Tekvicové semená na vlasy aj na chudnutie

Adela Jasenovcova

Je známe, že tekvica sa dá spracovať úplne celá, vrátane šupky aj semien. Tie majú okrem iných pozitív aj protizápalové účinky a chutia skvele, ak sa jemne opražia a ochutia podľa aktuálnej nálady.

Tekvicové semená na vlasy aj na chudnutie
Zdroj: RitaE/Pixabay.com, CC0
28. NOV 2017

Na odvrátenie mnohých chorôb, na posilnenie imunity v daždivých dňoch, na doplnenie chýbajúcich vitamínov skupiny B, horčíka, železa, bielkovín, vám poslúži malá hrsť tekvicových semien.

Prečo jesť tekvicové jadierka

Majú vysokú hladinu esenciálnych mastných kyselín, ktoré pomáhajú udržať cievy fit a znížiť nezdravý cholesterol v krvi. Takisto sú dobrým zdrojom bielkovín a vlákniny, čo je pre fungovanie v bežných dňoch nevyhnutné. Po ich konzumácii vydržíte dlhšie nasýtení a potláčajú hlad.

Tým sa dostaví efekt, že sa znižuje telesná hmotnosť, pretože telu trvá dlhšie, kým sa strávia. Veď každých 100 gramov semien predstavuje cca 560 kalórií a teda asi polovicu odporúčanej dennej dávky bielkovín. Sú zdrojom hodnotných prvkov ako meď, zinok, mangán a antioxidantov.

A to sa už oplatí zamyslieť sa, aby ste nabudúce semienka z tekvice nevyhodili do koša.

1. Dobré na srdce

Tekvicové semená sú bohatým zdrojom zdravých tukov, vlákniny a rôznych antioxidantov, ktoré sú prospešné najmä na srdce. Tieto semená pozostávajú z nenasýtených mastných kyselín, ktoré pomáhajú znižovať v krvi zlý cholesterol a zvyšovať ten dobrý. Prítomnosť horčíka v semenách pomáha regulovať hladinu krvného tlaku.

2. Zdravý spánok

Tekvicové semená obsahujú vzácny serotonín, ktorý je tiež známy ako prírodná tabletka na spanie. Tekvicové jadierka majú vysoký obsah tryptofánu, čo je aminokyselina, ktorá sa v tele konvertuje na serotonín, čo zaručí zdravý a nerušený spánok. Okrem iného pomáhajú mužom s problémami s prostatou a tiež sú prospešné na plodnosť. Tekvicové jadierka sú prevencia proti rakovine prostaty.

3. Rast vlasov

Tekvicové semená pozostávajú z cucurbitínu, unikátnej aminokyseliny, ktorá môže byť nápomocná pri raste vlasov. Okrem toho obsahujú aj vitamín C, ktorý zohráva kľúčovú úlohu pri raste vlasov a ich hustote. Aplikujte oleje z tekvicových semien na pokožku hlavy, aby ste videli výsledky, alebo len konzumujete niekoľko kusov denne.

Ako ich pripraviť

  • Môžete ich jesť surové alebo jemne opražené na suchej panvici. Pokiaľ ich len zľahka osolíte, môžete ich podávať ako zdravý snack.
  • Taktiež ich môžete upiecť v trúbe, použiť do polievky, ochutiť šalát alebo granolu.
  • Tekvicové jadierka sa dajú využiť aj na sladký spôsob. Napríklad ich opražíte na masle, pridáte kokosový cukor a necháte jemne skaramelizovať.
  •  

Odporúčame: dmBio tekvicové jadrá, 225 g. Svojou jemnou orechovou chuťou sú tekvicové jadierka chutnou prísadou do müsli, do pečenia, na vylepšenie pikantných jedál alebo na posypanie šalátov a nákypov. Sú lahodnou chuťovkou medzi hlavnými jedlami. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm produkt

 

Zdroj informácií: www.lokendratomar.com


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tekvicové semená na vlasy aj na chudnutie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1784
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.