Trápi vás v jeseni únava a neviete sa sústrediť? Poradíme vám

Dni sú čoraz kratšie a na nás dolieha únava, problémy so sústredením či nevysvetliteľný smútok. 

Trápi vás v jeseni únava a neviete sa sústrediť? Poradíme vám
26. OKT 2015

Máte pocit, že pred niekoľkými týždňami ste všetko zvládali ľavou zadnou a teraz sa musíte prekonávať, pretože pociťujete únavu, nedostatok energie a neviete sa na nič sústrediť? Nemajte obavy, pretože tieto prejavy trápia mnohých a k chladnejším a pochmúrnejším jesenným dňom už tak nejako patria. To však neznamená, že im máte podľahnúť a čakať, kým prejdú. Dajte sa do boja!

Naservírujte si správne potraviny

Nedostatok energie môže byť spôsobený nízkou úrovňou živín vo vašom organizme. Preto sa snažte svoj jedálny lístok obohatiť aj o nasledovné pochúťky:

  • Chia semiačka sú bohaté na vitamíny skupiny B, ale aj vápnik, teda pomáhajú lepšie zvládať stres a bojovať proti únave. Navyše obsahujú železo, horčík a dôležité aminokyseliny, ktoré zvýšia prílev energie. Môžete ich pridať do ovsených vločiek alebo smoothies.
  • Kakao je zásobárňou železa, tiež vitamínov skupiny B, proteínov, vlákniny a zinku. Obsahuje veľa horčíka, ktorý je potrebný pri výrobe energie a v boji proti stresu.
  • Kokosový olej je zdrojom prospešných tukov so stredne dlhým reťazcom i ďalších dôležitých látok. Pomáha zvýšiť fyzickú i duševnú energiu. Teda najbližšie, keď vás popoludní prepadne únava, dajte si 1-2 lyžice kokosového oleja. Môžete ho pridať do jedla alebo do kvalitnej kávy, v ktorej chutí naozaj lahodne.
  • Banány sú bohaté na horčík a vitamíny zo skupiny B, ktoré sú kľúčové pre udržanie dostatku energie a psychickú pohodu. Pri nákupe sa vyhnite prezretým banánom, ktoré sú bohaté na cukor.

Doprajte telu viac odpočinku

Pokiaľ ste v jesenných dňoch viac unavení, tak vo zvýšenej miere dbajte na dostatočný spánok. Pokiaľ je to možné, spite aspoň 8 hodín denne. Samozrejme, nezabudnite ani na častejšie prestávky v práci a pomáha aj aktívny oddych. Teda prechádzka v prírode na čerstvom vzduchu či primerané cvičenie.

Myslite pozitívne

Negatívne myšlienky či negatívne postoje sa skôr či neskôr odzrkadlia i na fyzickom zdraví. Mnohé choroby či zdravotné problémy majú svoju duchovnú príčinu. Únava môže byť spôsobená napríklad nedostatkom nadšenia a lásky k tomu, čomu sa venujete. Skúste preto v každej jednej maličkosti, ktorú robíte, nájsť zmysel a radosť. Pomôcť môžu aj pozitívne afirmácie, ako mám veľa energie a teším sa zo života. Skúsite to? 

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus3 tipy, ako rozhýbať spomalený metabolizmus

Cvičíte pravidelne a zdravo jete, ale prestali ste chudnúť? 

 

 

Cítite sa v práci bez energie? zacvičte si pár predklonov a záklonovCítite sa v práci bez energie? Zacvičte si pár predklonov a záklonov

? Skúste si zacvičiť, hoci aj na stoličke. Stačí zopár predklonov a záklonov.

 

 

Chýba vám na tréningu energia? dajte si béčko!Chýba vám na tréningu energia? Dajte si béčko!

Čím viac energie máte, tým lepší výkon podáte na tréningu, následne spálite viac tukových zásob alebo rýchlejšie získate svalovú hmotu. 


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Trápi vás v jeseni únava a neviete sa sústrediť? Poradíme vám

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1871
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.