Nezmeškaj začiatok BEŽECKEJ VÝZVY – pridaj sa ešte DNES!

BEŽECKÁ VÝZVA 2024

Ako hydratovať telo počas horúcich letných dní?

Mirka

Chcete byť počas horúcich dní vitálni? Potrebujete zabezpečiť organizmu i pokožke všetko, čo potrebuje? Pite správne tekutiny!

http://foter.com/f/photo/3406931272/be39750e61/
3. JUL 2015

Skutočnosť, že ľudské telo je z prevažnej väčšiny tvorené vodou, netreba zdôrazňovať. Organizmus človeka je dokonalým nástrojom, napriek tomu si nedokáže uložiť zásoby vody, ktoré by mu umožnili prežiť dlhší čas. Po niekoľkých dňoch bez vody človek zomiera.

Voda je nevyhnutným prostriedkom zabezpečenia dôležitých funkcií v organizme. Reguluje telesnú teplotu, odstraňuje toxické látky a pomáha pri vstrebávaní živín. Vodu získavame pitím tekutín a konzumáciou určitých potravín.

Príznakov nedostatku tekutín je niekoľko. Za najhlavnejší považujeme smäd, na ostatné na vlastnú škodu zabúdame. Nedostatok tekutín spôsobuje únavu, bolesti hlavy, malátnosť, problémy s pokožkou a znižuje schopnosť sústrediť sa. Športovci pociťujú zníženú výkonnosť a zhoršenú schopnosť regenerácie po výkone. Nepríjemné dôsledky nedostatočného pitného režimu riešime analgetikami či povzbudzujúcim kofeínom. Pritom liek je ukrytý vo vodovodnom potrubí, stačí otočiť kohútikom. Pohár vody pomáha riešiť napríklad ťažkosti s pálením záhy, odstraňuje bolesti hlavy a dodáva energiu pri športovej aktivite. Dehydratovaná pokožka potrebuje najskôr dostatočný príjem tekutín, až potom výživné krémy a telové mlieka. Neváhajte a dajte sa spolu s nami do objavovania prostriedkov hydratácie!

Poznáte najlepších pomocníkov, ktorí prinášajú telu dokonalú hydratáciu?

Na nedostatok tekutín sú v letných mesiacoch náchylní predovšetkým starší ľudia, deti a chorí. Avšak pitný režim je dôležitý pre každého človeka, pretože slúži k udržaniu zdravia a vitality. Existuje niekoľko možností, ako problémom s deficitom tekutín predchádzať.

Za najideálnejší zdroj tekutín je považovaná čistá voda, ktorá by mala mať veľkú prevahu v celkovom množstve prijatých tekutín. O jej výhodách niet pochýb, pretože obsahuje nulové množstvo kalórií, je ľahko dostupná, chutná a bezpečná.

Odborníci prízvukujú, že zelenina a ovocie sa stále nenachádzajú v našom jedálničku v množstve, ktoré je potrebné. Vhodnou alternatívou sú zeleninové a ovocné šťavy, v ideálnych prípadoch pripravené vo vlastnej réžii. Pri kúpe štiav študujte zloženie vybraného produktu, aby ste sa nedostali do situácie, že viac stratíte, ako získate.

Na tretiu priečku kvalitných zdrojov tekutín zaslúženie patria čaje. Prostredníctvom bylinkových čajov bez cukru možno dopĺňať pitný režim, ale i riešiť rozličné zdravotné problémy. Medovka upokojuje, mäta rieši tráviace problémy, žihľava očisťuje a alchemilka je pomocníčkou pri ženských ťažkostiach.

Športovo aktívni ľudia by nemali zabúdať na športové nápoje. Pre letné mesiace a náročnejšie fyzické aktivity sú stvorené izotonické a hypotonické nápoje. Organizmus pri športe stráca dôležité elektrolyty, predovšetkým sodík a draslík. Ak ich vhodným spôsobom nedoplníte, dochádza k zníženiu výkonu a zhoršenej schopnosti regenerácie. Izotonické nápoje sú určené pre veľmi intenzívny tréning, po tréningu pre rýchlejšiu a ľahšiu regeneráciu. Väčšina odborníkov však odporúča hypotonické nápoje, ktoré prinášajú bunkám energiu najrýchlejšie.

Tipy pre správny pitný režim

1. Ak neviete určiť správne množstvo tekutín, riaďte sa farbou moču. Tmavý a zapáchajúci moč je signálom nedostatku tekutín.

2. Platí, že na 10 kg hmotnosti by mal človek prijať 4 dcl čistej vody (ostatné zdroje tekutín v potravinách sa nezarátavajú). Čiže človek, ktorý váži 70 kilogramov by mal vypiť minimálne 2,8 litra pramenitej vody.

3. V horúcich letných dňoch by sme sa mali vyhýbať kofeínu, ktorý ma silné odvodňovacie účinky. Ak sa neviete kávy, čierneho a zeleného čaju vzdať, za každú šálku kávy či čaju vypite navyše 2 poháre vody.

4. Tekutiny dopĺňajte priebežne, pretože nárazové pitie vody škodí obličkám.

5. Ráno začínajte 2 pohármi vody obohatenými o niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.


DISKUSIA K ČLÁNKU (1)

Diskusia k článku - Ako hydratovať telo počas horúcich letných dní?

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.

trix
trix
 19.12.2019 12:12

pijem vodu s citronom na rano a aj vecer a cez den sa snazim take dva litre vody vypit a pokozku potieram bud to opalovacim kremom alebo prirodnym telovym maslom z hristiny