V zime stavte na stravu, ktorá je bohatá na vitamín C!
Vitamín C je jedným z najvýznamnejších antioxidantov, ktorý chráni bunky pred škodlivými voľnými radikálmi. Nedostatok céčka sa prejavuje napríklad nedostatkom energie, zlým hojením rán, krvácaním ďasien, vypadávaním vlasov, zvýšenou tvorbou modrín, suchou pokožkou, častými vírusovými a infekčnými ochoreniami.
Vitamín C, nazývaný aj kyselina askorbová, patrí do skupiny vitamínov, ktoré sú rozpustné vo vode. To znamená, že organizmus si nedokáže túto živinu uložiť do zásob „na horšie časy“ a treba ju prijímať dennodenne z potravy. Okrem toho je kyselina askorbová citlivá na vzduch, vodu a teplo, čiže pôsobením týchto činiteľov môže dôjsť k stratám tohto vitamínu.
Koľko vitamínu C potrebujeme a kde sa nachádza?
Odporúčania na denný príjem vitamínu C závisia nielen od veku, ale aj zdravotného stavu. Pri niektorých chorobách (cukrovka, depresia, astma), alkoholizme, pravidelnom fajčení, počas tehotenstva a dojčenia treba príjem kyseliny askorbovej zvýšiť. Všeobecne odporúčaná denná dávka pre dospelé ženy je 75 miligramov, pre dospelých mužov 90 miligramov.
Donedávna boli s obsahom vitamínu C spájané najmä citrusové plody. Dnes vieme, že existujú potraviny, ktoré sú na kyselinu askorbovú oveľa bohatšie (napríklad rakytník rešetliakový). Aj v tomto prípade však platí, že netreba sa sústreďovať iba na konzumáciu určitých potravín. Najlepší spôsob, ako pokryť potrebné dávky vitamínu C (a ďalších živín), je jesť rôznorodé potraviny, ktoré tento vitamín obsahujú:
Chutná a zdravá paprika
Najviac vitamínu C je zastúpeného v štipľavých čili papričkách. Množstvo v „klasickej“ paprike sa líši v závislosti od farby. Sto gramov surovej žltej papriky pokryje dennú dávku céčka na zhruba tristo percent. To isté množstvo červenej papriky na viac ako 200 percent.
Sladké jahody
Najväčšie množstvo vitamínu C sa nachádza v čerstvých jahodách. Sto gramov tejto sladučkej pochúťky obsahuje 58 mg kyseliny askorbovej a aj mnoho ďalších dôležitých látok (vitamínu A, železa, vápnika, vlákniny atď.), ktoré podporujú zdravie.
Petržlenová vňať
Vitamín C možno do organizmu dopĺňať aj prostredníctvom chutných korenín. Jednou z nich je aj petržlenová vňať. Polievková lyžica tejto aromatickej bylinky pokryje dennú dávku na zhruba 9 percent. Je aj zdrojom ďalších živín: vitamínu A, vápnika, železa, horčíka, vitamínu K, kyseliny listovej.
Listová zelenina
Do tejto kategórie môžeme zaradiť kapustu, špenát, kel, kvaku, mangold, brokolicu, karfiol, ružičkový kel a ďalšie druhy zeleniny. Všetky sú známe pomerne bohatým zastúpením vitamínu C a, samozrejme, aj ďalších živín. Napríklad sto gramov brokolice obsahuje 89 mg vitamínu C, čo je zhruba 150 percent odporúčanej dennej dávky. V karfiole je zastúpených asi 48 mg kyseliny askorbovej.
Kivi
Kivi je dnes bežnou súčasťou nášho jedálnička a dobrým zdrojom vitamínu C. V sto gramoch tohto ovocia sa nachádza 92,7 mg kyseliny askorbovej, čo prekračuje odporúčanú dávku o viac ako 50 percent. Okrem céčka sú v kivi zastúpené aj vitamíny E, K, skupiny B, ďalej draslík, meď, mangán, fosfor, horčík, vláknina a ďalšie.
Citrusové plody
Citróny, pomaranče, mandarínky, limetky, grapefruit. Sú chutné, osviežujúce a plné výživných látok. Napríklad sto gramov pomaranča poskytne organizmu potrebnú dennú dávku kyseliny askorbovej, mandarínky splnia túto normu na asi 80 percent.
Okrem uvedeného ovocia a zeleninu, obsahujú vitamín C aj čierne ríbezle, rakytník, maliny či šípky.
Odporúčame prečítať:
Sila rakytníka spočíva vo veľkom obsahu vitamínu C
Šípky sú darom jesene. Obsahujú viac vitamínu C ako citrón