Zapoj sa do LETNEJ VÝZVY v limitovanom predpredaji len do 30.4. a získaj DARČEK ZADARMO

6 spôsobov ako zaručene posilníte imunitu

Redakcia

Bojujete často s chorobami? Zvýšiť obranyschopnosť organizmu vám vedia nielen vitamíny, ale aj úprava stravy, pohyb, regenerácia a ďalšie jednoduché pravidlá.

6 spôsobov ako zaručene posilníte imunitu
Zdroj: AdobeStock
13. MAR 2024

Pevné zdravie túžime mať asi všetci. Práve zvýšená imunita je dôležitá pre udržanie zdravia a odolnosti organizmu voči rôznym infekciám, vírusom a chorobám. Silný imunitný systém dokáže efektívne bojovať proti patogénom a minimalizuje ich vplyv na telo. Má to tiež ďalšie výhody: rýchlejšie zotavenie sa z chorôb, znížené riziko vzniku zápalových ochorení a lepšia schopnosť organizmu adaptovať sa na zmeny, ktoré prináša život. Poďte si s nami posilniť imunitu!

1. Doprajte si na tanieri farby

Dajte svojmu telu to, čo potrebuje. Sústreďte sa na farebnú paletu ovocia a zeleniny – obsahujú vitamíny, minerály a antioxidanty, ktoré váš imunitný systém potrebuje ako soľ. Strava zameraná na podporu imunitného systému je plná vitamínu C – doprajte si citrusy, papriku, jahody či brokolicu. Zaraďte do jedálnička aj potraviny obsahujúce vitamín D – napríklad ryby a vajíčka. Pravidelne jedzte potraviny bohaté na zinok, ako sú hovädzie mäso, kuracie mäso, morské plody a orechy. Veľkú službu vám urobia aj probiotiká – kyslomliečne výrobky, fermentovaná zelenina a kvasnice, ktoré podporujú zdravie črevného mikrobiómu. Dostatok vitamínu D a zinku sú kľúčom k silnému imunitnému systému. Uistite sa, že trávite na slnku dostatok času alebo zaraďte do jedálnička potraviny obsahujúce tieto živiny. Hrajte sa s rôznymi druhmi potravín a vyskúšajte nové recepty na podporu imunity od výživovej špecialistky Judity Tkáčovej – nájdete ich v našom Premium obsahu.

2. Pohyb je život!

Doprajte si akýkoľvek pohyb, ktorý vás baví. „Cvičenie má veľmi veľký vplyv na imunitu. Od momentu, ako sa nám zvýši tep, štartujeme imunitný systém a podporujeme telo, aby sa zbavovalo voľných radikálov, tiež odďaľujeme riziko vzniku civilizačných chorôb. Pre podporu imunity je vhodné pravidelné cvičenie trvajúce do hodiny,“ vysvetľuje nutričná expertka Barbara Sviežená a zároveň dodáva, že ak cvičíme pravidelne, má to nielen vplyv na to, či vôbec ochorieme, ale aj na intenzitu ochorenia a jeho dĺžku. Prechádzka alebo hodina tanca? Do toho! Fyzická aktivita nie je len o chudnutí, ale aj o posilňovaní vášho imunitného systému. Takže či už si dnes zvolíte hiit tréning alebo jogu, telo vám za to poďakuje.

3. Pozor na stres

Stres výrazne vplýva na imunitný systém. Doprajte si relax. Či už je to horúci kúpeľ s príjemnou vôňou levandule alebo jednoduché pozeranie obľúbenej komédie, uvoľnenie je kľúčom k zdraviu. Skúsiť môžete aj techniky na zvládanie stresu: meditáciu, hlboké dýchanie či iné relaxačné cvičenia, ktoré minimalizujú negatívne účinky stresu na imunitný systém.

4. Spánok je nutnosť

Nechajte svoje telo nabiť sa energiou. Snažte sa spať 7-9 hodín denne, pretože nedostatok spánku oslabuje imunitný systém a zvyšuje riziko infekcií.

5. Užite si sociálny wellness

Obklopte sa pozitívnymi ľuďmi. Milujúce, podporujúce vzťahy dokážu posilniť obranyschopnosť organizmu. Ide jar –  neváhajte pozvať priateľov na piknik alebo len tak na pohodový večer pri stolných hrách!

6. Otužovaním k imunite

To, že otužovanie je pri budovaní imunity prospešné, nie je žiadnym tajomstvom. Posilňuje imunitný systém tým, že zlepšuje cirkuláciu krvi, zvyšuje produkciu bielych krviniek a znižuje zápal v tele. Tiež môže zvýšiť toleranciu voči stresu a zlepšiť kvalitu spánku. Je však dôležité ísť naň postupne.

Imunite a všetkému, čo s ňou súvisí, sa budeme venovať celý marec. V súvislosti s tým sme pre vás pripravili nielen zaujímavé a užitočné články, ale aj ďalší exkluzívny obsah pre všetkých Supershape Premium členov. Okrem iného sa tak od skúsenej epidemilogičky dozviete, ktoré vitamíny naozaj fungujú, získate nové jedálničky na posilnenie imunity od nutričnej terapeutky, dozviete sa viac o princípoch otužovania či vplyve stresu na imunitu a zdravie, a taktiež, prečo je pohyb pri imunite a zdraví najdôležitejší. Chýbať, samozrejme, nebudú ani účinné tréningy pre začiatočníčky aj pokročilé. 

banner imunita


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 6 spôsobov ako zaručene posilníte imunitu

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.