Priberáte? Pociťujete únavu? Možno trpíte prekyslením organizmu!
Prekyslenie organizmu môže byť príčinou mnohých zdravotných problémov. Čo ho spôsobuje? Ako proti nemu bojovať? Čítajte ďalej a dozviete sa viac!
Téma prekyslenia organizmu v poslednom čase rezonuje medzi odbornou i laickou verejnosťou. Musíme uznať, že oprávnene, lebo acidóza spôsobuje celý rad zdravotných ťažkostí. Prekyslenie organizmu vedie napríklad k cukrovke, nadváhe, migrénam, vypadávaniu vlasov, akné, kvasinkovým infekciám, únave či ekzémom. Je jedným z činiteľov, ktoré výrazne narúšajú fungovanie imunitného systému. Liečba spočíva predovšetkým v úprave jedálnička a zaradenia športovej aktivity do životného štýlu.
Poznáte podstatu prekyslenia organizmu?
Nebudeme vás zbytočne frustrovať náročnými definíciami, pretože to nie je naším cieľom. Acidóza je nerovnováha medzi kyslým (pH<7) a zásaditým (ph>7) prostredím v našom organizme. Vzniká vtedy, keď vplyvom určitých faktorov (strava, stres), nedokáže náš organizmus udržať stav rovnováhy. Následne sa vo svaloch, kĺboch a vnútorných orgánoch kyseliny hromadia a spôsobujú problémy.
Primárnou príčinou prekyslenia organizmu je konzumácia nesprávnych, resp. „kyslých“ potravín. Za ďalšie významné faktory, zodpovedné za vznik acidózy, sú považované stres, znečistené prostredie, nedostatok tekutín, vitamínov a minerálov. V ojedinelých prípadoch je prekyslenie organizmu spojené s nejakou chorobou alebo dlhodobým užívaním liekov.
Zaujímavý rozhovor o prekyslení organizmu si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.
Kyselinotvorné a zásadité potraviny v kocke
Skôr ako si vymenujeme aspoň niektoré z kyselinotvorných a alkalických potravín, je potrebné zdôrazniť, že ku zachovaniu rovnováhy pH v tele je potrebné, aby sa denný príjem kyslých a zásaditých potravín pohyboval v pomere 1:3 až 1:4.
Zásadité druhy potravín (zabraňujú prekysleniu) väčšina z nich je rastlinného pôvodu (ovocie, zelenina, strukoviny).
Kyslé potraviny – (spôsobujú acidózu) – tvoria ich prevažne produkty živočíšneho pôvodu (mäso, ryby, vajcia, syry) okrem mlieka a jogurtov, všetky obilniny a výrobky z nich vyrobené. Zo strukovín sem patrí napríklad šošovica. Z ovocia brusnice, slivky a čučoriedky.
Ako zistím, že môj organizmus je prekyslený?
Ak máte podozrenie na prekyslenie organizmu kvôli vyššie uvedeným príznakom, zakúpte si v lekárni niektorý z testov, ktoré určujú pH v tele. Najčastejšie majú testy podobu prúžkov, ktoré analyzujú vzorku moču alebo slín. Za optimálny sa považuje stav, keď je hodnota pH v rozmedzí 6,75 až 7,25.
Ako s prekyslením organizmu bojovať?
- Obmedzte kyselinotvorné potraviny, najmä mäso, obilniny, syry, vajcia, alkohol, potraviny s vysokým obsahom rýchlych sacharidov, soli a konzervačných látok.
- Pravidelne športujte a zdržiavajte sa na čerstvom vzduchu!
- Pite dostatok tekutín, pri prekyslení organizmu sa odporúča pramenitá voda a bylinkové čaje (púpava, zelený čaj).
- Sústreďte sa na konzumáciu zeleniny (brokolica, uhorky, paradajky) a ovocia (citrusové plody). Denne si doprajte niekoľko porcií.
- Jedálny lístok obohaťte o semená, mandle, olivový olej, slnečnicové a ľanové semienka, avokádo. Obsahujú minimum rýchlych cukrov a dostatok vlákniny, a tak prospievajú bunkám.
- Na odstránení prekyslenia sa podieľajú minerály ako vápnik, draslík a horčík, preto dbajte na ich dostatočný prísun.
Diskusia k článku - Priberáte? Pociťujete únavu? Možno trpíte prekyslením organizmu!
Nový príspevok
Prekyslenie organizmu je oveľa závažnejšie ochorenie a dosiahnúť odkyslenie a optimálnu hladinu pH je ťažšie ako sa zdá. Skúšal som to stravou, pohybom, pitným režimom a ďalším, no priaznivé účinky odkyslenia sa nedostavovali. Pomohlo mi až Alkalio http://alkalio.sk/, jeho 19 účinných látok účinne odkyslí organizmus. Priaznivé účinky odkyslenia som pocítil už za pár dní