Tipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácie

Prečo sa oplatí pri pečení kombinovať viacero múk a ktoré sú najviac prospešné? 

Tipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácie
2. SEP 2016

Lenka Mančíková je odborníčkou na pečenie zdravých dobrôt a tiež vedie kurzy kváskového pečenia. Preto sme Lenke položili niekoľko otázok ohľadom zdravého pečenia, ktoré si kladie mnoho začiatočníkov.

Prečo je dobré kombinovať viacero múk?

Ak ste sa rozhodli piecť zdravšie, určite ste začali tým, že ste vymenili rafinovanú bielu múku napríklad za špaldovú, čo je určite dobrá voľba. Lenže výživovú hodnotu doma pečených dobrôt môžete zvýšiť ešte viac a to tak, že spolu nakombinujete niekoľko výživných múk.

Lenka preferuje pri pečení chleba ražnú múku, pretože má nízky obsah lepku a veľa vlákniny. Vhodná je aj pohánková kvôli vyváženej skladbe aminokyselín a zastúpeniu rutínu. Z bezlepkových múk obľubuje napríklad pšenovú múku, pretože pšeno je jediná zásaditá obilnina. „Pri mojom bezlepkovom chlebe je nenahraditeľný cirok. Má vysoký podiel kvalitných bielkovín, podobne ako quinoa či amarant. Výhodou tejto múky je to, že ňou možno nahradiť aj polovicu bežnej múky v recepte a nič nepokazíte, len zlepšíte nutričnú hodnotu. Cirok je bohatý na vitamíny B, antioxidanty, draslík, vápnik a horčík,“ hovorí o prospešnosti cirokovej múky Lenka a vymenúva ďalšie zdraviu prospešné múky, ktoré rada používa. Medzi ne patria teffová, kokosová, nopálová a chia múka.

Čo sa týka teffovej múky, rada používa svetlý teff kvôli vyváženému pomeru bielkovín a sacharidov, vysokému obsahu vlákniny, vitamínov a minerálov. Vyzdvihuje aj jeho ľahkú stráviteľnosť a nízky glykemický index. Kvôli vysokému obsahu vlákniny v jej kuchyni nájdete aj kokosovú múku (39 % vlákniny) a nopálovú múku s obsahom vlákniny až 47 %. „Chia múka má zasa veľa vápnika, draslíka a železa. Takisto sa vyznačuje vysokým obsahom B vitamínov, antioxidantov a omega-3 nenasýtených mastných kyslín. Pripisujú sa jej antioxidačné a detoxikačné účinky,“ dodáva.

Pozor na pomery jednotlivých múk!

Kombinovanie viacerých múk má svoje pravidlá. „Na mojich kurzoch kváskového pečenia odporúčam začínať s pridávaním rôznych múk v malých množstvách. To značí 20 – 30 percent. V opačnom prípade, ak ich použijete viac, alebo nepečiete podľa overeného receptu, sa s najväčšou pravdepodobnosťou stane, že koláč bude suchý alebo sa bude rozpadávať. Najčastejšou chybou teda je pridanie či nahradenie klasickej múky v príliš veľkom pomere,“ hovorí zo skúseností Lenka.

Neignorujte ani mieru absorbovania tekutín

Okrem toho si treba dať pozor na „savosť“, resp. mieru absorbovania tekutín určitej múky. „Kokosová múka napríklad veľmi saje tekutinu, teda potom stačí pridať menšie množstvo oproti bežným múkam,“ radí odborníčka na pečenie. Pri varení a pečení s kokosovou múkou, teda myslite na to, že má účinok ako „špongia“, a ak jej použijete veľa, koláče môžu byť suché.

Múky majú rozličné chute a arómy

Lenka tiež upozorňuje na výraznú chuť a arómu niektorých múk, ktoré nežiaduco ovplyvnia konečnú chuť koláčov. „Treba vedieť, ktorá múka má výraznú chuť aj arómu, vtedy postačí na zvýšenie výživovej hodnoty 10 % takejto múky. Medzi takéto múky patrí, napríklad amarantová alebo quinoová múka,“ hovorí Lenka a v zásobe má aj ďalšie užitočné rady.

Ako je to s ryžovou múkou?

Ak patríte medzi celiatikov či ľudí s intoleranciou lepku, určite používate ryžovú múku. Lenka v tomto prípade radí, aby netvorila medzi použitými múkami prevahu, pretože cesto potom nie je pružné. Naopak, odporúča ju miešať s múkami s vysokým obsahom bielkovín.

Viac tipov na zdravé pečenie i overené recepty nájdete na Lenkinom webe www.kolacebezprace.sk.

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Špaldové pudingové rezyŠpaldové pudingové rezy

Pudingové rezy preto, lebo tento koláč zvykneme robiť na veľký plech a krájame ho na kúsky. 

 

 

Posýpkový koláč s tvarohom a drobným ovocím

Posýpkový koláč s tvarohom a drobným ovocím

Zvolila som špaldovú celozrnnú múku a mleté lieskovce.

 

Makové muffiny s višňamiMakové muffiny s višňami

Sú úžasné, šťavnaté, nepresladené, bez akejkoľvek múky, iba s mojím milovaným modrým makom.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Tipy od odborníčky na najvýživnejšie múky a ich kombinácie

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.