10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!
Až dve tretiny svetovej populácie nespí odporúčaných 8 hodín denne. Ochudobňovaním sa o spánok si významne znižujete kvalitu života, skracujete tiež jeho dĺžku. Máme návod ako to zmeniť!
Vedeli ste, že ak pravidelne spíte len 5-6 hodín denne, tak ste z pohľadu organizmu a niektorých hormónov v priemere o 10 rokov starší? „Ak pochopíme prečo spíme, aké sú riziká nedostatku spánku, a ako spánkový režim môžeme optimalizovať, pozitívne tak dokážeme ovplyvniť svoju výkonnosť, náladu, či vôbec kvalitu života,“ hovorí renomovaný kondičný tréner a odborník značky VJEM, Mgr. David Brűnn, PhD.
Spánková deprivácia nám „ničí“ život
Spánková štúdia z USA uvádza zaujímavý fakt: po 19 hodinovom bdení bola zaznamenaná rovnaká úroveň kognitívnych funkcií ako je tomu počas stavu opitosti. Čo všetko vám spánková deprivácia spôsobuje? Toto sú jej dopady:
- Skrátenie dĺžky života
- Znížená imunita, energia a celkové zdravie
- Zvýšené riziko rakoviny, srdcovo-cievnych ochorení či cukrovky
- Náchylnosť k depresiám a zábudlivosti
- Znížená hladina testosterónu u mužov
- Priberanie
Ak čítate tento článok, pravdepodobne vediete aktívny životný štýl. Nedostatočná dĺžka a kvalita spánku okrem uvedených dopadov tiež dramaticky zvyšuje aj riziko zranení.
Čo vás oberá o kvalitný spánok – tieto elementy znížte na minimum
- Umelé osvetlenie typu LED (uvoľnenie melatonínu neprichádza načas)
- Alkohol (fragmentácia spánku a potlačenie REM fázy)
- Kofeín (blokovanie Adenozínu)
Večierka by mala byť pravidelná. Spánkom sa nedokážete „predzásobiť“ ani dobehnúť jeho deficit. Spať musíte jednoducho pravidelne – kvalitne a dlho. Choďte do postele a vstávajte v rovnaký čas počas celého týždňa – aj počas víkendov.
Osvojte si týchto 10 rád od Davida Brűnna
1. Nastavte si na mobilných telefónoch večierku, kedy vás už nikto nezastihne – minimálne 30 min pred spaním.
2. Obmedzte čas pred obrazovkami minimálne 2 hodiny pred spaním, resp. využívajte okuliare blokujúce modré spektrum.
3. Nekonzumujte kofeín minimálne 7 hodín pred spaním, rovnako ani alkohol pred spaním.
4. Jedzte večeru bohatú na bielkoviny (obsah aminokyseliny Tryptofán), choďte spať s prázdnym žalúdkom – posledné väčšie jedlo jedzte približne do 19:00.
5. Spite v chladnej miestnosti, ak sa dá, v čo najtmavšej miestnosti. Rezervujte si spálňu výlučne pre spánok a sex.
6. Pite bylinkový čaj, resp. použite prírodný suplement Dobrý spánok pre upokojenie organizmu.
7. Spite čo najďalej od mobilného telefónu, TV, wifi a pod, v krajnom prípade zariadenia vypnite alebo prepnite do letového režimu.
8. Nešportujte vo večerných hodinách.
9. Vyberte si správny typ a tvrdosť matraca.
10. Ďalšími pomôckami môžu byť písanie denníka, dychové cvičenia, aromaterapia, horúca sprcha, autogénny tréning a iné.
Spite dostatočne dlho a kvalitne
Dokázali by ste opätovne zaspať napríklad o 11:00 doobeda? Ak áno, tak pravdepodobne váš spánok nie je optimálny. Dokázali by ste optimálne fungovať bez ranného kofeínu? Ak nie, tak pravdepodobne prekrývate spánkovú depriváciu. Skúste do života zaradiť aj naše odporúčania a sledujte, ako zmenený štýl života ovplyvní váš spánok. Počas nočného odpočinku môžete organizmus aj regenerovať – doprajte si prírodný suplement Nočná regenerácia. Vyhnite sa tabletkám na spanie, sú návykové a spôsobujú mnohé vážne zdravotné problémy a výrazne skracujú dĺžku života!
Mnoho podobných edukačných článkov zameraných na výživu, fakty a novinky v rámci zdravého stravovania, z oblasti športu, zlepšenia životosprávy, na ceste za vaším novým, lepším JA, nájdete na blogu Vjem.
Diskusia k článku - 10 rád pre kvalitný spánok: Plnohodnotný odpočinok vám zlepší život!