Odľahči telo a nakopni spaľovanie za 28 dní v REŠTART VÝZVE

7 tipov pre bezpečné opaľovanie: Ako chytiť bronz a neuškodiť si?

redakcia

Kto by netúžil po krásne opálenej pokožke? Nezabudnite ale na to, že aj pri opaľovaní si treba dávať pozor a držať sa určitých zásad. Inak si môžete viac uškodiť, ako získať.

7 tipov pre bezpečné opaľovanie: Ako chytiť bronz a neuškodiť si?
Zdroj: Arturo Rivera / Unsplash
29. JUL 2021

Opálená pokožka sa nám spája so zdravím a krásou. Preto sa mnoho ľudí v lete opaľuje a snaží sa zhnednúť čo najviac. Faktom ale je, že opaľovanie nie je pre našu pokožku vôbec zdravé. Slnko ju poškodzuje, urýchľuje starnutie a to najhoršie – môže viesť k rakovine kože.

Ak sa teda vyberiete opaľovať, je dôležité držať sa správnych zásad, ktoré kožu ochránia a minimalizujú riziká. Inak si môžete uškodiť a namiesto bronzu získate len červené páliace telo. Ako sa teda opaľovať bezpečne a v rámci možností zdravo?

1. Vždy používajte opaľovací krém

Počujeme to zo všetkých strán, no aj tak to musíme zdôrazniť – ak sa chystáte na slnko, použite opaľovací krém. Ten nezabráni v tom, aby ste zhnedli, chráni vás však pred škodlivým UV žiarením. Dermatológovia odporúčajú siahnuť po kréme s ochranou aspoň 30, v prípade, že máte bledšiu pokožku a často vás zvykne spáliť, použite minimálne 50-ku. Skontrolujte tiež, či krém, ktorý používate, obsahuje UVA aj UVB filtre.

2. Spoznajte svoj ideálny čas opaľovania

Za opaľovanie pokožky je zodpovedný pigment melanín. Vaša koža po čase na slnku dosiahne bod, keď ho už fyzicky nedokáže tvoriť a viac nezhnedne. Potom sa vystavujete zbytočnému nebezpečenstvu UV žiarenia. U priemerného človeka je táto doba okolo dvoch až troch hodín. U ľudí so svetlou pokožkou podstatne menej.  

3. Dávajte si prestávky

Počas opaľovania nebuďte celý čas pod priamym slnkom. Dávajte si prestávky, počas ktorých si vaša pokožka oddýchne od intenzívneho žiarenia. Vďaka tomu znížite pravdepodobnosť, že sa spálite. Môžete sa napríklad ukryť do tieňa alebo na seba prehodiť kus oblečenia.

4. Dopĺňajte betakarotén

Ak ste citliví na spálenie, zvážte kúpu kapsúl s betakaroténom. Ten pomáha s produkciou melanínu a vy sa tak lepšie opálite bez toho, aby ste zostali začervenaní. Betakartonén nájdete aj v prirodzenej forme v zelenine – napríklad v mrkve, sladkých zemiakoch či keli. Nezabudnite ale, že žiadna zelenina ani doplnky výživy vás pred spálením neochránia.

5. Pozor na čas, keď je slnko najostrejšie

Sila UV žiarenia zo slnka sa v priebehu dňa mení. Najsilnejšie je zvyčajne medzi obedom a treťou hodinou. Ľudia so svetlou pokožkou by mali v tomto čase radšej zostať v tieni a zakrytí oblečením. Aj tmavší ľudia by ale mali dávať pozor, robiť si viac prestávok a každé dve hodiny sa znovu natrieť opaľovacím krémom.

6. Meňte polohy

Mnoho z nás už zažilo to, že na pláži zaspali a prebudili sa s jednou časťou tela kompletne spálenou. Dávajte si preto pri opaľovaní pozor na to, aby ste jednu časť tela nevystavovali slnku príliš dlho. Pravidelne preto meňte polohy.

7. Vyhnite sa soláriu

A na záver tip pre všetkých, ktorí premýšľajú nad získaním bronzovej pokožky v soláriu. Skrátka to nerobte. Solárium vás vystavuje veľkému množstvu UVA žiarenia a žiadnemu UVB (ktoré je zodpovedné za tvorbu vitamínu D). Mnohé z nich vytvárajú viac žiarenia ako slnko uprostred dňa v tropickej krajine. Kvôli tomu významne zvyšujú riziko vzniku rakoviny kože a spôsobujú aj rýchlejšie starnutie pokožky.

Odporúčame:

sundance sprej na opaľovanie Schutz & Bräune OF 30, 200 ml - nielenže chráni vašu pokožku pred spálením s vysokým ochranným faktorom 30, ale jeho špeciálne zloženie tiež aktivuje opaľovanie pokožky. Poskytuje tiež príjemnú hydratáciu pokožky po dobu 24 hodín.

Sprej na opaľovanie Schutz & Bräune OF 30, 200 ml

sundance krém na opaľovanie OF 50+, 100 ml -  poskytuje spoľahlivú vysokú ochranu pred spálením. Ideálne na tvár a dekolt. Vodoodolná textúra sa rýchlo vstrebáva bez zamastenia. Pri pravidelnom používaní predchádza starnutiu pokožky a tvorbe pigmentových fľakov.

SUNDANCE krém na opaľovanie OF 50+

sundance sprej po opaľovaní After Sun Spray, 200 ml - poskytuje slnkom namáhanej pokožke výdatnú hydratáciu počas celých 24 hodín. Obsiahnutý pantenol pokožku po opaľovaní upokojí. Príjemné a rýchlo sa vstrebávajúce mlieko nezanecháva mastný film a vašej pokožku, ktorá bude upokojená a zvláčnená.

SUNDANCE Sprej po opaľovaní After Sun Spray, 200 ml

Mivolis kapsuly na pokožku betakarotén, 60 ks - kapsuly na pokožku s rastlinnými karoténmi, vitamínmi a meďou udržiavajú pokožku krásnu a zdravú. Obsahuje betakarotén - provitamín vitamínu A, ktorý prispieva k udržaniu zdravej pokožky. Skvelý doplnok k opaľovaniu počas letného obdobia.

Mivolis Kapsuly na pokožku betakarotén, 60 ks


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - 7 tipov pre bezpečné opaľovanie: Ako chytiť bronz a neuškodiť si?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

 
Chudnutie

 

Aký je podľa vás najúčinnejší spôsob chudnutia?

Jednoznačne diéty
Zdravé stravovanie
Pravidelné cvičenie
Kombinácia cvičenia a zdravého stravovania

Celkom hlasovalo: 2080
Archív ankiet

Odber newsletterov
Tip pre redakciu
Poslať článok

Poslať článok môže len registrovaný užívateľ.