Cvič neobmedzene kedykoľvek a kdekoľvek so Supershape PREMIUM už od 6,50 €

3 základné makroživiny, ktoré musíte mať na tanieri

Advertoriál

Chcete sa zdravo stravovať a zaujímalo by vás, ktoré elementárne zložky potravín by ste nemali zanedbávať? Pozrite sa na tri základné makroživiny, ktoré musíte mať na svojom tanieri ideálne pri každom chode. Tieto makroživiny sú základnými stavebnými kameňmi zdravej stravy a sú nevyhnutné pre optimálne fungovanie organizmu.

3 základné makroživiny, ktoré musíte mať na tanieri
Zdroj: Unsplash
16. MAR 2023

Obľúbené sacharidy

Prvou základnou makroživinou sú sacharidy. Sacharidy dodávajú telu energiu a sú nevyhnutné pre fyzickú aktivitu a správne fungovanie mozgu. Celozrnné výrobky, ovocie a zelenina sú skvelými zdrojmi zdravých sacharidov, ktoré by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Vyhýbajte sa spracovaným a rafinovaným sacharidom, pretože môžu viesť k nárastu hmotnosti a iným zdravotným problémom. Komplexné sacharidy v podobe zemiakov, ryže či vločiek pokojne zaraďte na svoj tanier aj každý deň.

Nielen pri sacharidoch, ale aj nasledujúcich bielkovinách a tukoch je vhodné siahať po kvalite, preto sa vám určite oplatí sledovať rôzne zľavy, aby ste nakúpili vždy výhodne. Preto vám teraz pripomíname aktuálny Coop Jednota online leták, s ktorým môžete vyraziť na nákup. Výhodou reťazca Coop Jednota je to, že jeho pobočky sú nielen vo väčších mestách, ale často aj na dedinách a nakúpite tu množstvo slovenských výrobkov. Váš tanier a chladnička tak budú plné správnych potravín za skvelé ceny.

Zdroje a množstvo bielkovín

Druhým makronutrientom sú bielkoviny, ktoré sú nevyhnutné na výstavbu a obnovu tkanív, ako aj na udržanie zdravého imunitného systému a svalovej hmoty. Chudé mäso, ryby, orechy a strukoviny sú skvelými zdrojmi bielkovín. Je dôležité zaradiť do stravy rôzne zdroje živočíšnych aj rastlinných bielkovín, aby ste zabezpečili prísun všetkých esenciálnych aminokyselín, ktoré vaše telo potrebuje. Kvalitné jogurty, syrečky, tvaroh aj vajcia – to všetko by malo byť u vás v chladničke.

Okrem zváženia zdroja bielkovín je dôležité myslieť aj na množstvo bielkovín, ktoré potrebujete v strave. Odporúčaný denný príjem bielkovín sa líši v závislosti od veku, pohlavia a úrovne aktivity. Všeobecne platí, že dospelí by sa mali zamerať na minimálne 0,8 gramu bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti denne. To sa dá dosiahnuť vyváženou stravou, prípadne proteínovými suplementami. Ak ste športovec alebo človek, ktorý sa pravidelne venuje fyzickej aktivite, možno budete potrebovať konzumovať viac bielkovín na podporu regenerácie a rastu svalov.

Nebojte sa ani tukov

V neposlednom rade nezabúdajte na zdravé tuky. Tuky sú nevyhnutné pre funkciu mozgu a reguláciu hormónov a zároveň sú zdrojom energie, pričom po nich ostanete nasýtený dlhší čas. Medzi dobré zdroje zdravých tukov patrí avokádo, orechy, olivový olej a tučné ryby, napríklad losos. Vyhýbajte sa trans-tukom a obmedzte príjem nasýtených tukov, ktoré môžu zvyšovať riziko srdcových ochorení.

Zaradenie týchto troch základných makronutrientov do stravy vám pomôže udržať si zdravú hmotnosť, zlepšiť hladinu energie a znížiť riziko chronických ochorení. Nezabudnite tiež uprednostniť rôzne druhy farebného ovocia a zeleniny, ako aj udržiavať hydratáciu s veľkým množstvom vody počas celého dňa. Ak sa zameriate na vyváženú stravu bohatú na živiny, budete na ceste k tomu, aby ste sa cítili čo najlepšie.

Zloženie taniera by teda po prečítaní informácií vyššie malo vždy obsahovať každú jednu základnú živinu. Snažte sa do každého vášho chodu zaradiť ako sacharidy, bielkoviny aj tuky. V žiadnom prípade nevyhľadávajte typ diéty, ktorý „zakazuje“ niektorú z nich. Ak sa snažíte o redukciu hmotnosti, vyraďovať určité druhy potravín z jedálnička nie je riešením. Riešením je zredukovať množstvo jedla, zvýšiť fyzickú aktivitu, zamerať sa na kvalitu spánku a zníženie hladiny stresu.


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 3 základné makroživiny, ktoré musíte mať na tanieri

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.