Vitamín C chráni telo pred vírusmi. Odkiaľ ho čerpať v zime?

Mnohí z nás sa stále domnievajú, že najlepším zdrojom vitamínu C je citrusové ovocie. Avšak existujú aj iné potraviny, ktoré sú dostupné i v zime.

Vitamín C chráni telo pred vírusmi. Odkiaľ ho čerpať v zime?
18. DEC 2015

Vitamín C je dôležitý antioxidant, ktorého úlohou je likvidácia, resp. neutralizácia voľných radikálov, ktoré napádajú ľudské bunky. Antioxidanty sú pre odborníkov čím ďalej, tým viac zaujímavé. Mnohí z nich tvrdia, že dokážu znížiť riziko vzniku až 80 percent ochorení.

O vitamíne C v kocke

Vitamín C vykonáva v ľudskom tele množstvo funkcií. Je ochrancom imunitného systému, spomaľuje starnutie, urýchľuje hojenie rán, chráni pred srdcovocievnymi ochoreniami, zlepšuje vstrebávanie železa, je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi atď. Céčko patrí medzi vitamíny rozpustné vo vode, ktoré si naše telo nevie uložiť do zásoby a tiež prebytok tohto vitamínu je vylúčený močom. Denná odporučená dávka sa pohybuje v rozmedzí 80-120 mg za deň a v rámci potreby rastie (infekčné ochorenia, stres, fyzická záťaž a pod.). Preto je nevyhnutné dávky vitamínu C dennodenne dopĺňať.

Odporúčame: Das gesunde Plus vitamín C v prášku, 100 g, vitamínový výživový doplnok. Vhodný aj na doplnenie zvýšenej potreby príjmu vitamínu C pre ťažko fyzicky pracujúcich, výkonnostných športovcov a fajčiarov. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm céčko

Zdroje vitamínu C v zime

V lete máme prirodzených zdrojov vitamínu C nadostač, v zime to také ľahké nie je. No aj napriek tomu je z čoho vyberať. Tu je niekoľko príkladov.

Kyslá kapusta

Výborným zdrojom vitamínu C v zime je kyslá kapusta. Vďaka baktériám mliečneho kvasenia ho obsahuje viac ako čerstvá. Pravidelnou konzumáciou kyslej kapusty teda môžeme posilniť imunitný systém, organizmus detoxikovať a bojovať proti stresu (vitamín B9, B12). Zastúpený vitamín K je dôležitý pre správnu zrážanlivosť krvi. V kapuste nechýbajú ani minerály a stopové prvky: draslík, vápnik, železo, fosfor, zinok, horčík a síra.

Kivi

Hoci mnohí odborníci odporúčajú konzumovať hlavne ovocie a zeleninu z našich zemepisných šírok, na spestrenie jedálnička a doplnenie živín možno využiť aj exotickejšie ovocie. Kivi je výborné kvôli obsahu vitamínu C, pretože v sto gramoch sa nachádza až 300 mg céčka. Teda z tohto hľadiska je na tom výrazne lepšie ako pomaranče (59 mg/100 g) alebo citróny (51 mg/100 g).

Odporúčame: Das gesunde Plus vitamín C Depot, kapsuly s postupným uvoľňovaním, 40 ks, výživový doplnok. Vitamín C má mnoho úloh v našom organizme. Telo si ho však nedokáže samo vytvárať, prijíma ho najmä zo zeleniny a ovocia. Po užití kapsuly  Das gesunde Plus vitamín C Depot sa vitamín C uvoľňuje do tela postupne, v malých množstvách počas 8 až 10 hodín. Zakúpite v sieti dm drogerie markt.

dm céčko

Brokolica

V sto gramoch brokolice sa nachádza cca 90 mg vitamínu C. Avšak treba si dať pozor na šetrnú prípravu, pretože vplyvom vyšších teplôt sa jeho obsah znižuje. Z tohto dôvodu sa odporúča príprava v pare. Okrem vitamínu C je brokolica bohatá na foláty, vlákninu, draslík, horčík, betakarotén a ďalšie látky. Nie nadarmo sa jej hovorí kráľovná medzi zeleninou.

Žerucha

Žeruchu môžete počas zimy pestovať na okennom parapete a pridávať ju do šalátov či len tak na chlieb. V sto gramoch žeruchy sa nachádza 69 mg vitamínu C, teda viac ako v pomarančoch. Navyše je v nej bohato zastúpený vitamín K, magnézium, mangán, draslík atď. (1).

  • Ďalšie vhodné zdroje vitamínu C: šípky (600 mg/100 g), paprika (130 mg/100g), papája (60 mg/100 g), rakytník, mango, karfiol, špargľa, karfiol
Referencie:
http://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2437/2
Zdroj titulnej fotky: flickr.com
zdravedesiate
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

Absencia vitamínu d v zime môže byť rizikom! ako ho získať?Absencia vitamínu D v zime môže byť rizikom! Ako ho získať?

Vitamín D je pre naše telo veľmi dôležitý. V zimných mesiacoch, keď je slnka málo, jeho hladina klesá. Absencia déčka nám môže spôsobiť nemalé problémy.

 

Čo sa deje v tele športovca, keď chýba magnéziumČo sa deje v tele športovca, keď chýba magnézium

Deficit horčíka sa často odzrkadlí na kŕčoch v stehenných a lýtkových svaloch či mravčením v končatinách. 

 

Športovci pozor! vitamín c je potrebný pre zdravé kosti i kĺbyŠportovci pozor! Vitamín C je potrebný pre zdravé kosti i kĺby

Vitamín C ovplyvňuje aj zužitkovanie minerálov i aminokyselín, ktoré sú kľúčové pre zdravé kosti, kĺby i svaly.


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová - redaktorka Cvičte.sk

Som manželkou úžasného chlapa, mamou malej nezbedníčky a milovníčkou zdravej a pestrej vegetariánskej kuchyne. Okrem toho je mojou vášňou písanie – niekoľko rokov sa venujem písaniu, editovaniu i copywritingu pre weby i časopisy. Svet zdravej výživy a vôbec zdravého životného štýlu ma fascinuje natoľko, že jedným z mojich snov je vlastné výživové štúdio. Aj preto sa v oblasti výživy stále vzdelávam. Som presvedčená o tom, že správne zvolenou stravou môže človek nielen schudnúť, ale aj vyriešiť rôzne zdravotné ťažkosti. Okrem toho som fanúšičkou pozitívneho myslenia a ako matka propagujem kontaktné rodičovstvo, pretože si myslím, že aj to je spôsob, ako zmeniť svet k lepšiemu.

https://www.facebook.com/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Vitamín C chráni telo pred vírusmi. Odkiaľ ho čerpať v zime?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 1628
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.