21.9. - Svetový deň Alzheimerovej choroby
Od roku 1994 je 21. september vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou za Svetový deň Alzheimerovej choroby, kedy si verejnosť pripomína hrozby tejto demencie.
Tichá epidémia zvaná Alzheimer
Alzheimerova choroba je označovaná aj ako tichá epidémia. Je to pomaly vyvíjajúce sa degeneratívne ochorenie mozgu. Postihuje predovšetkým tie časti mozgu, ktoré sú dôležité pre pamäť, myslenie a rozumové schopnosti.
Alzheimerova choroba sa síce podobá prirodzenému starnutiu mozgu, pretože degeneratívne zmeny sa objavujú aj pri prirodzenom starnutí. Avšak pri tomto ochorení je miera aj intenzita demencie mozgu oveľa intenzívnejšia.
Podľa štatistík Alzheimerova choroba je štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí. Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Na Slovensku je postihnutých týmto ochorením okolo 50 tisíc pacientov.
Prejavy Alzheimerovej choroby
Začiatky Alzheimerovej choroby sa prejavujú výpadkami krátkodobej pamäti. Často bývajú zo začiatku tieto prejavy považované za známky starnutia, avšak postupne dochádza k ich zvýrazňovaniu. Typické pre Alzheimerovu chorobu sú zmeny v nálade a správaní, rýchle striedanie nálad bez zjavnej príčiny.
K ďalším prejavom ochorenia patrí dezorientácia v priestore a v čase, popletenosť, zabúdanie mien blízkych, názvy miest, ale aj účel a obsluha predmetov každodenného potreby. Náladovosť, negatívne postoje a nálady, veľakrát aj agresivita môžu byť sprievodným znakom ochorenia. V ďaľších štádiách choroby sa pridružujú aj iné mentálne poruchy či kontroly nad telesnými potrebami. Postupne prichádza až k úplnemu úpadku pamäti, poruchami myslenia, reči.
Svetový deň Alzheimerovej choroby
Svet si 21. septembra pripomína Svetový deň Alzheimerovej choroby. V tento deň sa organizuje osveta, ktorej hlavným poslaním je upozorniť širokú verejnosť na postihnutie Alzheimerovej choroby a odtabuizovať túto chorobu.
Cieľom je poukázať na možnosť prevencie pred týmto ochorením prostredníctvom aktívnej starostlivosti o vlastnú pamäť, upozorniť na dôležitosť včasnej diagnostiky, informovať o liečbe a starostlivosti postihnutých ľudí.
Pri príležitosti Svetového dňa Alzheimerovej choroby sa organizujú rôzne podujatia tréningov pamäti (napr. pod vedením Mgr. Antónie Bartošovej), prednášky na aktuálnu tému (napr. Ako sa nestratiť vo svojej pamäti, Prievidza ), konferencie. Viac informácií o tejto chorobe aj plánovaných celoročných aktivitách získate na adrese Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti.
Diskusia k článku - 21.9. - Svetový deň Alzheimerovej choroby
Nový príspevok
Smolka: Presne tak, Smolka. Ja sa toho tiez niekedy desim ,lebo tie statistiky su hrozne. Preto sa snazim viest svoju rodinu k aktivnemu zivotu, hlavne aby sme si vsetci nezabijali bunky telkou a somarinami na internete (napr. hry..)
Toto je hnusna choroba, ma to moja babka a uz je v stadiu kedy totalne stratila identitu. Tazko sa na to pozera. Pravdou vsak je, ze mala dlhe roky problemy so spanim, na to sa pridali tabletky a nikdy sa nejak nstarala o svoje dusevne zdravie, ani nesportovala. Takze suhlasim s tym, ze je potrebna aj takato prevencia.