Vyformuj si telo do plaviek v BIKINI VÝZVE!

Z akého jedla získate energiu? Radí Michal Páleník

redakcia

Každý organizmus potrebuje získať živiny, aby mohol rásť a rozvíjať sa. V tomto článku sa pozrieme na to, aké živiny nájdete v jednotlivých potravinách.

Z akého jedla získate energiu?
Zdroj: Simona Hulmanová, TAJOMSTVO CHUDNUTIA
17. MAR 2021

Živiny (nutrienty) sa delia na dva základné typy: makronutrienty a mikronutrienty. Makronutrienty sú cukry, tuky a bielkoviny (proteíny). Mikronutrienty sú zas vitamíny a minerály. Väčšinou z každej potraviny získavame aj mikro- aj makronutrienty, pričom energiu získavame z makronutrientov.

Pre zdravý jedálniček, ak športujete, chcete schudnúť, alebo naopak si udržať zdravú váhu, je dôležité vedieť, aké makronutrienty majú jednotlivé potraviny, pretože od toho závisí, koľko vaše telo získa energie. Platí pritom, že bielkoviny a sacharidy obsahujú rovnako veľa energie a tuky obsahujú na gramy dvakrát toľko energie ako sacharidy alebo bielkoviny.

Pozrime sa na ne postupne.

Cukry

Cukry môžeme poznať aj pod názvom sacharidy, karbohydráty alebo uhľohydráty. Obsahujú ich všetky prílohy zemiaky, pšenica, raž, ovos, pečivo, pizza, ryža, quinoa, kuskus, pohánka, ovocie, ďalej napríklad všetky druhy vločiek.

Tuky

Potom máme skupinu, ktorú voláme tuky. Tie majú najviac energie spomedzi týchto troch makronutrientov. Tuky sa nachádzajú v olejoch, všetkých živočíšnych výrobkoch, najmä tých tučnejších, čiže mäsách, v masti, masle, ale aj v rybách, orechoch, či v avokáde.

Bielkoviny

Potom máme bielkoviny. Najčastejšie zdroje bielkovín sú vajíčka, mäso, ryby, všetky mliečne výrobkov, z rastlinných zdrojov sú to strukoviny.

Video v tomto článku s Michalom Páleníkom je súčasťou video seriálu TAJOMSTVO CHUDNUTIA, v ktorom nájdete 15 osvedčených rád pre trvalé schudnutie. Prístup k nemu získate ako BONUS ZADARMO pri zakúpení knihy ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2, spolu s 3 VZOROVÝMI JEDÁLNIČKAMI.

Infografika_Zdrave rychlovky 2_3 za cenu 1_640x360_Bonusy


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Z akého jedla získate energiu? Radí Michal Páleník

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2041
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.