Zvládni stres s ľahkosťou vďaka cvičeniam, jedálničkom a tipom v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

5 tipov, ako to s behom nevzdať

Mirka

Neviete, ako docieliť, aby sa beh stal pevnou súčasťou vášho životného štýlu? Skúste to s našimi tipmi.

5 tipov, ako to s behom nevzdať
3. OKT 2017

Beh je úžasný spôsob, ako sa po náročnom dni ventilovať. Navyše celkovo posilňuje zdravie a pomáha udržať štíhlu líniu. Začať dokáže každý, ale nie každý vytrvá. Ako s behom začať a neprestať?

Začiatky nie sú ľahké, pripravte sa na to

Skôr, ako začnete, zistite si aspoň základné informácie o tom, ako s behom začať. Budete vedieť, do čoho idete a zároveň sa vyhnete chybám, ktoré môžu spôsobiť to, že s behom skoncujete ešte skôr, ako ste skutočne začali. Medzi základné chyby patrí preceňovanie svojich schopností, nesprávna technika behu, zadržiavanie dychu, vynechávanie strečingu a pod.

Ďalej sa psychicky pripravte na to, že začiatky nie sú nikdy jednoduché a určitý čas trvá, kým sa konkrétna činnosť stane zvykom, resp. činnosťou, ktorú budete milovať. Aj v tomto smere platí, že trpezlivosť ruže prináša.

Odporúčame prečítať: 5 tipov, ako začať cvičiť a vytrvať

Nechce sa vám? Pripomeňte si cieľ, ktorý vám má pomôcť beh splniť

Pri behu je veľmi dôležitá motivácia, preto si treba vhodne nastaviť hlavný cieľ a tiež čiastkové ciele, ktoré vám pomôžu dosiahnuť ten vysnívaný. Chcete zabehnúť maratón? Je vaším cieľom schudnúť? Túžite všetkým okolo vás dokázať, že na to máte? Nech je váš cieľ akýkoľvek, napíšte si ho na papier a dajte na viditeľné miesto, aby ste ho mali stále na očiach. Môžete k nemu pripnúť aj motivačnú fotografiu. Účinné tiež môže byť, keď o svojich cieľoch poviete najbližším. Niekedy dokáže poriadne „nakopnúť“ aj dobre mierená poznámka od príbuzných či priateľov, veď nie ste predsa žiadna padavka!

Behajte vo dvojici

Beh vo dvojici má niekoľko výhod. Budete sa vzájomne povzbudzovať a motivovať k lepšiemu výkonu. Nakoniec, ani zdravá rivalita nie je v tomto smere na škodu. Zároveň vám bude pri behu veselšie a stane sa z neho príjemný rituál. Po behu môžete skočiť napríklad na kávu (samozrejme, ak chudnete, tak bez cukru).

Opakujte si fyzické a psychické benefity behu

Beh prospieva telu i psychike. Je to výborná aeróbna aktivita, ktorá posilňuje kardiovaskulárny systém. Pomáha udržať si normálnu hmotnosť, je prevenciou vysokého krvného tlaku, hladiny cholesterolu v krvi, cukrovky i osteoporózy. Navyše celkovo posilňuje imunitný systém. Okrem toho je balzamom pre dušu. Pomáha lepšie zvládať stres, zmierňuje úzkosť a je prevenciou proti vzniku depresie.

Odporúčame prečítať: Prečo si vybrať práve beh?

Odmeňte svoju snahu

Možno ste si na začiatok dali cieľ, že budete behať 3-krát týždenne v miernom tempe. Hneď pri stanovení cieľa si určite aj odmenu, ktorú si doprajete napríklad po 4 týždňoch poctivého behu. Môže to byť čokoľvek, čo vás poteší a zároveň vás bude motivovať, aby ste v období krízy dokázali prekonať vlastnú lenivosť či nepriazeň počasia. Kvôli prehľadnosti, ale aj lepšiemu posúdeniu pokrokov, ktoré v behu dosiahnete, veďte si denník. 

Zdroj foto: www.freedigitalphotos.net (stockimages)

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 tipov, ako to s behom nevzdať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.