Čo sa stane s telom, ak nemá vitamín D
Málo slnka, málo vitamínu D. To možno viete. Ak však chcete vedieť aj to, ako vitamín D súvisí so spaľovaním uhlia, ako si ho dopĺňajú zvieratá, čo jeho nedostatok spôsobuje telu a ako ho doplniť, čítajte ďalej.
Vraví sa, že kam chodí slnko, tam nechodí lekár. U vitamínu D to platí jednoznačne. Určite ste už počuli, že najlepším prirodzeným zdrojom vitamínu D je slnko. Životný štýl dnešnej doby však spôsobuje, že na slnku trávime málo času. Žiaľ. Navyše žijeme v zemepisnej šírke, kde nie je dostatok slnečných lúčov po celý rok. Preto je žiadúce dopĺňať vitamín D aj formou stravy, prípadne suplementov.
Objav vitamínu D
Keď sa v 17.storočí začalo vo veľkom páliť uhlie, spôsobilo to aj blokovanie slnečných lúčov, ktoré dopadali na zem. To viedlo aj k znižovaniu vitamínu D v ľudskom tele, hoci vtedy ešte nebol známy. Stalo sa však to, že sa u detí vyskytla nová choroba, tzv. rachitída, ktorá spôsobuje deformáciu kostier medzi šiestym mesiacom a druhým rokom života. Ale trvalo ešte dlho, kým vedci prišli na to, ako vitamín D vplýva na ľudské telo.
Keď sa však deti začali zdržiavať po 2. roku života viac na slnku, choroba prešla do remisie (remisia je stav, ktorým sa označuje zmiernenie až vymiznutie príznakov). V 18. storočí, potom istý nemecký lekár zistil, že dlhodobé užívanie oleja z treščej pečene vedie k zlepšeniu a dokonca aj vyliečeniu rachitídy. A až v roku 1906 zas anglický biochemik objavil vitamíny, ktoré týmto chorobám predchádzali.
Vedcom sa taktiež podarilo zistiť, že pôsobením ultrafialových lúčov na potkany, ktoré trpeli rachitídou, došlo k jej zmierňovaniu. Toto spôsobilo neskôr hystériu v predaji rôznych lámp a prístrojov, ktoré vyžarovali tieto lúče, a ktorých pôsobenie sa prirovnávalo k účinkom samotného vitamínu D či oleju z treščej pečene.
V r. 1922 sa poradilo vedcom skúmajúcim psov s rachitídou (ktorí boli vychovávaní len vo vnútorných priestoroch), objaviť zložku, obsiahnutú v oleji z treščej pečene, ktorá toto ochorenie dokáže vyliečiť. Išlo o živočíšnu formu vitamínu D – vitamín D3, zložením rovnaký ako vitamín D2. Rok na to americký biochemik Harry Steenbock zistil, že ultrafialovým ožarovaním jedál a organických potravín sa zvyšovala ich hladina vitamínu D.
Vitamín D2 je rastlinnou formou biologicky aktívneho (ľudského) vitamínu D. Je len z 1/4 až 1/16 tak aktívny ako je živočíšna forma vitamínu D a tou je vitamín D3 známy aj ako cholecalciferol, ktorý bol izolovaný až oveľa neskôr.
Syntéza vitamínu D na koži
Zistilo sa však, že vitamín D3 sa tvorí na koži a srsti zvierat po tom, ako na ňu dopadnú UV lúče. Stane sa to, že UV lúč katalyzuje premenu určitého cholesterolu (7-dehydrocholesterolu) na vitamín D3. U ľudí sa tento proces deje pod alebo na pokožke, zatiaľ čo u zvierat je to v srsti a vitamín D3 je prijímaný do organizmu počas pasenia sa, resp. pri pobyte na slnku.
