Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Ste v strese a zmýšľate negatívne? Prejaví sa to i na vašom vzhľade

Mirka

Ľudia, žijúci v permanentnom strese, majú veľmi často problémy s nadváhou či obezitou. Nízke sebavedomie môže vyústiť napríklad do porúch príjmu potravy.

Ste v strese a zmýšľate negatívne? Prejaví sa to i na vašom vzhľade
15. FEB 2015

Stres je spojený so vznikom nadváhy a obezity

Stres je jednou z hlavných príčin civilizačných ochorení. Dlhodobý stres vedie napríklad k nadváhe, obezite alebo naopak, k nechutenstvu a následnej podvýžive. Na stresové situácie organizmus reaguje tak, ako keby sa pripravoval na boj. To znamená, že zvýšená produkcia stresových hormónov zvyšuje príliv krvi do mozgu a ďalších častí tela, vznikajú stavy napätia a nervozity. Tie človek „rieši“ veľkými dávkami jedla, nezdravými pokrmami alebo naopak, nemôže do svojho žalúdka dostať absolútne nič. Ak človek nedokáže stresové situácie zvládať, zákonite sa to po určitom časovom období prejaví aj na jeho vzhľade. Nadváha alebo obezita však nie sú jedinými daňami, ktoré sa odzrkadlia na našom vzhľade. Dlhodobý stres spôsobuje napríklad vypadávanie vlasov, zhoršenie kvality pleti, kožné ochorenia, lámanie nechtov atď.

Zaujímavú štúdiu v tomto smere vykonali odborníci z Oulu Regional Institute of Occupational Health vo Fínsku. Podľa tohto výskumu, mali najvyššie  BMI tí ľudia, ktorí žili v strese a pod vplyvom stresu konzumovali nezdravé potraviny a tiež alkohol. Pričom za stresom boli faktory ako samota, rozvod, dlhodobá nezamestnanosť a nízka úroveň vzdelania. U žien to bol hlavne nedostatok emocionálnej podpory. V závere odborníci upozornili na to, že programy, zamerané na liečbu nadváhy a obezity, by sa mali vzťahovať aj na spôsob, ako sa ľudia dokážu vyrovnať s emóciami, ako zvládajú stres a pod. Je dôležité odhaliť príčiny, ktoré stres spôsobujú a zapracovať na ich odstránení. Vždy to však nie je možné, preto je teda nevyhnutné naučiť sa stres zvládať. Pomôcť môže napríklad pravidelná pohybová aktivita. Dôležité je celkovo upraviť životný štýl, teda jesť pravidelne zdravé potraviny, dostatočne spať a podobne.

Poruchy príjmu potravy a ich dôsledky

Medzi najčastejšie poruchy príjmu potravy patria anorexia, bulímia a záchvatové prejedanie. Ide o psychické poruchy, ktorých liečba patrí do rúk odborníka. Ak sa včas neriešia, môžu mať fatálne následky. Platí to hlavne pre anorexiu, pri ktorej postupne dochádza k vzniku zdravotných problémov súvisiacich s nedostatkom živín v ľudskom organizme. Samozrejme, prejavuje sa aj na vonkajšom vzhľade. Anorektičky sú nezdravo vychudnuté, vypadávajú im vlasy, sú bledé, majú lámavé nechty, suchú pokožku atď.

Za vznikom porúch príjmu potravy je viacero faktorov. Môže ísť o genetické predpoklady, ale častejšie sú spojené s psychologickými faktormi. Príčinou býva napríklad nízke sebavedomie, sklony k prehnanému perfekcionizmu atď.

Ako sa mať rád a vyzerať skvelo?

Tipov, ako nadobudnúť primeranú sebadôveru a mať seba samého rád, je neúrekom. V prvom rade si treba uvedomiť, že každý z nás je jedinečnou bytosťou a má na tomto svete svoje poslanie. Chyby a omyly sú ľudské, veď nikto z nás nie je dokonalý. Podstatné je teda prijať seba samého so všetkými pozitívami i slabšími stránkami a nezmýšľať o sebe negatívne. Zdravej sebadôvere neprospieva ani porovnávanie sa s ostatnými alebo posudzovanie svojich kvalít na základe výkonu.

Ak sa dokážete akceptovať a mať radi takí, akí ste, potom sa to zákonite prejaví i na vašom vzhľade a vyhnete sa napríklad prejedaniu, ktoré vedie k nadváhe a obezite.

Odporúčame prečítať: Jedlo ako problém. Príčiny a súvislosti

Zdroj: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11749094

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ste v strese a zmýšľate negatívne? Prejaví sa to i na vašom vzhľade

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.