5 tipov pre čistú a zdravú domácnosť: Tieto rady zmenia vaše fungovanie od základov
Všetci sa chceme doma cítiť príjemne, preto je upratovanie na dennom poriadku takmer v každej domácnosti. Ako docieliť, aby bol váš domov čistý – rýchlo, spoľahlivo a efektívne?
1. Likvidujte baktérie priebežne
Je potrebné udržiavať doma poriadok, aj keď nie ste práve chorí. Zbavovať domácnosť baktérií a vírusov nestačí len raz za mesiac, najlepšie je „posvietiť“ si na dezinfekciu miestností minimálne trikrát do týždňa. Pozornosť venujte hlavne miestam, ktorých sa dotýkate najviac. Zamerajte sa na kľučky od dverí, vypínače, kohútiky na umývadlách či úchytky na kuchynskej linke. Precíznym čistením by mali prejsť aj koberce, matrace či posteľná bielizeň. Práve tieto kúsky majú v obľube baktérie a roztoče. Ak sa im nedokážete venovať na týždennej báze, rozhodne ich ošetrite vhodným prípravkom aspoň dvakrát za mesiac.
2. Objavte esenciálne oleje
O tom, že príroda a jej produkty sú veľkým pomocníkom v domácnosti, vás presvedčia aj esenciálne oleje. Tie nielenže prevoňajú váš dom, zároveň vám tiež urobia veľkú službu v boji proti baktériám a vírusom. Najčastejšie sa používajú na vyparovanie v aromalampe alebo difuzéri. Ako fungujú? Olej sa zmieša s vodou a pri jej zahriatí sa vyparuje do vzduchu. Na dezinfekciu a „refresh“ vo vašej domácnosti najlepšie poslúžia oleje z mäty, borovice, citrónovej trávy, levandule, rozmarínu, grapefruitu alebo čajovníka. Ešte dômyselnejším spôsobom ako nimi osviežiť a vyčistiť vzduch, je použiť všestranný prírodný dezinfekčný čistiaci sprej Puressentiel Purifying Air Spray 41 essential oils. Tento antivírusový prírodný pomocník obsahuje 41 esenciálnych olejov a spoľahlivo likviduje všetky mikroorganizmy. Antibakteriálny čistiaci roztok v spreji hubí roztoče, mikroskopické huby, baktérie a vírusy, zbaví interiér tiež domácich pachov a postará sa o príjemné ovzdušie aj všade tam, kde sa fajčí alebo kraľujú domáci maznáčikovia. Ideálny je nielen vo vlhkých miestnostiach ako sú kúpeľne, oceníte ho aj na toalete, v spálňach a detských izbách.
3. Nepodceňujte hĺbkové čistenie
Nielen čistenie vzduchu a čalúnených doplnkov, prípadne iných textílií by malo by vás byť u vás na pravidelnej báze. Len sa zamyslite, kedy ste si naposledy vyčistili klávesnicu počítača alebo notebooku, utreli telefón... Že si neviete spomenúť? Áno, aj na takéto zdanlivé drobnosti treba myslieť. Práve to sú totiž veci, po ktorých siahame najčastejšie a kde sa nečistoty a baktérie dobre držia. Puressentiel čistiaci roztok v spreji vám pomôže udržať všetky povrchy hygienicky čisté, stačí ak ho nanesiete na handričku a opatrne ním plochu pretriete. Vírusy ničí už po minúte, na likvidáciu baktérií a plesní mu stačí päť minút, roztoče hubí približne po hodine.
4. Nedajte šancu moľom
Kto by ich nepoznal, však? Stačí prešvihnúť dátum spotreby na suchých potravinách a rozšíria sa v špajze ako mihnutím čarovného prútika. Ani v šatníku ich prítomnosť nie je želaná. Postarajú sa vám o nevzhľadné dierky na šatách a ak sa rozmnožia, zničia, čo sa dá. „Zaručeným“ spôsobom ako ich zlikvidovať, má byť podľa našich starých mám sušená levanduľa ukrytá v skrini, avšak, doba pokročila a namiesto toho, aby sme skúšali jej účinky, vieme staviť na istotu. Šikovný pomocník pri hubení hmyzu je práve dezinfekčný roztok v spreji, ktorý vo výskume vykázal vynikajúce a definitívne výsledky v prípade ploštice posteľnej a mole šatníkovej. Tak načo skúšať?
5. Vetrajte pravidelne
Vetranie je základ! Nevyvetraná miestnosť s príliš vlhkým alebo naopak príliš suchým vzduchom nie je pre zdravie tým pravým orechovým. Nezabúdajte často vetrať, aby sa vzduch vo vnútri vašej domácnosti menil a nezačali sa vám na stenách tvoriť plesne.
Ako často by ste mali doma upratovať?
Každý deň pretrite antibakteriálnym prípravkom pracovnú dosku na kuchynskej linke, niekoľkokrát do týždňa povysávajte a umyte podlahy. Raz za týždeň vydezinfikujte kúpeľňu a záchod, vymeňte posteľnú bielizeň, utrite podlahu a prach, vyčistite počítač. Raz za mesiac doprajte očistu umývačke, chladničke a mikrovlnke. A ako sú na tom okná? Stačí ich vyleštiť raz za pol roka alebo pred sviatkami.
Diskusia k článku - 5 tipov pre čistú a zdravú domácnosť: Tieto rady zmenia vaše fungovanie od základov