Ak chcete schudnúť, poriadne sa vyspite
Určite to poznáte. Už je takmer polnoc, budík nastavený na skoré ráno, ale ešte musíte niečo dokončiť. V tom horšom prípade, sa zabudnete na sociálnych sieťach. V tom lepšom, síce idete spať skôr, ale uprostred noci vám dieťa príde vysvetliť užitočnosť lepiacej pásky pri hasení požiaru.
Ak pravidelne cvičíte, viete, že podceňovanie spánku má negatívny vplyv na váš výkon. Najnovší výskum však potvrdil vzájomnú súvislosť medzi nedostatkom spánku a pohybu, a ich vplyv na obezitu. Podľa dát od účastníkov vo veku od 40 do 70 rokov, vedci potvrdili, že tí čo majú genetický sklon k obezite a zároveň zle spia, majú vyšší BMI ako tí, čo spia dobre.
Doposiaľ sa vzťah medzi spánkom a obezitou skúmal len na základe subjektívnych osobných záznamov a výpovedí ľudí. Štúdia Profesora Fraylinga sa zamerala na genetickú predispozíciu k obezite. Na vzorke takmer stotisíc ľudí, potvrdili, že samotná genetika je zodpovedná za 2,8 kilogramový nárast u tých, čo pravidelne cvičia; zatiaľ čo u tých, čo sa nehýbu genetika môže spôsobiť takmer o kilogram viac. Dobrá správa je, že aj tí, čo majú desať genetických ukazovateľov obezity, priberú na váhe menej, ak sa venujú pohybu a dožičia si kvalitný spánok.
Vzťah medzi spánkom a priberaním sa potvrdil vo viacerých klinických štúdiách. Nedostatok spánku, napríklad, môže zvyšovať chuť na nezdravé jedlo, pretože ovplyvňuje funkcie mozgu v oblasti impulzívnosti a rozhodovania. Keď sme nevyspatí, naša unavená myseľ nás proste pošle pre energiu do mekáča.
Dajte si však pozor, aj priveľa spánku môže škodiť. Odporúča sa spať sedem až osem hodín denne.