7 top druhov ovocia a zeleniny na posilnenie imunity
Ktoré ovocie a zelenina, bohaté na vitamín C a ďalšie antioxidanty, nás ochránia pred vírusmi a baktériami?
Zodpovední k svojmu zdraviu i zdraviu ostatných by sme mali byť po celý rok, nielen v období, keď sa objaví nový vírus. Aj preto sa v týchto dňoch hovorí o posilňovaní imunity viac ako zvyčajne, nakoľko je kľúčovým hráčom v boji proti vírusom i baktériám.
Ako nakopnúť obranyschopnosť? Chce to dobrú a dlhodobú stratégiu zahŕňajúcu viacero dôležitých oblastí. Imunitu môžeme posilňovať pravidelným pohybom v podobe aspoň 30-minútovej svižnej prechádzky na čerstvom vzduchu, expozíciou na slnečnom svetle v trvaní minimálne 20 minút denne (počas chladných mesiacov je potrebné vitamín D dopĺňať z iných zdrojov, poprípade suplementovať), otužovaním, dostatočným a kvalitným spánkom či pozitívnym myslením.
Samozrejme, na prvom mieste je zdravá a vyvážená strava s dostatkom ovocia a zeleniny – denne by sme mali prijať 500 – 600 g zeleniny a ovocia. Ktoré druhy sú skvelé na posilnenie obranyschopnosti?
Cesnak a cibuľa
Cesnak obsahuje alicín a ďalšie zlúčeniny síry, ktoré prospievajú ľudskej obranyschopnosti. Tieto zlúčeniny zvyšujú reakčné schopnosti bielych krviniek v boji proti chorobám spôsobenými vírusmi, ako je napríklad chrípka či nachladnutie. Podľa štúdií má cesnak schopnosť znížiť riziko vzniku ochorení, ich trvanie, a dokonca aj závažnosť príznakov.
V cibuli sa nachádza viac ako 25 rôznych druhov flavonoidov, ktoré patria medzi silné antioxidanty. Cibuľa má aj antibakteriálne účinky, zodpovedný je za to známy antioxidant kvercetín.
Kivi a citrusové plody
Pokiaľ v jedálničku zásadne nepreferujeme lokálne a sezónne potraviny, môžeme si ho spestriť aj konzumáciou kivi. Ideálna je bio kvalita, podobne, ako pri všetkých exotických druhoch ovocia a zeleniny.
Jedna šálka kivi doplní do tela viac ako 270 % odporúčanej dennej dávky céčka. Podľa jednej štúdie kivi podporuje imunitné funkcie a znižuje výskyt prechladnutia a chrípky najmä pre rizikové skupiny, teda ľudí nad 65 rokov.
Dobrým zdrojom céčka sú aj citrusové plody, teda grep, pomaranče, mandarínky, citróny, limetky či klementínky.
Červená paprika
Aj keď nie je sezóna papriky, i v týchto dňoch sa dá zohnať chrumkavá a šťavnatá červená paprika z ekologického poľnohospodárstva a je možné spestriť si ňou jedálniček.
Jedna červená paprika strednej veľkosti obsahuje 253 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C, 75 % ODD betakaroténu, slušné množstvá vitamínov skupiny B, vitamín K, vlákninu a ďalšie látky.
Z hľadiska silnej imunity stojí za povšimnutie okrem vitamínu C aj betakarotén, ktorého imunitným účinkom sa venovalo viacero vedeckých štúdií a v tomto smere určite nie je na zahodenie.
Brokolica
V jednej šálke surovej brokolice sa nachádza 135 % ODD vitamínu C, 116 % ODD vitamínu K, ďalej obsahuje betakarotén, kyselinu listovú, draslík, fosfor, selén a ďalšie. Podľa štúdií 100 – 200 mg céčka stačí na prevenciu určitých infekcií.
V brokolici sú zastúpené i ďalšie antioxidanty, ako napríklad sulforafán, luteín a zeaxantín.
Ak chceme v brokolici zachovať čo najviac vitamínu C, kľúčového pre silnú obranyschopnosť, pripravujeme ju v pare.
Zázvor
Aj keď zázvor nepatrí medzi ovocie a zeleninu, ale zaraďuje sa medzi koreniny, medzi prostriedkami na posilnenie imunity chýbať nesmie.
Zázvor pomáha zmierňovať zápaly a aj bolesť hrdla. Je to i vďaka protizápalovým zlúčeninám, ako gingerol, paradol či zingeron.
Ďumbier má silné antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti. Vedecké štúdie naznačujú, že môže chrániť aj pred infekciami dýchacích ciest.
Ak hľadáte tipy ako využiť tieto suroviny v chutných fit receptoch, nájdete ich v knihe ZDRAVÉ RÝCHLOVKY 2. Sú od 50 známych slovenských trénerov a osobností, pričom si ich pripravíte jednoducho a rýchlo do 30 minút.