Svaly potrebujú kvalitné bielkoviny. Obsahujú ich aj strukoviny!
Snažíte sa schudnúť, vytvarovať si postavu alebo nabrať svalovú hmotu? V tom prípade je nevyhnutné pravidelne cvičiť, dostatočne relaxovať, piť veľa tekutín a jesť zdravé jedlá. Aj s dostatkom kvalitných bielkovín, ktoré sú bohato zastúpené i v strukovinách.
Bielkoviny sú pre zdravie človeka nevyhnutnosťou. Potrebujú ich kosti, vlasy, nechty, koža, ale aj enzýmy a hormóny. Dokonca ovplyvňujú celkovú obranyschopnosť človeka, od ktorej závisí schopnosť eliminovať vplyvy škodlivých voľných radikálov.
Obzvlášť dôležité je konzumovať dostatočné množstvo proteínov vtedy, ak sa človek snaží získať „telo svojich snov“. Prečo? Bielkoviny zasýtia na dlhší čas. Podieľajú sa na obnove, budovaní a udržaní SVALOVEJ HMOTY. A od množstva svalovej hmoty závisí fungovanie látkovej výmeny (čím viac svalov, tým rýchlejší metabolizmus a viac spálených tukov). Kvalitné proteíny sa nachádzajú aj v mnohých strukovinách, ktoré sú chutným, ľahko dostupným a lacným zdrojom (nielen) týchto dôležitých látok. Spomedzi rastlín obsahujú strukoviny najviac proteínov.
Fazuľa
Existuje viacero odrôd fazule, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou, farbou, tvarom a niekedy aj chuťou. Čo sa týka nutričného zloženia, je pri jednotlivých druhoch fazule veľmi podobné. Fazuľa je bohatá na kvalitné proteíny (cca 20 až 25 g bielkovín na 100 g), komplexné sacharidy, vitamíny (napr. skupiny B), minerály (horčík, vápnik, železo, zinok), stopové prvky, vlákninu a fytochemikálie. Navyše fazuľa neobsahuje, na rozdiel od iných zdrojov proteínov, nezdravé tuky. To znamená, že pravidelná konzumácia fazule môže výrazným spôsobom ovplyvniť zdravie a zjednodušiť cestu k štíhlej línii.
Odporúčame: Mungo fazuľa, 500g, kúpite v sieti dm drogerie markt
Šošovica
Ďalšou zdravou strukovinou, ktorá má podobné zloženie ako fazuľa, je šošovica. Akým spôsobom je užitočná pri chudnutí? Šošovica nasýti na dlhší čas (energia je uvoľňovaná postupne a človek zje menej), pretože je zdrojom komplexných sacharidov. Bohato zastúpené bielkoviny udržujú „vo forme“ svalovú hmotu, ktorá pomáha spaľovať tuky. Ďalšie vitamíny (C, skupiny B) a minerály (horčík, draslík, fosfor, vápnik, železo, zinok) podporujú celkové zdravie a obranyschopnosť organizmu.
Odporúčame: Červená šošovica, 500g, kúpite v sieti dm drogerie markt
Hrach
Najviac prospešných živín obsahuje, samozrejme, čerstvý hrach, ale zdravotné výhody prináša aj konzumácia mrazeného či konzervovaného hrachu (hoci teplom sa mnoho živín stráca). Z hľadiska obsahu bielkovín, komplexných sacharidov i vlákniny je na tom hrášok trochu horšie ako vyššie uvedené strukoviny. Obsahuje ich o niečo menej. Lenže v porovnaní s nimi je bohatší o iné živiny, ako napríklad vitamíny (C, E, K, skupiny B), minerály (draslík, fosfor, horčík, vápnik, zinok, železo).
Strukoviny a plynatosť
Mnohí strukoviny (okrem fazule, šošovice a hrachu sem patria aj cícer, hrachor, bôb a sója) nejedia preto, lebo môžu vyvolávať plynatosť. Existuje však niekoľko dobrých rád, ako sa tomuto nežiaducemu efektu vyhnúť. Väčšina strukovín sa pred varením namáča vo vode. Ak sa chcete vyhnúť tomu, aby konzumácia strukovín "nafukovala", vodu počas namáčania niekoľkokrát vymeňte.
Plynatosť môže súvisieť aj s vysokým obsahom vlákniny, ktorú strukoviny obsahujú. Preto je vhodné začleniť ich do jedálnička pomaly a postupne, piť veľa vody a hýbať sa. Pomôcť môžu aj niektoré prírodné preparáty z lekárne, ktoré eliminujú tvorbu plynov.