Vitamín D, inak nazývaný aj kalciferol v ľudskom tele zásadným spôsobom ovplyvňuje viacero dôležitých pochodov. Štruktúrou je veľmi podobný cholesterolu, a preto si ho telo vie samo z cholesterolu vyrobiť za dostatočného prísunu slnečného žiarenia.
Odkiaľ zobrať vitamín D
Vitamín D sa okrem tučných rýb a mliečných výrobkov obohatených vitamínom D nachádza aj vo vaječných žĺtkoch, lucerne siatej a v avokáde. Okrem jeho pravidelného príjmu pomocou stravy však treba pravidelne chodiť najmä von, na slniečko.
Ak má telo málo vitamínu D, tento pokles mohol byť spôsobený jednou z nasledujúcich vecí:
- Dlhým pobytom na miestach ďaleko od rovníka, kde je počas celého roka málo slnečného žiarenia.
- Nadmerným používaním opaľovacích krémov.
- Nízkym konzumovaním rýb a mliečnych výrobkov.
- Vyšším vekom.
- Obezitou.
Ako sa prejaví nedostatok vitamínu D
Ospalosť a únava
Nadmerná únava a ospalosť môžu byť spôsobené nedostatkom vitamínu D.
Zvýšená chorobnosť
V prípade nedostatku trpia postihnuté osoby častejšie prechladnutím, chrípkou alebo inými virálnymi či bakteriálnymi ochoreniami.
Bolesti kĺbov, kostí a svalov
Vitamín D sa podieľa na udržovaní zdravia kostí pomocou viacerých mechanizmov. Pre zdravé kosti potrebujeme dostatok vápnika a práve vitamín D podporuje vstrebávanie vápnika z prijatej potravy. Bolesti svalov sú spôsobené v dôsledku nervových buniek, ktoré majú na svojom povrchu receptory pre vitamín D tzv. (nociceptory).
Rednutie kostí
Vitamín D má dôležitú úlohu pri absorbcii vápnika a kostnom metabolizme.
Zhoršenie hojenia rán
Tento vitamín hrá dôležitú úlohu v boji proti zápalom.
Čo si treba zapamätať
Vitamín D sa nachádza predovšetkým v potravinách živočíšneho pôvodu ako vaječný žĺtok, pečeň, mlieko a tučné ryby ako zubáč, losos, mečúň či makrela.
Nájdete ho však aj v kokose, avokáde a kakau. Niektoré tzv. funkčné potraviny sa obohacujú o vitamín D. Ide napríklad o mlieko a mliečne výrobky, pečivo či pomarančový džús. Vynikajúcim prírodným zdrojom vitamínu D je aj olej z treščej pečene.
Ak dopĺňanie vitamínu D prirodzenou formou nestačí, čo by bolo ideálne, dostupný je aj vo forme suplementov. Kvalitný doplnok by mal obsahovať vitamín vo forme D3 a mal by byť zo živočíšnych zdrojov. Keďže ide o vitamín rozpustný v tukoch, mal by byť aj v kombinácii s určitou formou tuku, inak ho naše telo nedokáže využiť.
Odporúčame DAS gesunde PLUS Magnézium + Calcium + D3, 45 tabliet. Výživový doplnok obsahuje ideálny pomer horčíka, vápnika a vitamínu D3, ktorý je potrebný na pokrytie dennej dávky týchto látok pre človeka. Horčík prispieva k správnemu fungovaniu nervového systému, svalov, psychiky, k udržaniu zdravých kostí a zubov. Vápnik je potrebný na udržanie zdravých kostí, zubov a prispieva k normálnemu fungovaniu svalov. Vitamín D3 je dôležitý pre príjem a uskladnenie vápnika v kostiach. Zakúpite v sieti obchodov dm drogerie markt.
Na tomto článku pre Cvičte.sk spolupracovali:
Ing. Michal Lendel, fitnes tréner I. triedy
Silvia Hádeková, inštruktorka skupinových cvičení a autorka stránky Eat.Train.Love
Palo Hlubina, editor Cvičte.sk