Ako a prečo začať s otužovaním
Novoročné predsavzatia takmer výhradne zahŕňajú lepší život. Viac cvičenia, zdravšia strava a lepšie zdravie. K tomu patrí aj otužovanie. Pozrite sa, ako a prečo začať s otužovaním.
Otužovanie je považované za jednu z prirodzených ciest, ako pomôcť svojej imunite. Je vedecky potvrdené (napríklad touto štúdiou), že pobyt v chladnej vode zvyšuje množstvo bielych krviniek, ktoré sú súčasťou imunitného systému.
Zdravotné benefity potvrdzujú aj skúsenosti dlhoročných otužilcov, ktorí sami na sebe zistili, že opakované vystavovanie sa chladnej vode u nich spôsobilo menší výskyt prechladnutí a chrípok, prípadne majú u nich tieto ochorenia ľahší priebeh.
V posledných rokoch je otužovanie v móde. Na jednej strane je to veľmi pozitívny trend, na druhej strane tento spôsob zdravého životného štýlu priťahuje aj netrpezlivých ľudí, ktorí si prehnaným, alebo urýchleným otužovaním môžu privodiť poškodenie zdravia skôr ako jeho zlepšenie.
Je totiž potrebné brať do úvahy, že pobyt v studenej vode má nielen výhody, ale vedie aj k podchladeniu a postupného zlyhávaniu telesných systémov. Aby sa tak nestalo, je potrebné k otužovaniu pristupovať s rozumom, postupne, pokojne a v spolupráci so skúsenejším otužilcom.
Tým, že vystavovanie sa chladnej vode je dnes populárne, otužilcami sa nazýva veľa ľudí, ktorí však môžu mať minimálne alebo dokonca žiadne skúsenosti. Preto sme sa všetky tipy, výhody a upozornenia, ako a prečo začať s otužovaním, zhrnuli do nasledujúcich bodov.
1. Vyhraďte si na otužovanie čas
Otužovanie prináša výhody len vtedy, ak je dlhodobé a pravidelné. Predstava, že dnes sa bez prípravy hodíte do studenej vody a zajtra sa tak vaše telo obráni pred koronavírusom alebo inou infekciou, je hlúposť. Všetky zdravotné fyzické benefity, či už je to šport, otužovanie alebo zdravá strava, sa na tele prejavia časom. Čím dlhšie a pravidelnejšie sa im venujete, tým sú ich dôsledky trvalejšie.
Preto základom pre otužovanie je vyhradiť si naňho čas. Ak chcete začať studenými sprchami, potrebujete si privstať o desať minút a tým ísť večer o desať minút skôr spať. Pretože otužovať sa pod stresom, alebo na úkor spánku, nie je dobrá voľba pre zdravie.
Ak chce začať plávať v jazere, potrebujete si vyhradiť aspoň polhodinku niekoľkokrát do týždňa a nezabudnite na cestu k jazeru a späť. Pretože málokto má vodnú plochu vhodnú na kúpanie blízko pri dome.
2. Nájdite si otužovacieho partnera a poraďte sa s lekárom
Ak trpíte nejakou formou chronického ochorenia, poraďte sa s lekárom, či, prípadne aké otužovanie je pre vás vhodné. Pretože otužovať sa môžete pravidelnými studenými sprchami, plávaním v studenej vode, ponorením sa do studenej vody (napríklad v bazéne či drevenej kadi na záhrade), ale aj studeným vzduchom - napríklad športovaním v zime bez trička. To sú samozrejme všetko hraničné možnosti, ktoré sú vyžadujú istú dobu prípravy a postupného napredovania.
Otužovacieho partnera potrebujete, ak chcete začať s plávaním v jazere. Je to najmä preto, že pobyt v studenej vode má predsalen riziká a nikto by ho nemal praktikovať osamote, ani keď je to skúsený otužilec. Ideálne je, ak má váš otužovací partner niekoľkoročnú skúsenosť s pravidelným otužovaním.
Ak začal pred mesiacom alebo pred pol rokom, je stále len začiatočník a mali by ste si informácie z hodnoverných zdrojov naštudovať spoločne. Prípadne, poraďte sa so skúseným otužilcom, určite sa s vami rád porozpráva. Otužilci sú totiž komunita, ktorá sa k svojej vášni rada priznáva a rada o nej zdieľa informácie.
Skúste sa vo svojom okolí pozrieť po skupine otužilcov, ku ktorej by ste sa pridali, alebo navštívte nejaký z otužovacích kurzov, napríklad dnes obľúbenej Wim Hofovej metódy.
3. Vydržte
Pokroky v otužovaní si vyžadujú čas. Ak chcete plávať v jazerách, skúsení otužilci radia začať v lete, keď je voda vhodná na kúpanie a potom pokračovať pravidelne aj počas jesene, aj v zime, keď sa voda ochladzuje. Znamená to naplánovať si priestor na otužovanie rok a viac dopredu. Ak sa dvakrát okúpete v lete, trikrát na jeseň a raz v zime, neotužujete.
Otužovať sa musíte naučiť za každého počasia, pričom ak začínate, snažte sa vyhnúť priveľmi veterným dňom. Tie sú nepríjemnejšie ako chladné či upršané dni.
Ak otužujete pod sprchou, čo je určite skvelý začiatok, ale aj sprievodný proces otužovania, otužujte sa postupne - začnite najskôr pol minútou pod studenou sprchou, po niekoľkých dňoch pridajte ďalších 10 sekúnd a takto postupne napredujte. A stále si pripomínajte, že najdôležitejšie je vydržať.
Ste rozhodnutí začať z otužovaním, ale potrebujete pomôcť? Zapojte sa do BEŽECKEJ VÝZVY 2, v ktorej sa okrem behu venujeme aj otužovaniu. Všetko pod vedením skúsených profesionálnych trénerov, tak aby vás beh aj otužovanie bavilo a videli ste výsledky.