Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

FERTILITY

Chudnutie je o zdravej hlave, tvrdí obezitologička, ktorá vyhrala svoj vlastný boj s nadváhou

Jana Šimkovičová

Aj medzi lekármi obezitológmi, ktorí denno denne radia svojim pacientom, ako schudnúť, sa nájdu takí, ktorí sami bojujú s nadváhou. Obezitologička Dita Pichlerová si tým tiež prešla a dnes je pre svojich pacientov vzorom. V rozhovore nám rozpovedala svoj príbeh a prezradila, ako svoj boj s nadváhou vyhrať.

Chudnutie je o zdravej hlave, tvrdí obezitologička Dita Pichlerová , ktorá vyhrala svoj vlastný boj s nadváhou
26. FEB 2013

Lekárka Dita Pichlerová sa venuje obezitológii. Prichádzajú k nej pacienti s nadváhou, ktorí si už sami nedokážu pomôcť a boj s nadváhou niekoľko krát prehrali.To, čo Pichlerová radí je podložené jej vlastnou skúsenosťou. Keby ste ju stretli, určite by vám nenapadlo, že táto krásna a štíhla žena zvádzala v minulosti boj s nadváhou. Život jej robilo ťažším 30 kíl navyše, ktoré zhodila a svoju váhu si udržuje už bez problémov.

Aký bol Váš bod zlomu pri chudnutí? Kedy ste si povedali „tak už dosť“ ?

Neviem, či to bol práve bod zlomu. Skôr si myslím, že sa k tomu rozhodnutiu musí človek dopracovať. Ako keď kvapky padajú do pohára a jedna musí byť posledná. Cítim to ako u seba, tak u mojich pacientov. Vždy som bola dieťa s nadváhou, dieťa moravské kypriaceho rodu :). V dospievaní som mala kilá na viac a potom som hrozne pribrala s každým tehotenstvom . Bola som schopná pribrať počas tehotenstva 20 až 30 kíl. Nerada to hovorím, ani to neodporúčam, ale priznávam sa. Po druhom tehotenstve vo veku tridsať rokov som mala okolo 100 kíl.

To je už riadna váha. Ako to pokračovalo ďalej?

Aj keď som mala takú veľkú váhu, bola som pohybovo aktívna, keďže sa rada hýbem a športujem. Pri tej už ťažkej obezite som bola športovec. A práve šport bol mojou poslednou kvapkou. Zistila som, že už nezvládnem to, čo som zvládala predtým, keď som mala tých kíl menej. Bolo to hruba pred desiatimi rokmi, kedy veľkým hitom medzi cvičeniami bol aerobik. Bola som zvyknutá cvičiť v prvom rade, ale nadváha ma dostala práve do toho posledného. Už som nevládala. Úplne poslednou kvapkou za celým priberaním bola situácia, keď som si kupovala rifle a v mojej veľkosti moju značku už nevyrábali. To bol ten počiatočný popud začať so sebou niečo robiť.

S akými požiadavkami k vám prichádzajú vaši pacienti?

Tým, že sme obezitologická klinika, ktorá sa zaoberá ťažkou obezitou, sme pre nich skoro posledný záchytný bod, kedy sa na nás pacienti obracajú s prosbou o pomoc. Majú za sebou väčšinou dvadsať diét, v rovnakom počte dokázali schudnúť, ale tiež rovnako sa dostavil jojo efekt a pribrali. Došlo im, že to chce inú a hlavne trvalejšiu zmenu. Zmenu životného štýlu.

Práve jojo efekt je najväčší problém všetkých diét. Ako vysvetľujete pacientom, že rýchle diéty nefungujú?

S pacientmi vedieme motivačné rozhovory, o ktorých by sa dalo rozprávať naozaj dlho. Ale na základe doterajších skúseností si myslím, že základom ich motivácie je práve vlastná skúsenosť. Alebo skúsenosť toho, čo vidím naokolo. Veľmi dobre funguje edukačne, a tým pádom aj motivačne to, že sa pacientovi vysvetlí, na základe čoho funguje zdravé chudnutie. Pretože krátkodobo tie extrémne diéty fungujú zaručene, ale potom príde jojo efekt. A na základe tej ich skúsenosti, kedy im stačí pripomenúť, koľko krát to skúšali, boli naštvaní a opäť pribrali si väčšinou uvedomia, čo naozaj funguje.

Väčšinou ľudia s nadváhou nevedia, čo znamená zdravý životný štýl. Ako im ho vysvetľujete?

Zdravý životný štýl zahŕňa v sebe viacero zložiek, ja si však myslím, že je to hlavne zdravá hlava. Všetko začína a končí v hlave. Mnohokrát znalosti o veciach máme, ale nedokážeme ich použiť . Aj naši pacienti vedia, čo by im pomohlo, aby konečne schudli a hlavne udržali si svoju váhu, akurát podľa toho nekonajú.

V praxi, keď k Vám niekto príde a povie „chcem konečne zdravo žiť“, čo mu odporúčate?

Celé to ide ruka v ruke. Keď pacienti začnú žiť zdravo, automaticky začnú chudnúť. Preto nie som zástanca žiadnych diét. Keď sa im snažíme vystvetliť, čo znamená zdravý životný štýl, preberieme s nimi všetky základné oblasti, respektíve zložky ako zdravé stravovanie sa, zdravé hýbanie sa, zdravý pitný režim. Nič viac. A oni, keď skĺznu z toho patologicky nezdravého štandardu do zdravého, tak začnu chudnúť. Nepotrebujú žiadnu špeciálnu diétu, to platí pre 99 % prípadov.

Obéznym pacientom naozaj stačí upraviť režim do zdrava, to znamená jem často a pomenej, vyhľadávam potraviny s nízkym glykemickým indexom, s nížšim obsahom tuku, začnem športovať, pričom vydám viac energie než príjmem, atď. Všetko sú to už známe pravidlá. A im sa celkom uľaví, keď začnete veci nazývať pravým menom. Vidím, ako sa pacienti boja, že keď prídu, zakážeme im veci, ktoré boli súčasťou ich života ako káva, čokoláda, alkohol. Odídu tak nešťastní a na druhý krát sa už neukážu. Ale v tom to nie je. Skôr je potrebné vysvetliť im postupne, čo je zásadné, ako by to malo vyzerať , čo je stredne dôležité a aké malé hriechy si pokojne v tom jedálničku môžu nechať. Ja som známa tým, že tie hriechy dokonca odporúčam. Samozrejme v určitej frekvencii, v určitej kvalite, pretože si myslím, že to k tomu životu patrí.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Chudnutie je o zdravej hlave, tvrdí obezitologička, ktorá vyhrala svoj vlastný boj s nadváhou

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.