Dopraj si aktívny oddych na novom FIT POBYTE v X-Bionic 11.-13.11.

Nový trend vo svete. Sacharidy sú jedlo chudobných

Veronika Shoebridge

Cukor je všade a veľa, dokonca aj v jedlách a potravinách, kde by ste ho vôbec nečakali. Najnovšie trendy vo svete ukayujú, že cukor konzumujú ekonomicky slabšie krajiny a jednotlivci. Zhodujete sa s týmto názorom aj vy?

Nový trend vo svete. Sacharidy sú jedlo chudobných
Zdroj: pixabay.com
6. SEP 2018

Cukor ako lacná potravina sa pridáva všade, aby nahradila drahšie suroviny. Aj tento fakt má za následok to, že ľudia na tejto planéte rapídne priberajú a civilizačné ochorenia, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak či obezita doslova vládnu svetom.

Chudoba a strava súvisia

Na svete žije momentálne niečo vyše 7,6 miliardy ľudí a mnoho z nich pod hranicou alebo na hranici chudoby. Zdravá a vyvážená strava je pre mnohých z nich takmer neznámym pojmom. Stravujú sa najlepšie, ako vedia a na čo majú. Hlavne aby prežili. Žiaľ to znamená, že nie práve najzdravšie a najkvalitnejšie. Ich strava častokrát pozostáva z veľkého množstva sacharidov a tukov a obsahuje iba málo živín a dôležitých vitamínov. Dá sa teda tvrdiť, že sacharidy sú jedlom chudobných?

Lacné nemusí byť nezdravé

V Amerike, kde je s obezitou obyvateľstva už dlhé roky problém, sa robili rôzne výskumy, zamerané práve na túto problematiku a jeden bol robený aj v hlavnom meste USA, vo Washingtone.

Vedci tam zistili priamy link medzi ľuďmi, ktorí trpia nadváhou, prípadne sú obézni a ich finančným príjmom. Ten bol nižší. Porovnali ich s ľuďmi, ktorí zarábali viac a zároveň boli aj štíhlejší. Dokonca urobili aj experiment, kam smeruje v potravinách človek, ktorý má na jedlo k dispozícii iba 1 dolár.

Takýto človek chce tento dolár využiť čo najlepšie, preto zamieri k potravinám s čo možno najvyššou energetickou hodnotou typu keks či sušienka a nie k zdravým potravinám, typu ovocie či zeleninové šaláty. Ide o prirodzené správanie ľudí, ktorí majú mimoriadne okresané rozpočty na jedlo.

Jedlá a potraviny, ktoré sú plné jednoduchých cukrov, tukov a soli jednoducho lepšie chutia, zároveň sú lacné a tým pádom uspokoja ľudí a hlavne ich chuťové bunky.

Čo jesť, nepribrať a ušetriť?

Možností je skutočne veľa, i keď sa vám to na prvý pohľad nemusí zdať.

Treba sa len lepšie poobzerať po policiach v supermarketoch a nenaplniť si nákupné košíky najmodernejšími trendovými potravinami, ktoré majú aj patrične vysokú cenovku.

Dávame do pozornosti niekoľko takýchto lacných a nutrične bohatých tipov:

Ovsené vločky, celozrnná ryža či cestoviny, vajíčka, konzervované ryby, fazuľa, šošovica, tradičná kyslá kapusta alebo klasické biele jogurty. Stačí teda len viac fantázie a jedálniček môže byť pestrý, zdravý, chutný, výborne chutiť a zároveň nenáročný na peňaženku.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Nový trend vo svete. Sacharidy sú jedlo chudobných

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2131
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.