Začnite s „jarným detoxom“ hneď a poctivo. Prečo?
Prezradí špecialistka na výživu RNDr. Barbara Sviežená, PhD.
Vplyv reklamy je stále veľký. Mnohí v najlepšej viere pomôcť svojmu telu neodolajú a zakúpia si produkty určené na očistenie organizmu. To je však jediná vec, ktorú v rámci svojho životného štýlu zmenia a naďalej konzumujú nezdravé potraviny, nehýbu sa, pijú sladké limonády a energetické nápoje, nedostatočne spia, sú vystresovaní a tak ďalej. Upozorňuje na to aj výživová špecialistka RNDr. Barbara Sviežená, PhD. „Z môjho pohľadu je asi najhoršie pochopiť detoxikáciu len ako zaradenie nejakých detoxikačných výživových doplnkov bez komplexnej zmeny životosprávy,“ hovorí.
Potrebuje naše telo po zime očistu, alebo nie?
Kladiete si počas začínajúcej jari túto otázku častejšie, pretože chcete urobiť maximum pre zdravie svojho organizmu? Potom by ste mali vedieť, že naše telo má dokonale prepracovaný mechanizmus na zbavovanie sa nežiaducich látok z tela. Avšak kľúčové je to, že funguje iba vtedy, keď sú všetky orgány zdravé. „Jarný detox je podobne mýtická téma ako novoročné predsavzatia. V prvom rade chcem povedať, že detoxikácia prebieha v našom tele sústavne, inak by sme zomreli. Detoxikačné orgány – pečeň, obličky a črevo majú za úlohu DENNE vytriediť, vyselektovať, premeniť a následne prispieť k vylúčeniu toxínov a látok/molekúl, ktoré nie sú pre naše telo benefičné. To, čo môžeme urobiť my v akomkoľvek období, je napomôcť tejto prirodzenej detoxikácii. V prípade, že na to využijeme jarné dni, je výhodou čerstvosť niektorých prírodných zdrojov a bylín. Na druhej strane jarný detox nie plne rešpektuje niektoré tradičné náuky, ktoré odporúčajú detoxikovať konkrétne orgány v istom období roka. Napríklad pri obličkách je to skôr obdobie zimy, od novembra do februára,“ vysvetľuje odborníčka na výživu.
To znamená, že tým najpodstatnejším v detoxikácii tela nielen na jar, ale kedykoľvek počas roka, je naše rozhodnutie začať a vytrvať v zdravom životnom štýle. Jedná sa o najlepší spôsob, ako si zabezpečiť zdravie a vitalitu. Iba samotné užívanie detoxikačných preparátov očakávaný výsledok neprinesie nikdy.
Najlepšia forma očisty je podpora prirodzených očistných procesov v organizme
Ako na to?
1. Ozdravte jedálniček
Naše telo dokáže správne fungovať vtedy, keď má dobré palivo v podobe zdravej a vyváženej stravy. Čo je dôležité? „Vylúčenie bielej múky a výrobkov z nej, cukru, kravského mlieka, zaradenie prirodzenej vlákniny a veľkého množstva ovocia, zeleniny a strukovín, zbavenie sa vysoko priemyselne spracovaných potravín a v tomto období je vhodné uprednostňovať domácu sezónnu skladbu potravín,“ vymenúva hlavné zmeny v stravovaní odborníčka na výživu.
Je dokázané, že napríklad vysoký príjem sladkých nápojov spôsobuje stukovatenie pečene, čo má za následok negatívne ovplyvnenie jej funkcie, pričom pečeň je hlavný detoxikačný orgán. Vysoká spotreba sladkých a priemyselne spracovaných potravín je spojená s obezitou a viacerými chronickými ochoreniami.
Naopak, veľmi dôležité je zaradiť do jedálneho lístka potraviny bohaté na antioxidanty chrániace bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Medzi dôležité antioxidanty patrí vitamín C, glutatión, vitamín E, betakarotén, lykopén a mnohé ďalšie. Ideálne je prijímať ich z potravín (lokálnych a sezónnych).
Dôležitú úlohu v podpore prirodzených detoxikačných mechanizmov nášho tela zohrávajú probiotiká a prebiotiká (typ vlákniny slúžiacej ako „potrava“ pre probiotiká, teda prospešné črevné baktérie). Medzi výborné zdroje prebiotík patria, napríklad ovos, špargľa, cesnak, cibuľa a mnohé ďalšie.
2. Skvalitnite pitný režim
Ideálnym zdrojom tekutín je čistá alebo filtrovaná voda. Na spestrenie pitného režimu môžeme využiť minerálne vody určené na denné pitie, riedené ovocné a zeleninové šťavy alebo bylinkové čaje. „Zaradením kvalitného pitného režimu, vrátane vhodných bylinných zmesí zameraných práve na podporu fungovania našich detoxikačných orgánov, môžeme procesu prirodzenej očisty výrazne napomôcť,“ odporúča Barbara Sviežená.
3. Nepodceňujte dôležitosť spánku
Aj podľa odborníčky na výživu je v rámci podpory celkového zdravia a očisty organizmu nevyhnutné spať 7 – 9 hodín denne. Podľa odborníkov nedostatok spánku ovplyvňuje detoxikačné mechanizmy nášho tela, v dôsledku čoho sa v ňom hromadia toxíny a negatívne ovplyvňujú naše zdravie.
4. Eliminujte stres a zaraďte „antistresové“ aktivity vrátane pohybu
Každý z nás si musí sám nájsť spôsob, ako stres lepšie zvládať. Môže sa jednať o meditáciu, cvičenie, prechádzky v prírode, čítanie, počúvanie hudby či ručné práce.
Skvelou voľbou sú aj techniky pozitívneho myslenia, ako napríklad každodenný rituál vďačnosti, nahrádzanie negatívnych myšlienok pozitívnymi, vizualizácia, pozitívne afirmácie či nástenka vízií.
Čo sa týka pohybu, denne by sme si mali dopriať minimálne 30 minút svižnej chôdze na čerstvom vzduchu.
Trváte na jarnej očistnej kúre v podobe pôstu? Na toto si dajte pozor!
Už vieme, že naše telo nepotrebuje žiadne špeciálne prostriedky na očistenie od nežiaducich látok. Stačí praktizovať zdravý životný štýl. Avšak pokiaľ sa rozhodnete pre niekoľkodňové zaradenie ľahkej stravy alebo pôstu, nemusí to byť na škodu. „V prípade, že sa rozhodneme pre očistnú kúru, v ktorej zaradíme ľahkú stravu, prípadne 1 – 3-dňový pôst, je asi najdôležitejšie pripraviť sa na to a nezačínať zo dňa na deň. Najmä v prípade, že žijeme klasickým hektickým životom, nestravujeme sa ideálne a volíme instantné riešenia, je vhodné približne na dva týždne pred začatím kúry telo pomaly upokojovať a pripraviť na zásah, aj keď ten je v konečnom dôsledku blahodárny. Asi najdôležitejšie je premyslieť si postup, uvedomiť si, na čo sa potrebujeme sústrediť a zladiť obdobie ,detoxikácie' s celkovou zmenou životného štýlu,“ radí RNDr. Barbara Sviežená, PhD.
Diskusia k článku - Začnite s „jarným detoxom“ hneď a poctivo. Prečo?
Nový príspevok
tiež som začala niečo robit a pridala som do jedlaneho listku viac zeleninu a ovocia. A snažim sa každy den jazdit na bicykli, kolobežke. Striedam to a zda sa mi, že je to na mojom tele poznat. Mam pevnejši zadok a nohy.