Nakopni svoju imunitu v Supershape PREMIUM

POWER WOMAN 3

Ortorexia – ďalší extrém v stravovaní!

Mirka

Nepatrí k oficiálnym diagnózam a predsa dokáže život človeka zmeniť na nepoznanie. Hovoríme o ortorexii, ktorá je definovaná ako posadnutosť zdravým stravovaním. Ako vyzerá život človeka, ktorý je postihnutý touto poruchou, sa dozviete v našom článku.

http://www.sxc.hu/photo/333525
24. APR 2012

O negatívnych dôsledkoch akéhokoľvek extrémneho správania či konania v ľudskom živote niet pochýb. Extrémy v stravovaní vedú k poruchám príjmu potravy. Prípady porúch v stravovaní zapĺňajú ambulancie psychológov i psychiatrov. Novodobým fenoménom v tejto oblasti je posadnutosť zdravým stravovaním zvaná ortorexia.  

Ortorexia alebo keď začína byť zdravá strava problémom

Za priekopníka v oblasti ortorexie možno považovať kalifornského lekára Stevana Bratmana, ktorý tento pojem použil prvýkrát v roku 1997. Lekár si všímal správanie svojich pacientov, ktorí najskôr vyradili zo svojho jedálnička niektoré druhy nezdravých potravín. Na začiatku ich neskoršieho problému stál vznešený cieľ – zdravý životný štýl. Postupne sa zoznam „zakázaných“ potravín rozširoval, až začal pripomínať drastickú diétu. Výsledkom bola obrovská strata hmotnosti. Nebezpečenstvo ortorexie spočíva v tom, že má blízko k anorexii resp. ortorexia sa môže veľmi ľahko zmeniť na anorexiu.

Ľudia, ktorí trpia ortorexiou, sa stravujú podľa špeciálnych stravovacích pravidiel. Najčastejšie si ich zostavujú sami, čo je časovo náročnou záležitosťou. Vyhľadávanie informácií, plánovanie a príprava stravovania zamestnáva myseľ postihnutého naplno. Ortorektik sa mu venuje na úkor ostatných povinností. Posadnutosť zdravým jedlom spôsobuje, že postupne stráca záujem o rodinu, priateľov a koníčky.

Konzumovanie potravín mimo domova je závažným problémom. Ortorexia spôsobuje, že sa človek začne vyhýbať spoločenským akciám, kde sa konzumuje jedlo. Významným príznakom ochorenia je strach. Strach zo škodlivosti jedla – tuku, cukru, dochucovadiel, konzervačných látok a pod.

Ľudia postihnutí ortorexiou sa vyznačujú sebadisciplínou. Svoje úsilie „jesť zdravo“, považujú za ušľachtilý cieľ. Cieľ, ktorý dáva ich životu nový rozmer. Stáva sa, že odsudzujú druhých za skutočnosť, že jedia nečisté a nezdravé potraviny.

Človek je tvor omylný a občas „zakopne“ aj ortorektik. Zje potraviny, ktoré sú pre zdravý jedálniček tabu.  Podobne ako pri bulímii nasleduje tvrdý trest, ktorý je sprevádzaný pocitmi viny, zlyhania až beznádeje.

Ako sa ortorexia lieči?

Hoci ortorexia nepatrí do kategórie oficiálnych ochorení, lekári jej venujú pozornosť. Liečba patrí do rúk psychológa či psychiatra. Prvoradým cieľom je naučiť pacienta prijímať normálnu stravu. Naučiť ho vnímať pocity hladu, sýtosti a rešpektovať ich.  


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ortorexia – ďalší extrém v stravovaní!

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.