Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

5 užitočných tipov, ako sa pripraviť na Reštart výzvu

Jana Šimkovičová

Šťastie praje pripraveným a pri každej výzve to platí dvojnásobne. Inšpirovať sa pritom môžete nasledujúcimi osvedčenými tipmi.

Jana Simkovic_Veronika Hanakova_Jedlo_4-3
Zdroj: Kristína Botlová Dutková pre Supershape
14. JAN 2022

Čokoľvek, čo meníme v živote je aj náročné. Každá zmena so sebou prináša aj veci, ktoré sú nepohodlné a náročnejšie. Ale práve tie nás posúvajú vpred. Inak to nie je aj pri zmene v stravovaní. Či pri reštarte životného štýlu. Tak nech nám to slúži ako motivácia.

Keď som prvýkrát podstúpila akúsi očistnú kúru, mala som pred očami iba výsledok. Že sa budem cítiť zdravá, akási odľahčená a spokojná. Samé príjemne veci. Až som ostala zaskočená, že samotný proces, tá cesta môže byť aj nepohodlná. Preto je užitočné sa na tú cestu pripraviť. Nechcem vás strašiť, nič bolestné vás nečaká. Ale je fakt, že najmä prvé tri dni môžete pocítiť akýsi odliv energie, jemnú slabosť a únavu. Aby ste to ustáli a celé vaše snaženie nevyšlo nazmar, poďte sa na to pripraviť. Viete, ako sa hovorí. Šťastie praje pripraveným.

Viete, že som si tento reštart prešla pred vami. Aj práve z dôvodu, aby som vedela, čo vás čaká a vedela vám pomôcť. A preto odporúčam nasledovné:

1. Neriešte počas trvania výzvy, čo nemusíte

Budete sa musieť trochu viac sústrediť na to, čo jete, tiež koľko pijete. Či máte po ruke potraviny, ktoré potrebujete na prípravu jedla. Ak nepracujete doma, budete si jedlo baliť a brať so sebou. To všetko chce čas. Preto moje odporúčanie je, neriešte počas tejto Supershape REŠTART VÝZVY nič, čo nemusíte. Neumývajte okná, ak by vás to napadlo. Neupratujte skrine, atď. Dosť vám zaberie postarať sa o bežné veci, ktoré sú potrebné. Verte mi, že som si pred svojim reštartom myslela, že sa dá všetko stihnúť, ale realita mi ukázala, že čo nemusím riešiť, to nech odložím. Dôležitejšie je, aby ste spĺňali pokyny v jedálničku, nevynechávali jedlá len preto, že ste si to nestihli pripraviť. A nedostali ste sa do stresu. Bola by to veru škoda, už keď ste sa na to dali. 

2. Nakúpte si potraviny vopred

Pred začiatkom výzvy dostanete nákupný zoznam. Sú tam vypísané potraviny, ktoré budete počas tejto výzvy konzumovať. Odporúčam nakúpiť si ich vopred, aby ste si aj takýmto spôsobom celé svoje snaženie uľahčili. Nedostanete sa do stavu, že si potrebujete pripraviť rýchlo obed alebo olovrant a nemáte po ruke, čo potrebujete. Potraviny sú bežne dostupné, takže s ich nákupom by ste nemali mať problém. Ak by ste predsa len mali problém, napíšte mi. 

Jana Simkovic_Skola zdraveho varenia

3. Varte si jedno jedlo na viac dní

Jedálniček je veľmi jednoduchý. Nebudete mať na každý deň presne rozpísané, čo na raňajky, desiatu, obed, olovrant a večeru. Ku každej časti dňa máte niekoľko variant, čo si môžete pripraviť. Vždy si vyberte iba jednu. Môžete si to striedať, ale môžete celý týždeň jesť to isté. Možno to pre niektorých bude príliš striedme. Pre mňa to bolo veľmi oslobudzujúce mať pár jedál, nič komplikované, žiadne kvantá potravín. Myslím, že striedmosť je základ v zdravom stravovaní. Aj bežne mimo takejto výzvy nakupujeme stále to isté dookola. Keď vypustíme polotovary, ostane nám pár skupín potravín a to celkom stačí. Ja som najmä pri obedoch a večeriach aplikovala prípravu jedla na 2 dni. To znamená, že keď som si volila napríklad variant ryže, tofu a zeleniny, uvarila som viac a odložila som si aj na druhý deň. To isté s večerou. Získala som čas a veľakrát ma to zachránilo. 

4. Nepodceňujte spánok

Na každého môže táto výzva vplývať inak. Niekto môže byť najmä prvé dni príliš unavený. Iný zase len trochu. Každopádne, nepodceňujte spánok. Ten je z pohľadu regenerácie veľmi dôležitý. Pri chudnutí zohráva kľúčovú úlohu. Môžete sa stravovať úžasne a dokonale, môžete cvičiť dvojfázovo, ale bez toho, aby telo nemalo dosatok spánku, neuvidíte tie výsledky, aké by ste chceli. Preto skúste ísť aspoň hodinu a pol až dve hodiny pred polnocou ísť spať. Aspoň dve hodiny pred spaním už nejedzte a vypite predtým medovkový čaj. Navodí vám pokojnejší spánok. Tomuto som sa sama roky učila. Nevedela som pochopiť, prečo mi tie kilá po pôrode idú tak pomaly dole, keď boli chlapci malí. Keďže sa budili pomaly každú hodinu, nespávala som vôbec. Dnes to už chápem. Ideálne bude, ak po skončení výzvy si tento návyk ponecháte. Rozhodne je to užitočná vec k zdravému a energickému životu. 

5. Vyhýbajte sa stresu

Stres dnes vystupuje ako jeden z kľúčových faktorov, ktorý stojí za mnohými chorobami. V mnohých prípadoch spôsobuje hormonálnu nerovnováhu, ako aj iné zdravotné problémy. Podpisuje sa však aj pod nalomením psychického zdravia. Hovorím o tom dlhodobom chronickom strese, keď sa ocitáme pod neustálym tlakom. Aj preto je akákoľvek príprava dôležitá. Aby sme sa nedostali do stresu. Určite vám pomôže aj podpora z okolia. Preto povedzte o svojom zapojení do výzvy doma rodine a poproste ich, aby vás podporili. Vysvetlite im, že môžu nastať dni, kedy budete viac unavení, aby vás rešpektovali a pomohli vám. Vysvetlite im, prečo je to pre vás také dôležité. A ktovie, možno namotivujete aj ich a budete v tom spolu.  

Najviac si prajem, aby vám táto výzva ukázala cestu k zdravším návykom. Aby ste si vzali to, čo je pre vás najlepšie. Vnímajte, čo vám robí dobre a čo už nie. Možno zistíte, že sa už k určitým veciam nechcete vrátiť. Mnoho vecí môže byť inak. Aj to, že budete pravidelne cvičiť. Každý máme svoju cestu a každému funguje niečo iné. Ale sami musíme zistiť, čo to je a či sme naozaj spokojní. 

Pokiaľ sa chcete do Supershape REŠTART VÝZVY pridať, stále je čas. Prihlásiť sa a začať môžete kedykoľvek. Tešíme sa na vás!

Banner_Restart Vyzva_1640x820


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 5 užitočných tipov, ako sa pripraviť na Reštart výzvu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2081
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.