Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako vybrať správny proteín pre ženy?

Zorientovať sa medzi všetkými druhmi proteínov je náročné. Renomovaný výživový poradca značky VJEM, Mgr. Michal Drdúl má pre vás jednoduchý návod, podľa čoho si vybrať.

Zena_Protein_Shaker
Zdroj: StockAdobe
20. APR 2022

Obzvlášť ženy hľadajú kvalitné proteíny. Záleží im na zložení a dávajú pozor, čo daný výrobok obsahuje. Snažia sa vyhýbať umelým sladidlám, farbivám, dochucovadlám a ďalším zložkám. Ako sa zorientovať na širokom trhu s doplnkami výživy? Poďme si povedať ako vyzerá vhodný proteín pre ženy. Niektoré pravidlá platia všeobecne. V nasledujúcich riadkoch dám zopár rád pre tie z vás, ktoré cvičia 2-4x za týždeň a nie sú vrcholové športovkyne. 

Sledujte zloženie – je kľúčové

V prvom rade sa treba pozrieť na množstvo proteínu v jednej dávke. Ideálne je, ak je v jednej dávke 25-30 g bielkovín, odporúčal by som staviť na srvátkový proteín. Samozrejme, pokiaľ trpíte laktózovou intoleranciou, máte alergiu na bielkovinu kravského mlieka, alebo ste vegetariánka či vegánka, môžete siahnuť aj po rastlinnom proteíne

Obsah cukru hrá veľkú úlohu

Ďalej by si ženy mali sledovať obsah sacharidov, hlavne cukrov. To znamená, že proteín by mal obsahovať minimálne množstvá sacharidov, najlepšie do 7 g sacharidov na jednu dávku. Z týchto 7 g by mali tvoriť cukry maximálne 5 g. Môžu slúžiť ako zdroj energie pred tréningom alebo ako doplnenie svalového glykogénu po tréningu. Rozumného množstva sacharidov a cukrov v proteíne sa však netreba báť, majú v ňom svoj význam. 

Ako je to s tukom?

Ďalšiu zložkou, ktorú by ste mali sledovať pri výbere proteínu, je množstvo tuku. Platí jednoduché pravidlo. Čím menej, tým lepšie. Samozrejme, malé množstvo tuku určite neublíži, nemalo by však presiahnuť 5 g na jednu dávku. Dôležitejšie ako množstvo tukov je zastúpenie nasýtených mastných kyselín, ktorých by malo byť na jednu dávku maximálne 7-10 g. Tuky potrebujeme, najmä tie nenasýtené.

Na čo ďalšie si dať pozor?

Určite treba sledovať aj množstvo soli. Pri vysokom obsahu soli by mohlo dochádzať k zadržiavaniu tekutín, a to nechceme. Ideálne množstvo soli je medzi 120-300 mg na jednu dávku. Pozor na umelé farbivá, dochucovadlá a sladidlá. Najlepšie sladidlá sú inulín, stévia alebo iné prírodné sladidlá. 

Obsah týchto látok je veľkým plusom!

Je veľmi dobré, ak proteín obsahuje vlákninu. Tá má prospešné účinky na tráviaci trakt, zvyšuje pocit sýtosti a dokáže mierne znižovať vstrebávanie množstva cukru a cholesterolu do tela. Denne by ženy mali prijať minimálne 25 g vlákniny. Preto je vhodné, aby proteín obsahoval aspoň 3-5 g vlákniny na jednu dávku. V neposlednom rade by mal byť proteín pre ženy obohatený o vitamíny zo skupiny B. Tie prispievajú k správnemu metabolizmu a podporujú zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Ak cvičíte a chcete schudnúť, môže byť výhodou obsah určitých prírodných rastlinných látok. Napríklad Garcínia kambodžská obsahuje vysoké množstvo kyseliny hydroxycitrónovej, ktorá môže pomôcť spolu s úpravou stravy a cvičením k efektívnejšiemu chudnutiu. Ženské proteíny od VJEM túto zložku obsahujú.

Produkty Vjem

Nie je proteín ako proteín

Sledovať zloženie je veľmi dôležité, nakoľko sa proteíny užívajú pravidelne. V prípade, že proteíny obsahujú látky v nesprávnych množstvách alebo látky, ktoré nie sú telu prospešné či dokonca látky nebezpečné, môžete si viac ublížiť ako pomôcť. Zdravie máte len jedno, preto dávajte pozor. Ak si neviete poradiť s výberom proteínu, kontaktujte odborníkov zo značky VJEM.

Mnoho podobných edukačných článkov zameraných na výživu, fakty a novinky v rámci zdravého stravovania, z oblasti športu, zlepšenia životosprávy, na ceste za vaším novým, lepším JA, nájdete na blogu VJEM. 


Autor článku

vjm

Vjem.sk - Výživové produkty

Za značkou VJEM stoja dlhoroční odborníci s bohatými skúsenosťami, ktorí vytvorili líniu s komplexným špeciálnym zložením. Jeho obsah tvoria zdravé zložky zamerané na správne fungovanie organizmu a maximalizovanie jeho výkonu a potenciálu. Nechýba proteín, prírodné zložky bez cukru, pridanej chémie a iných zbytočných aditív. Zdravé, čisté doplnky bez kompromisov v zložení pre vaše nové, lepšie JA.

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako vybrať správny proteín pre ženy?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.