Zapoj sa s nami do BEŽECKEJ VÝZVY 2 spojenej s otužovaním!

3 najčastejšie chyby počas diéty

redakcia

Aj vy potrebujete schudnúť? Predtým, ako sa do toho pustíte, si prečítajte tieto 3 najčastejšie chyby počas diéty, aby ste sa vyvarovali rovnakým omylom, ktoré už urobili pred vami iní.

3 najčastejšie chyby počas diéty
Zdroj: AdobeStock
9. JUN 2021

Keď ručička na váhe preskočí vytúženú hodnotu, človek sa rozhodne, že ide žiť zdravšie. A ako prvé si povie - musím menej jesť, idem držať nejakú diétu. Následne obmedzí jedlo, čo mu však dlho nevydrží, cíti sa zle a tak po pár dňoch je tam, kde začínal. V spolupráci s výživovou poradkyňou Veronikou Hanákovou sme zostavili 3 najčastejšie chyby počas diéty.

1. Nepoužívajte slovo diéta

"Samotné slovo diéta nás obmedzuje, stresuje a predurčuje k sklamaniu a diskomfortu," vysvetľuje Veronika Hanáková. A začínať robiť niečom, čo nám od začiatku spôsobuje stres, nie je cesta k úspechu. Takže nezačínajte s "diétami", radšej sa začnite "zdravo stravovať", jesť len "vhodné potraviny" alebo všeobecne - "žiť zdravšie".

Motivácia je totiž energia, ktorá človeka posúva ďalej cez obdobia, počas ktorých hlava začína pochybovať. Ak si povieme, že ideme diétovať, vystresuje nás to. Hoci možno vydržíme s novým životom pár dní, kedy priveľa športujeme, málo jeme a máme pocit, že vyhráme, lenže následne príde ťažšie obdobie a všetko sa rozpadne. Diéta začne človeka stresovať, prehnaná dávka športu sa zmení na žiadny pohyb, telo si začne pýtať energiu, takže začneme viac jesť a - sme tam, kde sme boli.

Nezačínajte s diétami, radšej sa začnite zdravo stravovať.

2. Energiu potrebujete

"99 % ludí si žiaľ neuvedomuje význam energetického výdaju. To znamená správne si spočítať kalórie, ktoré za deň spotrebujeme," hovorí Veronika. Telo spotrebuje časť energie už len tým, že dýcha. Ďalšiu energiu potrebuje na to, aby sa hýbalo, veľa z nej si odkrojí aj stres. Nehovoriac o tom, že ak začnete športovať, čo je tiež základ k tomu, aby ste žili zdravo, telo potrebuje energiu aj na pohyb. A získava ju najmä z jedla - z makroživín a mikroživín. Ak však začnete držať diétu, telu ste obmedzili množstvo energie, ktoré dostáva. Preto je dôležité vedieť si zrátať kalórie, ktoré určite potrebujete do tela dostať - vo výsledku by mal byť denný výdaj vyšší len o 500 kcal nad príjmom.

"Pretože potom vzniká častá nutričná podvýživa - človek má nízky príjem nielen makroživín, ale aj nízky príjem mikroživín. Často sa tiež stáva, že človek, ktorý chce schudnúť, nadhodnocuje príjem bielkovín, tie však vo veľkom množstve organizmus zaťažujú, spomaľujú. Nepomáha ani strach z príjmu sacharidov (chlieb, ryža, zemiaky)," vymenúva časté chyby chudnutia Veronika Hanáková. Keď sa k tomu pridá ešte nízky príjem vlákniny a nenasýtených zdravých tukov, tak telo určite nesmeruje k zdravému životu, ale koleduje si o narušené zdravie. Netreba tiež zabúdať ešte na jeden faktor - pravidelnosť v stravovaní. Takže nielen to, čo jeme, koľko toho jeme, ale aj ako často to jeme.

3. Keď chcete schudnúť, napite sa

Väčšina nášho tela je voda. Vodu potrebujeme, pretože dýchame, potíme sa, spracúvame a vydávame energiu. O to viac, ak chceme schudnúť. Dôležité je obmedziť len príjem tých tekutín, ktoré neprispievajú k cieľu žiť zdravšie - sýtené nápoje, sladené malinkovky, veľa kávy. Pitný režim je však dôležitý, veď bez vody vydrží človek kratšie ako bez jedla.

Preto, keď chcete žiť zdravšie, sledujte si, koľko vody počas dňa vypijete. Pomôcť vám pri tom môžu aj informácie z tohto článku.

Ak si chceš vyformovať postavu do plaviek krok za krokom za 21 dní pod vedením odborníčok na stravu a pohyb, zapoj sa do BIKINI VÝZVY. Čakajú ťa obľúbené jedálničky od výživovej špecialistky, super cvičenia s top trénerkami a veľa ďalšej podpory. Tak neváhaj a zapoj sa do BIKINI VÝZVY ešte dnes!

Banner_Bikini vyva_800x312


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 najčastejšie chyby počas diéty

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2059
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.