Ešte stále stíhaš - pridaj sa do REŠTART VÝZVY, začať môžeš kedykoľvek

Pri detoxikácii sa vyhnite extrémom

Pri detoxikácii je dôležité zamerať sa na postupné skvalitňovanie vnútorného prostredia svojho organizmu. 

Pri detoxikácii sa vyhnite extrémom
Zdroj: Bio Bean (www.bio-bean.com)
29. FEB 2016

Točí sa vám hlava už len pri čítaní niektorého z detoxikačných programov, ktoré trvajú niekoľko dní? Neviete si predstaviť, ako by ste zvládli niekoľkodňový prísny pôst či náročnú detoxikačnú kúru, založenú na pití zeleninových štiav? V tom prípade sa do ničoho nesiľte a skúste sa pozrieť na detoxikáciu z iného pohľadu. Zaujímavý je názor lifestyle kouča a bloggera Dušana Plichtu. „Detox odporúčam každý deň, pretože v skutočnosti sa naše telo prirodzene detoxikuje každý deň. V tomto zmysle sa potrebujeme zamyslieť nad tým, ako eliminovať potraviny, ktoré pôsobia toxicky a, naopak, ako podporiť tvorbu telu vlastných antioxidantov, ako napríklad glutatiónu,“ hovorí Dušan Plichta.

  • Čo je to glutatión? Podľa odborníkov sa jedná zrejme o najdôležitejšiu ochranu na bunkovej úrovni proti škodlivým voľným radikálom – tripeptid, ktorý sa skladá z troch aminokyselín. Úroveň tejto látky v tele možno zvýšiť príjmom potravín s obsahom tzv. prekurzorov glutatiónu –aminokyselín glycínu, kyseliny glutamovej a cysteínu. Obsahujú ich nedenaturované živočíšne produkty (mliečne výrobky, vajíčka), v malej miere niektoré druhy ovocia a zeleniny.

Sú občasné hladovky potrebné?

Niektorí odborníci odporúčajú urobiť si raz do týždňa tzv. odľahčujúci deň, teda v rámci neho piť iba vodu, bylinkové čaje, poprípade sa zasýtiť ovocnými či zeleninovými šťavami. „Občasné hladovanie, v trvaní nejaký ten deň či dva alebo ,podjedanie᾿ v zmysle príjmu polievok, smoothies alebo len ľahkých šalátov, nie je na škodu. Avšak oveľa dôležitejšie je nenaletieť zázračným detoxikačným kúram, ale skôr sa orientovať na postupné zlepšovanie vnútorného prostredia a hormonálnej regulácie. Na to stačí vyberať kvalitné a správne zdroje kalórií, ktoré sú plné dôležitých živín. Potom si telo začne detox efektívnejšie riešiť samo,“ radí Dušan Plichta, ktorý nie je zástancom detoxikačných kúr, ale zdravého životného štýlu.

Zdravá strava = každodenný detox

Ak ste sa rozhodli pre zdravý životný štýl, snažíte sa jesť zdravo, športovať, dostatočne spať atď., žiadna špeciálna detoxikačná kúra nie je potrebná. „Som za to, aby si človek uvedomil, čo do seba každý deň dáva a začal robiť lepšie voľby. Na záver by som ešte rád zdôraznil, že skutočná detoxikácia prebieha v organizme vždy a skladá sa z troch krokov. Práve v druhom kroku, keď pečeň začína spracovávať toxíny, nastáva problém nesprávnej výživy a mnohým ľuďom chýbajú aminokyseliny (napríklad spomínané prekurzory glutatiónu), a tak je kompletná detoxikácia oslabená,“ dodáva lifestyle kouč a blogger Dušan Plichta.

Spracované v spolupráci s lifestyle koučom a bloggerom Dušanom Plichtom z www.dusanplichta.com

zdravedesiate

Zdroj foto: goodfon.su

Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o: 

3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia

Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné. 

 

5 skvelých detoxikačných potravín5 skvelých detoxikačných potravín

Telo a duša sú prepojené a od stavu tela je neraz závislé aj naše vnútorné rozpoloženie.

 

Chlorofyl je kľúčový pre krvotvorbu. doprajte ho telu aj v jeseniChlorofyl je kľúčový pre krvotvorbu. Doprajte ho telu aj v jeseni

Ovplyvňuje tvorbu krvi, je prevenciou anémie, pôsobí ako antioxidant, urýchľuje hojenie rán a detoxikuje. 

 

Zdroj fotografie: Bio Bean


Autor článku

Mirka Mikova

Mgr. Mirka Suchárová

Redaktor, editor, copywriter. Viac sa dozviete na mojej stránke:

https://www.miroslavasucharova.sk/

Ďalšie články od autora

DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Pri detoxikácii sa vyhnite extrémom

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.