krát väčšou sladivosťou ako biely cukor. Tieto extrakty neobsahujú žiadne kalórie a nespôsobujú výkyvy krvného cukru, preto sú vhodné pre diabetikov i ľudí, ktorí majú problém s hmotnosťou. Treba si však vyberať kvalitné sladidlá. Kvalita závisí hlavne od použitých extrakčných metód, pretože aj chuť sladidiel zo stévie, či už tekutých alebo práškových, ovplyvňuje čistota steviol glykozidov.
V akých podobách sa môžete so stéviou stretnúť na slovenskom trhu? K dispozícii sú napríklad sušené lístky, z ktorých možno vytvoriť výluh a použiť ho podľa uváženia. Ďalej sú to tekuté sladidlá, ktorú sú vhodné na pečenie, varenie i sladenie nápojov. 2-3 kvapky tekutého sladidla sa rovnajú približne 1 kocke cukru. Na trhu sú aj praktické tabletky, ktoré sa hodia najmä na sladenie kávy a čaju, pretože jedna tabletka zodpovedá približnej jednej čajovej lyžičke cukru. Sypké sladidlá na báze glykozidov steviolu sú praktické pri pečení a varení, pretože majú jednoduché dávkovanie (lyžica prášku rovná sa lyžici cukru).
Odporúčame: Das gesunde plus stolové sladidlo na báze glykozidov steviolu, 100 ks. Rastlina stévie pochádza pôvodom z Južnej Ameriky, kde sa tradične používa na sladenie nápojov a potravy. Má príjemne sladkú chuť, neobsahuje žiadne kalórie a výborne sa hodí k teplým nápojom ako čaj a káva. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.
Odporúčame prečítať: Sladiť a nepribrať? Žiadny problém!
Diskusia k článku - Sladký a zdravý život so stéviou
Nový príspevok
super vec, ja pouzivam toto sladidlo: infinityobchod.sk/nahradne-sladidlo-es-sweet a som maximalne spokojny..