5 zásad bezpečného opaľovania v lete
Ochráni kokosový olej pokožku pred slnkom? Odpoveď nielen na túto otázku vám dá známa blogerka.
Leto je neodmysliteľne späté aj s chytaním bronzu, veď opálená pokožka je príťažlivá. Možno aj vy ste už počuli hlášku, že keď je človek opálený, vyzerá lepšie, aj keď má nejaké to kilo navyše. Pokiaľ sa aj vy chystáte vylepšiť svoj vzhľad nielen zdravou stravou a cvičením, ale aj opaľovaním, nezabúdajte na niekoľko dôležitých zásad, vďaka ktorým bude chytanie bronzu bezpečnejšie a aj príjemnejšie. Na čo by ste mali myslieť?
Pomaly ďalej zájdeš
Aj pri opaľovaní je dobré riadiť sa starým-známym pravidlom, že pomaly ďalej zájdeš. To znamená, že s opaľovaním by ste mali začínať pomaly a postupne. Na začiatok vám stačí niekoľkominútový pobyt na slnku (jeho dĺžka závisí od vášho fototypu, ktorý sa určuje napríklad na základe farby vlasov či očí – podľa fototypu môžete voliť aj ochranný faktor krému na opaľovanie), pričom by ste sa mali vyhnúť silnému slnku v čase od 11 – 15-tej hodiny.
Stavte na zvýšený príjem antioxidantov
Antioxidanty sú látky, ktoré chránia bunky pred poškodením. Pre pokožku môže byť obzvlášť prospešný napríklad betakarotén. Betakarotén je považovaný za silný antioxidant, ktorý chráni bunky kože pred poškodením voľnými radikálmi, ktoré sú hlavnou príčinou degenerácie a predčasného starnutia. Podľa viacerých štúdií eliminuje podráždenie pokožky v dôsledku UV žiarenia, čiže do určitej miery môže chrániť pokožku pred začervenaním a spálením. „Betakarotén nemôže určite uškodiť. Je to veľmi prospešný antioxidant, ktorý redukuje riziko spálenia a mierne zvyšuje čas, ktorý môže človek stráviť na slnku bez reakcie. Určite by som ho však nepovažovala za náhradu opaľovacieho krému. Žiadny doplnok stravy neochráni kožu dostatočne pred poškodením od UV žiarenia,“ hovorí Martina Homolová Rolná zo SMART BEAUTY. Zdrojom betakaroténu je napríklad ovocie a zelenina oranžovej, žltej, červenej, ale aj zelenej farby.
Zvoľte si kvalitný krém na opaľovanie a pravidelne ho nanášajte
Výberu opaľovacieho prostriedku treba venovať zvýšenú pozornosť – hodiť do nákupného košíka hocijaký sa nevypláca, pretože práve opaľovací krém hrá kľúčovú úlohu v ochrane pokožky pred slnkom. Čo je pri jeho výbere dôležité? Spýtali sme sa odborníčky. „Opaľovací krém by mal byť najmä širokospektrálny, teda mal by chrániť pred UVA i UVB žiarením. Číslo SPF totiž označuje len ochranu pred UVB lúčmi, treba si všímať ešte označenie ,broad spectrum΄, alebo PA ++++/PPD. UVA tvorí vyše 90 % celého UV žiarenia a preniká bez problémov mrakmi aj oknami až do dermy, hlbšej vrstvy kože, kde spôsobuje predčasné starnutie. Preto je ochrana proti celému UV spektru taká dôležitá. Ja osobne si ešte všímam parfumáciu, teda, samozrejme, preferujem neparfumované SPF a takisto ,kozmetickú eleganciu΄ produktu, t. j. konzistenciu, či je príjemná a dobre sa roztiera,“ prezrádza cenné informácie Martina Homolová Rolná. Čo sa týka používania opaľovacích prostriedkov, nezabúdajte na to, že ich treba nanášať cca 30 minút pred pobytom na slnku. Približné použité množstvo pre dospelého človeka sú dve polievkové lyžice. Samozrejme, krém treba naniesť poctivo aj na nos, očné viečka, uši či priehlavky na nohách. Aplikáciu krému je nevyhnutné pravidelne opakovať aj pri samotnom pobyte vonku.
Láka vás použiť namiesto kozmetického prostriedku na opaľovanie nejaký prírodný olej? Zabudnite na to! Nie je to totiž tak dávno, čo prepukol boom okolo pozitív kokosového oleja. Medzi informáciami o jeho benefitoch sa objavili aj správy o tom, že chráni pokožku pred slnkom a možno ho použiť namiesto opaľovacieho krému. Aká je pravda? Stačí teda používať pri opaľovaní kokosový olej? „Nie, určite to nestačí. Kokosový olej má UVB faktor niekde medzi 1 – 7, proti UVA nechráni vôbec. Je to mimoriadne nebezpečný mýtus a doplácajú naň, bohužiaľ, najmä malé deti, ktoré chcú matky v dobrom vedomí natierať niečím prírodným. Bolo by úžasné, ak by to fungovalo, ale nie, jednoducho samotné prírodné oleje nechránia dostatočne pred celým UV spektrom a pri dlhšom pobyte na slnku je to, doslova, hazard so zdravím kože. Celé to vzniklo z jednej zle interpretovanej štúdie, v ktorej mal prírodný olej údajne SPF 30 – 40, ale bol testovaný v produkte spolu s ingredienciou zinc oxide (zinok = minerálny filter), ktorá zabezpečuje hlavnú ochranu. A jeden z najväčších kozmetických mýtov bola na svete,“ vysvetľuje blogerka.
Nezabúdajte na ochranu celého tela
Ochranu pred slnkom si, samozrejme, zaslúžia aj vaše oči či vlasy. Oči najlepšie ochránia kvalitné slnečné okuliare. Na vlasy môžete naniesť prostriedok na ochranu vlasov pred slnkom a zároveň ich chrániť ešte klobúkom, šiltovkou či šatkou. Samozrejme, pozornosť si zaslúžia aj vaše pery, a preto im doprajte kvalitný balzam na pery.
Odporúčame: sundance balzam na pery s OF 30, 4,8 g. Balzam na pery s obsahom avokádového oleja a vitamínu E pery jemne ošetruje a dodáva im potrebnú hydratáciu. Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.
Pokožku ošetrujte aj po opaľovaní
Vhodnou voľbou starostlivosti o pokožku po opaľovaní sú napríklad telové mlieka, gély, krémy, spreje či séra po opaľovaní, ktoré si na telo môžete nanášať aj v dňoch, keď sa práve neopaľujete. Pokiaľ sú kvalitné, zabezpečia vám dlhodobejšie a rovnomernejšie opálenie.
Odporúčame: sundance aloe vera gél po opaľovaní, 300 ml. Hydratačný gél s vysokým obsahom aloe vera vďaka chladivému účinku upokojuje pokožku po opaľovaní. Kúpite exkluzívne v predajniach dm a v dm e-shope.