Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Slnečný vitamín nám chýba. Aj v lete

Vitamín D. Jeho najlepším prirodzeným zdrojom je slnko. Nachádza sa však aj v potravinách.

Slnečný vitamín nám chýba. Aj v lete
16. AUG 2017

Čo je vitamín D

Patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, čo znamená, že pre jeho vstrebávanie je potrebné určité množstvo tukov a taktiež minerálov. Je nevyhnutný pre zdravie a silu kostí a zubov, najmä v detskom veku ako prevencia ich nesprávneho vývoja. Je však dôležitý vo všetkých etapách života.

Jeho pravidelný prísun potrebujeme nielen pri raste, ale i pri hojení kostí po zlomeninách. Má vplyv na hladinu vápnika a fosforu v krvi. Jednou z najdôležitejších funkcií vitamínu D je zvyšovanie objemu vápnika v krvnom riečišti. Znamená to, že nízka hladina vitamínu D v tele znamená aj nízku úroveň vápnika v krvi. Pomáha udržiavať správnu činnosť srdca, funkciu nervovej sústavy a mozgu.

Vitamín D prirodzene vzniká v pokožke pôsobením slnečného žiarenia. Toto množstvo však bohužiaľ väčšinou v dnešnej dobe nie je dostatočné, okrem iného aj preto, že ľudia trávia veľa času vnútri. Jeho nedostatok môže spôsobiť mäknutie kostí - predovšetkým, no nielen u starších ľudí, únavu, depresiu a zníženú imunitu. Takisto nedostatok vitamínu D v tele budúcej mamičky môže ovplyvniť mineralizáciu kostí jej budúceho potomka. Preto ho treba dopĺňať aj formou potravy.

Ako doplniť déčko

Doplniť ho môžeme prevažne potravinami živočíšneho pôvodu, ako sú morské ryby - losos, mečúň či makrela, ďalej vaječný žĺtok, pečeň, mlieko, či mliečne výrobky.

Niektoré potraviny, ako mlieko, jogurty, rozličné cereálie, pečivo či pomarančový džús sa obohacujú o vitamín D, čiže jeho hodnota v týchto produktoch je vyššia, ako by bola prirodzene.

Ak ani tieto zdroje nie sú dostatočné, môžeme siahnuť po doplnok výživy vo forme kvapiek (podávajú sa aj novorodencom), alebo vo forme tabliet či kapsúl.

Vyskúšajte DAS gesunde PLUS kalcium 600 + D + K, tablety, 60 ksTablety s obsahom vápnika, vitamínu D a vitamínu K pomáhajú udržiavať zdravé kosti a zuby a tiež podporujú funkciu svalov. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt

vitamin d

Foto: dm drogerie markt
Zdroj titulnej fotky: Rawpixel.com, CC0

Autor článku

Silvia Hadekova

Silvia Hadeková

Som inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky o zdravom životnom štýle - Eat.Train.Love. Venujem sa hlavne funkčným tréningom zameraným na prácu s vlastnou váhou, intervalovým cvičeniam (HIIT) a DeepWorku. Mojím cieľom je, aby sa ľudia po mojej hodine cítili nabití pozitívnou fyzickou aj psychickou energiou.

http://silviahadekova.com

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Slnečný vitamín nám chýba. Aj v lete

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2041
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.