Pridaj sa do Supershape LETNEJ VÝZVY, začať môžeš aj DNES!

Ako na bezproblémový prechod? Známa odborníčka radí, na čo sa zamerať

Redakcia

Perimenopauza i menopauza – obdobia, z ktorých majú mnohé ženy strach. Avšak, je sa naozaj čoho obávať? Renomovaná špecialistka na výživu, epigenetička a odborníčka z nášho nového Supershape Fit madam programu Barbara Sviežená, má pre každú ženu jasný odkaz. Aké sú jej odporúčania pre toto životné obdobie?

Barbara Sviežená a Janka Šimkovič
Zdroj: Natália Jakubcová pre Supershape
15. NOV 2023

Barbaru Svieženú mnohí poznajú aj z našich projektov, naposledy sa aktívne podieľala na Supershape Femini výzve, ktorá podrobne riešila každú fázu ženského cyklu. Dozvedieť ste sa vďaka nej mohli aj to ako sa stravovať počas celého mesiaca, tiež na aké cvičenia sa zamerať i ako k sebe pristupovať počas jednotlivých fáz. Taktiež nový program Supershape Fit madam je prínosný pre ženu v každom veku. Ako sa pripraviť na bezproblémový prechod alebo ako ním prejsť bez väčších ťažkostí?

Zamerajte sa na 4 hlavné oblasti v živote

Mnohé zmeny, ktoré prichádzajú s prechodom, pôsobia nepríjemne. Pozitívne však je, že máme v rukách možnosti, ako veci robiť inak. Ktorým oblastiam by ste podľa Barbary Svieženej mali venovať svoju pozornosť? „Najdôležitejšie sú výživa a zmena stravovania, pohyb, manažment stresu a spánok,“ vysvetľuje odborníčka z programu Fit madam.

Prečítajte si aj: Čím viac rešpektujete vnútro, tým viac viete vyťažiť z vášho cyklu

1. V stravovaní stavte na kontrolovaný príjem energie

 „Práve v perimenopauze je potrebné kontrolovať si váš denný energetický príjem, nakoľko náš bazálny metabolizmus klesá. Oveľa viac ako kedykoľvek predtým je preto potrebné sledovať si množstvo prijatých kalórií. Výlučiť by bolo potrebné najmä drobné pojedanie medzi jedlami, ktoré môže mať za následok zvýšenie hmotnosti. O to viac je nutné zaviesť regulovaný pravidelný príjem jedla v určitom konkrétnom množstve a čase,“ prízvukuje odborníčka na výživu. Taktiež jedným dychom dodáva, že stravovacie smery, ktoré vám mohli fungovať predtým, môžu počas prechodu zlyhávať. Na mysli má Barbara Sviežená napríklad prerušované hladovanie, vylúčenie sacharidov a mnohé ďalšie smery. „Je veľmi podstatné dbať na posun smerom k rastlinnej strave a zníženie množstva živočíšnych produktov, taktiež je osožné posunúť príjem do skorších hodín, aby telo nefungovalo na metabolický dlh, s čím môže súvisieť aj prejedanie sa. Nebojte sa sacharidov, sú veľmi dôležité! S príjmom rastlinnej stravy súvisí aj príjem fytoestrogénov, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky spojené s prechodom.“

2. Pohyb? Vyhnite sa sedavému spôsobu života

Podľa Svieženej je dôležité vyhnúť sa dlhodobému sedeniu, ktoré nie je prospešné pre naše telo. „Je vhodné kombinovať silový a kardio tréning. Nie je dôležité mať dlhé tréningy, oveľa dôležitejšie je dodržiavať pravidelnosť a dopriať si čo najviac pohybových sekvencií počas dňa. Vhodná je rôznorodosť tréningov. Často odporúčam skúsiť aj formy pohybu, ktoré ženy do obdobia prechodu nerobili.“

3. Odbúrajte stres, ktorý vás ťaží

„V tomto období je mimoriadne dôležité spomaliť a hľadať skutočné príčiny stresu a napätia vo vašom živote. Čo je tým spúšťačom, dôvodom a dôsledkom stresu. Ak sa s tým neviete vysporiadať sami, má zmysel vyhľadať odborníka, ktorý posvieti na podstatné témy a pomôže vám s tým,“ radí Barbara Sviežená.

4. Naučte sa vypnúť skôr ako sa uložíte

Je dôležité pripraviť sa na spánok a dopriať si ho každý deň v rovnakom čase. „Neukracovať sa o spánok je zásadné. Predtým ako sa vyberiete do postele, by ste už nemali minimálne hodinu predtým pozerať do počítača alebo do mobilu či tabletu. Nie je vhodné ani večerné intenzívne cvičenie – 2 až 3 hodiny pred spaním by sme už nemali mať intenzívny tréning,“ radí Barbara Sviežená. Vo všetkých spomínaných oblastiach dokážete urobiť zmeny k lepšiemu, aby prechod nebol strašiakom, ale jedným z mnohých období ženy. Pozrite si video s Barbarou Svieženou!

Ako na bezproblémový prechod?

Mnoho užitočných a praktických informácií na tému prechod nájdete v novom programe z dielne Supershape Fit madam. Zostavili ho skúsené trénerky, výživová špecialistka, pohybový terapeut, gynekologička a lekárka tak, aby ste našli na jednom mieste všetko potrebné pre ľahšie zvládnutie tohto obdobia. Okrem efektívnych video tréningov v ňom nájdete aj videá o všetkom dôležitom, čo na prechod vplýva. Nový program je súčasťou Supershape Premium členstva. Pridajte sa k nám a získajte zdravé a pevné telo!

Fit Madam banner


DISKUSIA K ČLÁNKU (0)

Diskusia k článku - Ako na bezproblémový prechod? Známa odborníčka radí, na čo sa zamerať

Nový príspevok

Táto diskusia je otvorená len pre prihlásených užívateľov.