3 top zdravé recepty zo zeleru
Zeler nepatrí len do kuracieho vývaru. Táto zelenina je veľmi zdravá, no na náš stôl si nájde cestu len málokedy.
Vyskúšajte tri špeciálne recepty zo zeleru, ktoré podporia vaše zdravie.
Vynikajúca zelerová nátierka plná zdravia
Zeler obsahuje vysoký podiel vitamínu C, A, E, komplex vitamínov B a dôležitý vitamín K, ktorý naše telo potrebuje pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí. Pripravme si zelerovú nátierku a natrime si kúsok zdravia na raňajky.
Potrebujeme
- polovicu očisteného zeleru, jedno jablko, 50 g bieleho jogurtu, citrónová šťava, 3 PL kyslej pochúťkovej smotany, menšia mrkva, ľanové semienka, korenie, kurkuma
Postup
Zeler, mrkvu a jablko očistíme. Postrúhame najemno na ručnom strúhadle, alebo rozmixujeme. Vzniknutú zmes osolíme, okoreníme a prisypeme ľanové semienka. Pridáme jogurt, kyslú smotanu, citrónovú šťavu a poriadne premiešame.
Zelerové hranolčeky
Zeler je obrovskou zásobárňou minerálov. Obsahuje horčík pre správnu činnosť nervov a svalov, pre správnu reguláciu teploty a správnu produkciu hormónov. Ďalej obsahuje, napríklad draslík a sodík, ale aj železo, zinok, jód, či chróm, ktorý je potrebný pre štiepenie sacharidov. Oklamte svoje oči a pripravte si zdravé zelerové hranolčeky.
Potrebujeme
- očistený zeler, špaldová múka, chilli korenie, kurkuma, čierne korenie, sezam, ľanové semienka, olivový olej
Postup
Rúru si predhrejeme asi na 200 °C. Zeler nakrájame na tvar hranolčekov a hodíme ich do väčšej misky. Na hranolčeky nasypeme koreniny a semiačka, polejeme troškou olivového oleja a pomiešame. Necháme chvíľu postáť, aby zeler vstrebal chuť a potom vysypeme na hranolčeky špaldovú múku. Pomiešame, aby sa obalili a potom ich poukladáme na plech. Pečieme cca 30 min.
Zelerový čaj proti nádche
Zeler obsahuje éterické oleje a silice, ktoré rozpúšťajú hlien. Zároveň dezinfikujú sliznice a zabíjajú baktérie. Ak chceme nádchu čo najrýchlejšie prekonať, vynikajúci je práve zelerový čaj.
Potrebujeme
- asi 2 zelerové stonky, 2 cviklové stonky (ak nemáme, môžeme dať len zeler), cibuľu, polku citróna, med
Postup
Stonky umyjeme, natrháme na menšie kúsky a vložíme do nádoby, v ktorej čaj pripravíme – napríklad hrniec. Ošúpeme cibuľu a nakrájame ju na väčšiu kusy. Stonky a cibuľu zalejeme vriacou vodou, prikryjeme pokrievkou a necháme asi 5 až 10 minút lúhovať. Pridáme citrón a podľa chuti med. Pri silne upchatých dutinách môžeme tento čaj použiť aj na naparovanie. V takomto prípade môžeme pridať do čaju ešte morskú soľ. Máte zaručené, že s touto zelerovou špecialitou sa nádchy zbavíte veľmi rýchlo.
Prečo jesť zeler?
Táto zelenia je veľmi nápomocná v boji proti rakovine. Ak s touto chorobou bojujete, vyskúšajte zelerovú kúru, ktorá vám môže pomôcť. Skonzumovanie 40 g zeleru týždenne môže znížiť riziko rakoviny hrubého čreva až o 84 %. 80 g zeleru týždenne môže znížiť riziko rakoviny pečene až o 70 % a 200 g zeleru týždenne môže znížiť riziko rakoviny pľúc až o 60 %.
Zdroj foto: flickr.com
Ľudia, ktorí čítali tento článok, zaujímajú sa tiež o:
3 detox smoothies, ktoré vás odľahčia
Celé ovocné a zeleninové plody, ktoré sa rozmixujú, ponúkajú telu množstvo živín a tiež sú ľahšie stráviteľné.
Cviklový krém s bryndzovými šúľancami
Inšpiráciu na tento recept mi dala kamarátka, Evka Rizmanová, preto jej ho venujem.
Detox smoothie: stonkový zeler/uhorka
Vyskúšajte recept na chutný detoxikačný nápoj zo zeleru a uhorky. Výborne chutí a je plný živín.
Diskusia k článku - 3 top zdravé recepty zo zeleru
Nový príspevok
Zdravý nápoj vrátane zeleru: <a href="https://www.topzdravie.sk/recept-na-zdravy-napoj-ktory-zabrani-tvorbe-krcovych-zil/">Recept na zdravý nápoj, ktorý zabráni tvorbe kŕčových žíl</a>