Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Kustovnica čínska ako elixír mladosti

Bobuľky goji sú bohaté na vitamíny, minerály, stopové prvky a to skoro na všetky, na ktoré si spomeniete.

Kustovnica čínska ako elixír mladosti
13. NOV 2015

Kustovnica čínska, čiže goji, patrí do čeľade ľuľkovitých. Ako názov napovedá, už po stáročia sa pestuje v Číne a priľahlých oblastiach Ázie, kde je tiež hojne využívaná v tradičnej čínskej medicíne. Najbohatším zdrojom prospešných látok sú červené plody, ktoré sa sušia, vyrába sa z nich šťava, alebo sa z nich robia extrakty na výrobu potravinových doplnkov. Lístky tejto rastliny sa používajú na prípravu čajov. Sušené plody trochu pripomínajú menšie hrozienka a chuťou ich môžeme zaradiť niekam medzi šípky a brusnicu. Hoci sa táto rastlina na východe používa už stovky rokov, do ďalších krajín sa dostala až oveľa neskôr. Teraz sú produkty z nej, vrátane sušeného ovocia, relatívne dostupné a majú takmer všestranné použitie: plody sa napríklad hodia do kaší, ovocných kokteilov alebo do sypaných zmesí.

Bohatstvo ukryté v bobuliach goji

Goji obsahuje širokú škálu bioaktívnych látok, ktoré sú pre telo veľmi prínosné. Plody goji obsahujú významné množstvo bioaktívnych polysacharidov, ktoré tvoria okolo 8 % sušiny. Podľa tradičnej čínskej medicíny sú práve tieto látky zodpovedné za tzv. imunomodulačnú aktivitu (podporujú imunitu). Sfarbenie kustovnice spôsobujú karotenoidy, ktoré tvoria asi 0,03-0,5 % sušiny plodov. Celkovo ich tieto plody obsahujú asi 11 (plus ďalších 7 látok je od nich odvodených), z ktorých najviac zastúpený je zeaxantín. Goji je tiež bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky, a to skoro na všetky, na ktoré si spomeniete: draslík, vápnik, zinok, železo, horčík, vitamín C, vitamíny skupiny B a pod. Kustovnica je tiež zdrojom esenciálnych aminokyselín a nenasýtených mastných kyselín, z ktorých druhé spomínané sú základom tzv. "zdravých" tukov. Zoznam látok možno zakončiť skupinou fenolových kyselín a flavonoidných látok, ktorých táto rastlina obsahuje vyše 50 druhov.

Spomaľuje starnutie a podporuje potenciu

Zo širokého spektra účinkov si snáď najviac môžeme ceniť schopnosť spomaľovať starnutie organizmu. Jedna z teórií starnutia hovorí, že väčšina nežiaducich zmien, ktoré prebiehajú v organizme počas starnutia, vzniká v dôsledku pôsobenia voľných radikálov. Látky obsiahnuté v goji, primárne sú to špecifické sacharidy, ale aj ďalšie látky, spôsobujú komplexnú ochranu práve proti tejto nežiaducej oxidácii. Problematika na molekulárnej úrovni je však oveľa zložitejšia a bola by nad rámec tohto článku. Pravidelná konzumácia goji má širšie spektrum účinkov, nielen už spomínanú ochranu pred starnutím buniek, ale aj stabilizáciu hladiny glukózy a triacylglycerolov (tuky), posilňuje celkovú obranyschopnosť a imunitu, zlepšuje zrak a spomaľuje neurodegeneratívne procesy.

Mužov, ale iste aj ženy poteší informácia, že účinky goji siahajú aj do oblasti reprodukcie a potencie. Na tom všetkom sa podieľajú ďalšie látky obsiahnuté v goji, z ktorých za zmienku stoja ß-sitosterol, betaín alebo kyselina p-kumarová. Výskumy ukazujú, že plody goji majú afrodiziakálne účinky, mierne zvyšujú hladinu sexuálnych hormónov a podporujú plodnosť. Táto rastlina sa navyše v Číne tradične používa na liečenie mužskej neplodnosti.

Zatiaľ neboli preukázané vedľajšie účinky

Uvedené vlastnosti a účinky sú iba ukážkou toho, čo všetko s veľkou pravdepodobnosťou táto rastlina dokáže. Veľkým plusom tiež zostáva fakt, že zatiaľ neboli preukázané žiadne vedľajšie účinky, čo je v dnešnej dobe až neobvyklé. Konzumácia kustovnice čínskej ako takej vás pred chorobami síce neochráni, pokiaľ ju však zaradíte do svojho jedálnička, obohatíte telo o veľké množstvo zdraviu prospešných látok.

Voľte kvalitu!

Pozor, goji si vyberajte najlepšie v BIO kvalite. Plody by nemali byť nahnité a ani navlhnuté. Obsah cenných látok sa môže líšiť v závislosti od kvality a pôvodu plodov. Pozor by si mali dať ľudia, ktorí majú problémy so zrážanlivosťou krvi a užívajú lieky, ako je napr. Warfarín. Konzumáciu goji vždy konzultujte so svojím lekárom.

zdravedesiate

Zdroj foto: flickr.com

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

4 druhy bobuľového ovocia, ktoré vás nadopujú vitamínmi4 druhy bobuľového ovocia, ktoré vás nadopujú vitamínmi

Bobuľové ovocie je jedným z najlepších zdrojov dôležitých antioxidačných látok. 

 

 

Posilnite imunitu jesenným smoothiePosilnite imunitu jesenným smoothie

Záhradkárska sezóna je za nami. Jabĺčka a hrušky už dozreli, orechy, mrkva, tekvica a cvikla tiež. 

 

Super smoothie na krásu a vitalituSuper smoothie pre krásu a vitalitu

Aj vďaka smoothies môžeme byť krásni a vitálni.


Anketa

Posilňujete svoju imunitu v jeseni?

Áno, jem viac ovocia a zeleniny.
Áno, užívam výživové doplnky.
Jem zdravo a cvičím po celý rok.
Nie, nerobím pre to nič výnimočné.

Celkom hlasovalo: 89

Autor článku

biochemicka

Michaela Bebová

Štúdium tak krásneho odboru akým je biochémia mi umožnilo nahliadnuť do problematiky výživy z tej najzákladnejšej úrovne - z úrovne metabolizmu a najzákladnejších chemických procesov v našom tele. Výžive a zdravému životnému štýlu sa venujem už viac ako 10 rokov, spolupracujem na výživových seminároch a akciách, venujem sa publikačnej činnosti a poskytujem konzultácie v oblasti výživy a zdravého životného štýlu s individuálnym prístupom ku každému klientovi.

www.biochemicka.cz

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Kustovnica čínska ako elixír mladosti

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.