Tajné zbrane prírody
Určite ste už počuli o tom, ako zbytočné predpisovanie antibiotík škodí. A že na mnohé ochorenia a zdravotné problémy dnes zaberajú len prírodné lieky.
Presne o tom je aj kniha dvoch českých expertov, ktorá práve vyšla v slovenčine – Svet prírodných antibiotík od Josefa Jonáša a Jiřího Kuchařa.
Títo dvaja páni sú v Česku doslova celebritami. Majú na konte už viacero bestsellerov a ich spolupráca ako lekára (Josef Jonáš) a publicistu (Jiří Kuchař) funguje excelentne.
Ich kniha Svet prírodných antibiotík ponúka desiatky prírodných zdrojov, z ktorých niektoré sú považované za liečebné prostriedky budúcnosti. Nájdete v nej stovky návodov na terapiu celého radu problémov, počnúc ústnou dutinou a zlatým stafylokokom cez chronické zápaly a detské rotavírusovej hnačky až po vírusové ochorenia alebo ženské problémy vrátane obávanej kandidózy.
Pre zameranie na konkrétne problémy je k dispozícii veľmi podrobný Prehľad liečebných indikácií s odkazmi na jednotlivé rastliny, pomocou ktorých možno chorobu liečiť, v množstve rôznych úprav a spracovania, od najjednoduchších nálevov až po tinktúry a výťažky.
Cieľom tejto knihy je okrem iného priblížiť čitateľom prírodné prostriedky s antibiotickými účinkami, ku ktorým patria predovšetkým účinky antibakteriálne, antivírusové, antimykotické a antiparazitické. Ukážme si teraz jednotlivých pôvodcov chorôb a ich často ambivalentné pôsobenie.
„Neexistuje dostatok dôkazov o prínose užívania antibiotík pri infekciách horných ciest dýchacích u detí alebo u dospelých. Antibiotiká vyvolávajú nepriaznivé účinky najmä u dospelých. Indície u akútnej hnisavej nádchy alebo akútnej nádchy síce naznačujú prínos antibiotík za týchto podmienok ale vo všeobecnosti ich užívanie neodporúčame.“ Píše sa v knihe Svet prírodných antibiotík.
British Medical Journal priniesol v roku 1997 článok o tom, že antibiotiká podávané deťom pri obyčajnom prechladnutí a zápaloch stredného ucha prinášajú len nepatrný úspech.
Antibiotiká by sa mali podávať len vtedy, keď to prinesie nesporné výhody. Ich nadmerné užívanie už pri ľahšom prechladnutí môže ľahko viesť k rezistencii, takže antibiotikum nebude účinné pri ťažších chorobách.
Podávanie antibiotika dáva zmysel len vtedy, keď existujú príznaky ťažkej infekcie alebo keď vypukne vážna epidémia, ako aj pri ťažkých zraneniach alebo pri operáciách, pri ktorých hrozí vysoké riziko infekcie.
Tajné zbrane prírody
Antibiotiká nie sú cesta. Jonáš s Kuchařom dokazujú, že príroda má tajné zbrane takmer na každý neduh. Aj preto získali s touto knihou také veľké úspechy. My vám ponúkame zdravý tip z novinky Svet prírodných antibiotík.
Baza čierna
Bazou sa v antike liečilo skoro všetko, od bolesti zubov po uhryznutie besnými zvieratami. Pozná ju ajurvéda, tradičná čínska medicína aj európske a americké liečiteľstvo. Dôvodom je neobyčajne vysoké množstvo látok s množstvom antibiotických účinkov, ktoré táto rastlina obsahuje. Vďaka ním dostala desiatky ľudových názvov od nádherného daru Božieho po rastlinnú apatieku.
TIP
Skvelú prevenciu vírusových ochorení dýchacích ciest ponúka limonáda z ľahko kvasených bazových kvetov. Nemenej dobrým prostriedkom je bavorský výluh za studena, ktorý sa pripraví preliatím čerstvých kvetov studenou vodou. Nechajú sa cez noc vylúhovať a výluh sa potom pije počas dňa.
77 prírodných prostriedkov na prevenciu a liečbu nájdete v novej knihe Svet prírodných antibiotík.
Svet prírodných antibiotík: https://www.bux.sk/knihy/387482-svet-prirodnych-antibiotik.html
Zdroj:PR